Spotykamy się 17 maja (środa) o godzinie 12. przed kościołem Sakramentek na Rynku Nowego Miasta.
Obowiązują zapisy: z.dubowska@sdk.waw.pl.
Podczas majowego Spaceru ze Sztuką po Nowym Mieście zwiedzimy kilka zabytków różniących się od siebie czasem powstania oraz funkcją.
Najstarszym obiektem, powstałym w średniowieczu (przebudowywanym, lecz zregotycyzowanym) będzie kościół Nawiedzenia N. M. Panny na Przyrynku.
Położony opodal kościół Sióstr Sakramentek, dzieło wybitnego architekta doby baroku – Tylmana
z Gameren i Pałac Krasińskich tegoż twórcy – ukażą nam charakterystyczne cechy stylu artysty. Program zwiedzania zamkną dwie budowle współczesne: modernistyczny gmach Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki i postmodernistyczny budynek Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich.
Prowadzenie: Barbara Dąbrowska – historyczka sztuki, edukatorka, wieloletnia kierowniczka działu edukacji w Zachęcie. Organizowała wykłady, koncerty, spotkania z artystkami i „Obozy ze szkicownikiem" dla młodzieży z Koła Miłośników Sztuki. Od 2008 roku, już na emeryturze, prowadzi na wystawach w Zachęcie (wspólnie z Marią Kosińską) spotkania dla starszych dorosłych „Patrzeć/zobaczyć".
O cyklu:
W Warszawie jest wiele galerii i muzeów, gdzie prowadzone są rozmaite działania edukacyjne. Wystawom towarzyszy program wykładów i oprowadzań, organizowane są spotkania z kuratorami i artystkami.
Zdarza się tak, że słyszymy o jakiejś ciekawej wystawie dopiero w momencie kiedy się zamyka. Istnieje też wiele małych, prywatnych galerii prezentujących najnowszą sztukę. Nie zawsze łatwo do nich dotrzeć, a warto znać nazwiska młodych twórczyń i twórców by móc poznawać najnowsze trendy.
W naszym cyklu Służewskich Spacerów ze Sztuką proponujemy oglądanie wystaw i spacery po Warszawie w towarzystwie doświadczonych historyczek sztuki i edukatorek.
Zimą spotkamy się na wystawach, wiosną będziemy spacerować po mieście.