Czy medycyna pracy może wpłynąć na zachowanie efektywności pracowników w wieku średnim i dojrzałym?

17 marca 2022 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Czy medycyna pracy może wpłynąć na zachowanie efektywności pracowników w wieku średnim i dojrzałym?

Coraz więcej firm i instytucji, które analizują rynek pracy w kontekście demograficznym, potwierdza jeszcze do niedawna nieśmiało stawianą tezę o konieczności dłuższej aktywności zawodowej Polaków. Wrasta średnia wieku zatrudnionych, jak również wydłuża się wiek pozostawania w aktywności zawodowej. Tym samym pojawia się pytanie – w jaki sposób przedsiębiorcy mogą wpływać na kondycję psychofizyczną pracowników w wieku 50+, która jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na zachowanie ich efektywności? Profilaktyka zdrowotna i zwiększona świadomość prozdrowotna, oraz dostęp do świadczeń leczniczych dla pracowników w tym wieku, to warunki konieczne, aby pracownicy mogli wykonywać swoją pracę efektywnie i możliwie długo.

Świadomość w zakresie ochrony zdrowia a Pokolenie Flexi

Chodzi o działalność edukacyjną i promocyjną w zakresie ochrony zdrowia. Upowszechnianie wiedzy wśród pracodawców na temat skutecznej profilaktyki zdrowotnej pracowników jest szczególnie istotne przy tak szybkim starzeniu się społeczeństwa. Właśnie, m.in., po to, by pracownicy utrzymywali jak najdłużej swoje zdrowie w dobrej formie. A wykrywanie chorób na wczesnym ich etapie, pozwala na szybsze ich wyleczenie, co przekłada się na mniejszą absencję chorobową a w niektórych przypadkach pozwala uniknąć poważniejszych skutków. Programy profilaktyki zdrowotnej mogą pomóc zarówno przy wykrywaniu czynników ryzyk zawodowych na stanowisku pracy, jak i w lepszym utrzymaniu zdrowia i zdolności do wykonywania pracy. A dzięki obowiązkowym badaniom lekarskim (wstępnym i okresowym), lekarze medycyny pracy mają okazję do wykrycia zaburzeń zdrowotnych na ich wczesnym etapie.

Jak zwiększyć efektywność pracowników dojrzałych?

Te firmy, które zakładają większą koncentrację na podnoszeniu efektywności pracowników w wieku średnim i starszym (u reprezentantów Pokolenia Flexi), wprowadzają programy prozdrowotne w zakresie profilaktyki, dedykowane pracownikom w wieku 50+ czy nawet 45+. W jaki sposób? Włączając zwykle w pakiety zakładowej ochrony zdrowia, badania przesiewowe w kierunku wykrywania chorób ciężkich i przewlekłych, m.in. nowotworów, cukrzycy, chorób układu krążenia i innych. Coraz częściej pojawiają się także akcje edukacyjne w zakresie dietetyki czy walki ze stresem. Do tego firmy zachęcają do aktywności ruchowej, organizując cykliczne zajęcia lub zapraszając do korzystania z kart dostępu do obiektów rekreacyjno sportowych.

Zarządzanie wiekiem a dobre praktyki organizacji

Inny zakres działań z obszaru zarządzania wiekiem w organizacji, to działania dotyczące zapewnienia ergonomii na stanowiskach pracy. W przypadku pracowników biurowych szczególny nacisk kładzie się na odpowiednie krzesła lub fotele, układ biurek i stanowisk komputerowych oraz oświetlenie. W środowisku produkcyjnym i magazynowym w grę wchodzą optymalizacja ruchów i organizacji pracy, tak by przenoszenie towarów czy produktów w toku, odbywało się z jak najmniejszym obciążeniem organizmu pracownika. Do tego dochodzą także troska o eliminację hałasu i zapylenia lub stosowanie środków minimalizujących wpływ tych zakłóceń na zdrowie pracownika. A wszystko to w sytuacji, gdzie jak podaje ZUS, pracownicy w grupie wiekowej 50-59 lat są grupą najrzadziej korzystającą z L4. Istotne, by taką tendencję utrzymać, równolegle dbając o to, by pracownicy mogli i chcieli pracować jak najdłużej przy zachowaniu zdolności zdrowotnej i dobrego samopoczucia.

Pokolenie Flexi ma udział w tworzeniu PKB

Te potrzeby zauważają już organizacje pracodawców, jak i dostawcy usług medycznych. W ostatnim czasie Pracodawcy RP i Instytut Medycyny Pracy zawarli porozumienie dotyczące wspierania zdrowia pracowników. Po to właśnie, aby wzmacniać i wydłużać zdolności do wykonywania pracy w średnim i starszym wieku. Według Rafała Baniaka, prezesa zarządu Pracodawców RP, osoby aktywne zawodowo to ważny kapitał ludzki, który ma olbrzymi udział w tworzeniu PKB i wzroście gospodarczym. Przy obecnych tendencjach tzw. rynku pracownika oraz przy brakach w dostępie do świadczeń publicznej służby zdrowia, zapewnienie profilaktyki i ochrony zdrowia przez pracodawcę, staje się coraz bardziej pożądanym benefitem. Dodatkowe programy wspierania zdrowia i kondycji pracowników dojrzałych, mogą być dodatkową zachętą do pracy w takich organizacjach.

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej