„Wszystkie ręce na pokład” – sytuacja demograficzna zmienia się, a prognozy Eurostatu wskazują, że ciągu najbliższej dekady populacja Polski zmniejszy się o prawie milion osób. Za 80 lat będzie nas 10 mln mniej. Za kilka dekad odsetek osób dojrzałych w stosunku do osób w wieku produkcyjnym będzie w Polsce najwyższy w UE. W Polsce grupa osób 50+ liczy już ponad 14 milionów, co stanowi prawie 40% populacji. Wobec powyższego i gdy w grę wchodzi konieczność poprawy sytuacji na rynku pracy, warto zwrócić się ku kandydatom doświadczonym, którzy wnoszą do zespołów: wiedzę, rozwinięte kompetencje miękkie, którymi chętnie dzielą się z innymi. I jak najbardziej efektywnie wykorzystać efekt współdziałania różnych generacji wiekowych w organizacjach. Flexi.pl – portal pracy i aktywności dedykowany osobom 50+ pokazuje dobre praktyki i inicjatywy, które wspierają zarządzanie różnorodnością w firmach oraz manifestują, jak najlepiej wykorzystać potencjał generacji 50+, Pokolenia Flexi.
Mówimy TAK dla Deklaracji Pracodawcy Dialogu Pokoleń
Podczas grudniowego V Kongresu Gospodarki Senioralnej powstała inicjatywa, która zachęca pracodawców do stosowania określonych zasad w stosunku do pracowników, bez względu na wiek. Jako pierwsi Deklarację tę podpisali przedstawiciele pomysłodawcy, czyli Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Philip Morris International. Jako Flexi.pl – portal pracy i aktywności 50+, popieramy takie pomysły i działania, które łamią stereotypy na temat dojrzałych pracowników i sprzyjają dialogowi!
O czym mówi Deklaracja?
"Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stoją przed nami w związku ze zmianami demograficznymi w niespotykanej dotąd skali. (…) Dążymy do tego, aby w naszej organizacji każdy był tak samo ważny i potrzebny niezależnie od wieku. Jesteśmy gotowi, aby stosować poniższe zasady dotyczące równego traktowania, włączania i niestygmatyzowania osób ze względu na wiek.(…) „Kierujemy się kompetencjami kandydatek i kandydatów, a nie ich wiekiem.” To tylko wybrane fragmenty, z którymi się zgadzamy, a warto zajrzeć do całej Deklaracji.
Czym jest program Dialog Pokoleń?
Program Dialog Pokoleń to zbiór narzędzi i standardów mających na celu dostosowanie organizacji do potrzeb zróżnicowanych wiekowo zespołów.
Jak uzyskać certyfikat tego programu?
Ab zostać Partnerem Programu Dialog Pokoleń, należy pozytywnie przejść wstępną ocenę dokonywaną na podstawie nieodpłatnego krótkiego warsztatu diagnostycznego. Kolejnym etapem jest podpisanie Deklaracji Pracodawcy Dialogu Pokoleń, co zapoczątkuje obecność w Programie. Następnie wykonywany jest audyt, a w przypadku pozytywnej oceny punktowej przeprowadzonej wg ściśle określonych kryteriów, organizacji zostanie przyznany certyfikat „Pracodawca Dialogu Pokoleń”.
Po co firmie Certyfikat „Pracodawca Dialogu Pokoleń”?
To znak pracodawcy, który świadomie i sprawnie zarządza różnorodnością wiekową, znamionując zaufanie na rynku pracy w oczach pracowników. Może pomagać w zarządzaniu marką pracodawcy. W wyniku audytu eksperci opracowują programy i narzędzia wsparcia organizacji w sprawnym i efektywnym zarządzaniu różnorodnością wiekową, aby zespoły były bardziej wydajne, elastyczne, odporne na kryzysy i innowacyjne a ich członkowie zmotywowani i zadowoleni z pracy. Dzięki audytowi organizacji połączonemu z wizytami diagnostycznymi w organizacji, można zdobyć zebraną oddolnie wiedzę o realnych potrzebach pracowników. Certyfikat Pracodawca Dialogu Pokoleń to sygnał, że organizacja docenia i dba o pracowników niezależnie od ich wieku.
Więcej informacji o Dialogu Pokoleń oraz możliwości zdobycia certyfikatu:
Dialog Pokoleń (dialogpokolen.pl)
Komentarz redakcyjny Flexi.pl
- Im więcej firm będzie wiedziało, jak zarządzać różnorodnością w swojej organizacji, jak trafniej się komunikować pomiędzy różnymi generacjami oraz jak efektywniej korzystać ze zróżnicowanych zespołów, tym lepiej poradzimy sobie z demograficznymi wyzwaniami.
- Im większa będzie świadomość znaczenia Pokolenia Flexi w organizacjach, tym dłużej firmy będą mogły liczyć na lojalność i zaangażowanie pracowników.
- Warto więc wspierać wzajemnie inicjatywy, które służą pokazywaniu DOBRYCH PRAKTYK w zakresie zarządzania w tym obszarze.
Nasza propozycja dla firm i organizacji:
Czekamy na kolejne pomysły i przykłady działań, wychodzących naprzeciw obecnej sytuacji na rynku pracy, a związanych z wykorzystaniem potencjału dojrzałych pracowników!