Dlaczego Flexi.pl?

19 kwietnia 2021 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Materiały video

00:00
-03:01

Przepis na sukces w świecie, w którym co chwila powstaje nowy startup? Wydawałoby, że odpowiedź jest prosta: zauważyć istotny problem i stworzyć innowacyjny produkt, który go skutecznie rozwiąże. Jednak bez odpowiedniego timingu, zaangażowanego, kompetentnego zespołu i zwykłego łutu szczęścia trudno o sukces. Badania wskazują też, że bardzo istotne w dochodzeniu do sukcesu jest życiowe doświadczenie. Analiza 2,7 mln firm wykazała, że 50-latek ma 2,8 razy większe od 25-latka szanse na stworzenie startupu odnoszącego sukcesy. Ale 50 lat nie jest granicą: jest 3 razy bardziej prawdopodobne, że to 60-letni założyciel startupu odniesie sukces, a nie 30-letni. Jest też 1,7 razy bardziej prawdopodobne, że 60-letni startupowiec założy firmę, która znajdzie się wśród tych wiodących. Pomysł na startup jest ważny, ale najważniejsze są strategia i egzekucja. A życiowe doświadczenie przedsiębiorcy robi swoje.

Dlaczego Flexi.pl? Bo adresuje prawdziwe potrzeby!

Potwierdza to Katarzyna Łakińska, która po 30 latach prowadzenia dużej agencji reklamowej, rozejrzała się uważnie wokół siebie, zauważyła istotny społeczny problem i bardzo szybko zaproponowała rozwiązanie: portal dla ludzi po 50-tce będący przestrzenią, która otwiera im wiele możliwości – skuteczne poszukiwanie pracowników, znalezienie pracy i interesujących form spędzania wolnego czasu, dostęp do bazy wiedzy o tym, jak dziś szuka się pracy, dostęp do inspirujących historii z życia wziętych.

Talenty, o które trzeba się upomnieć!

– Ludzie około 50-tki tracą pracę, a nas nie stać na stracenie ich potencjału – mówi pomysłodawczyni Flexi.pl. I dodaje: – Na świecie ludzie w tym wieku są aktywni i doceniani, u nas też tak powinno być.

W 2019 roku wskaźnik zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia w Polsce wyniósł 32,6% i był niższy niż w roku poprzednim. Spadek nastąpił też w roku 2018 w stosunku do roku 2017. Tymczasem wskaźnik zatrudnienia osób w tym wieku w innych państwa europejskich przekracza 60% – w Niemczech wynosi 64%, a w Szwecji aż 74%. W Unii Europejskiej od 2017 roku liczba osób aktywnych zawodowo powyżej 50. roku życia jest wyższa niż osób aktywnych poniżej 35. roku życia.

Jak walczyć z ageizmem?

W Polsce wciąż jest wiele do zrobienia w tym temacie i to jest powód, dla którego powstało Flexi.pl. Misją portalu jest przełamywanie stereotypów na temat ludzi po 50-tce. Często biorą zwolnienia? Nie chcą się rozwijać? Nie są elastyczni? To wszystko nieprawda – mówi Flexi.pl i przedstawia na portalu artykuły oparte na danych z badań oraz sylwetki osób 50+, które skutecznie rozprawiają się z krzywdzącymi mitami.
Pokolenie Flexi rośnie w siłę – demograficznie i ekonomicznie – podkreśla Katarzyna Łakińska. W USA nawet to zbadano – dwie generacje, które mają najwięcej władzy i wpływu w USA – według Indeksu Mocy Pokoleniowej to Baby Boomers (osoby w wieku 57-75) i generacja X (41-56).

Gdyby określić taki indeks w Polsce można spodziewać się na podium Pokolenia Flexi – ocenia 65-letnia startuperka, która jednocześnie uczula, żeby nie nazywać pokolenia 50+ seniorami, tylko właśnie Pokoleniem Flexi – bo to aktywna, pełna energii generacja, która w naturze ma elastyczność. To oni budowali postkomunistyczną Polskę, to oni żyli w kilku epokach: od epoki ołówka, przez epokę kalkulatora, do epoki komputerów.

– Senior to osoba, która już bardziej musi polegać na innych niż na sobie – mówi założycielka Flexi.pl. – To osoby po 80-tce, którymi często opiekują się ich dzieci – 50-latkowie. Mając jednocześnie wpływ na życie swoich dzieci i wnuków.  

A przede wszystkim cały czas sterują własnym życiem – dokształcają się, korzystają z nowoczesnych technologii, uprawiają sporty, uczą się języków obcych, biorą lekcje tańca, oddają się pasjom artystycznym, piszą książki i inspirują otoczenie. Dzięki Flexi.pl mają teraz łatwiejszy dostęp do istotnych dla nich informacji: ofert pracy, wolontariatu, ogłoszeń o wydarzeniach kulturalnych i sportowych, kursach warsztatach. Co ważne, mogą też zaprezentować siebie i swoje umiejętności tworząc profil Specjalisty. Zespół Flexi.pl zachęca do tego szczególnie – temu wspaniałemu pokoleniu brakuje jednej kompetencji istotnej w dzisiejszych czasach: autoprezentacji. Wychowani w czasach, gdy jak mantrę powtarzano, że skromność to zaleta i do głowy wbijano powiedzenie „siedź w kącie, a znajdą cię”, 50-, 60-, 70-latkowie czują się niekomfortowo mówiąc o swoich zaletach i prezentując się publicznie. Czas to zmienić. Najlepiej zacząć od założenia profilu na Flexi.pl, zrobili to już architekci, logistycy, a nawet Głowa Państwa.

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej