Rozmowa rekrutacyjna należy do najbardziej stresujących momentów w karierze zawodowej. Ogromne emocje towarzyszą szczególnie kandydatom 50+, którzy niejednokrotnie brali udział w tego typu spotkaniach twarzą w twarz z pracodawcą lub rekruterem. Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, by opanować stres i pokazać się z najlepszej strony? O tym w artykule.
Nowa praca po 50.
Rozmowa rekrutacyjna, zwana także rozmową kwalifikacyjną, to jeden z etapów selekcji kandydatów do pracy. Podczas spotkania potencjalny pracownik ma wykazać, że to właśnie on posiada odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje do objęcia stanowiska. Jest to bardzo trudne zadanie powodujące wiele stresu, szczególnie u kandydatów będących po 50. roku życia. Podjęcie nowej pracy po pięćdziesiątce narosło bowiem wieloma mitami, które powodują brak pewności siebie u osób przystępujących do rekrutacji.
Jeśli zależy Ci na zdobyciu nowej pracy, ale masz wiele obaw, dobrze trafiłeś! Mamy dla Ciebie pięć praktycznych porad dotyczących tego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zastosowanie ich w praktyce z pewnością zaowocuje sukcesem!
Rozmowa rekrutacyjna kandydata 50+. Jak się do niej przygotować?
Nie istnieje jeden obowiązujący model rozmowy kwalifikacyjnej, bo każde spotkanie rządzi się swoimi prawami. Właśnie ta nieprzewidywalność sytuacji rodzi najwięcej obaw u kandydatów. Warto jednak skupić się na tym, na co mamy wpływ i tu kierować swoją energię. Odpowiednie przygotowanie zaoszczędzi Ci niepotrzebnego stresu i zbuduje Twoją pewność siebie.
Dokładnie zapoznaj się z firmą i wymaganiami wobec kandydata
Czy znasz kulturę organizacyjną firmy? Czy wiesz dokładnie, jaka jest misja organizacji? Zanim zjawisz się u potencjalnego pracodawcy, zrób dokładny research, by tego typu pytania nie były dla Ciebie zaskoczeniem. Zajrzyj zatem na stronę internetową, przeglądnij aktualności oraz zapoznaj się historią i osiągnięciami firmy. Dobrym źródłem informacji są również pracownicy, więc zorientuj się wśród znajomych, czy ktoś pracuje bądź pracował w tym miejscu lub zapoznaj się z opiniami dostępnymi w Internecie (warto jednak pamiętać, że są subiektywne i mogą być filtrem nieoddającym całokształtu).
Warto jeszcze raz przeglądnąć ogłoszenie o pracę, by przypomnieć sobie opis stanowiska i wymagania wobec kandydata. To głównie ich będzie dotyczyła prowadzona rozmowa rekrutacyjna. Skoncentruj się na konkretnych kompetencjach i doświadczeniu zawodowym, które może być atutem w nowym miejscu. Będzie Ci łatwiej przywołać szczegóły podczas spotkania, gdy wcześniej wrócisz do nich pamięcią.
Przemyśl odpowiedzi na trudne pytania
Rozmowa rekrutacyjna z reguły przybiera formę wywiadu, dlatego musisz być przygotowany na to, że osoba rekrutująca będzie zadawać mnóstwo pytań. Wiele z nich wymaga przedstawienia informacji o sobie w krótkim czasie. Uprzednie przemyślenie zagadnień dotyczących np. słabych i mocnych stron, sukcesów czy porażek lub powodów, dla których chcesz pracować w firmie, pozwoli Ci zapanować nad chaosem wypowiedzi. Pamiętaj, że dla pracodawcy ważne są także „kompetencje miękkie”, czyli sposób, w jaki pełnisz swoje obowiązki. Warto wyeksponować na rozmowie np. umiejętność zarządzania czasem, motywowania innych czy bardzo ważne dziś radzenie sobie z w sytuacjach kryzysowych. Bądź również gotowy na pytania problemowe, związane bezpośrednio z Twoją profesją. Tu również przemyśl wcześniej, czym warto się wykazać.
Przygotuj teczkę z dokumentami odpowiednimi na dane stanowisko
Kandydaci po 50+ mają już zwykle dość pokaźne doświadczenie zawodowe, więc dobrą praktyką jest kompletowanie teczki z dokumentami rekrutacyjnymi. Pozwala to uporządkować sobie mentalnie cały dorobek zawodowy: zdobyte wykształcenie, doświadczenie zawodowe, zrealizowane szkolenia, posiadane certyfikaty, nagrody itp. Szczególnie cenne mogą okazać się referencje z poprzednich miejsc pracy. Chociaż tego typu pisma zwykle składa się już w pierwszym etapie rekrutacji i pracodawca zapoznał się z nimi, to jednak lepiej mieć je pod ręką.
Wystarczy papierowa teczka A4, byś wyglądał profesjonalnie i zawsze był gotowy sięgnąć po potrzebne dokumenty. Na rozmowę o pracę nie potrzebujesz nic więcej.
Kontroluj stres przed rozmową rekrutacyjną
Stres jest naturalną reakcją organizmu na nową sytuację. Zdenerwowanie przed i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej można jednak kontrolować. Zamiast układać w głowie „czarny scenariusz” spotkania, zadbaj o relaks w dniu poprzedzającym rozmowę rekrutacyjną. Odpowiednia ilość snu sprawi, że będziesz lepiej wypoczęty, a to ważne dla otwartości Twojego umysłu. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniego stroju, by pierwsze wrażenie było pozytywne. Musisz czuć się w nim pewnie i adekwatnie do zajmowanego stanowiska.
Nie odkładaj niczego na ostatnią chwilę! W dniu rozmowy wstań wcześniej, aby dotrzeć do firmy przed czasem. Wyłącz telefon komórkowy, by nic nie zakłócało rozmowy. Podczas oczekiwania na rozmowę, zachowaj spokój i opanowanie. To bardzo trudne, ale ważne, gdyż cały czas jesteś obserwowany.
Pamiętaj o pozytywnym myśleniu i mowie ciała
Aby pokazać, że praca z Tobą będzie nie tylko efektywna, ale również i przyjemna, postaraj się już od pierwszych chwil kreować swój wizerunek jako osoby przyjaznej i otwartej. Pozytywne myślenie pomoże Ci przełamać stres i dobrze wypaść podczas rozmowy rekrutacyjnej. Okaż zaangażowanie i chęć podejmowania wyzwań, odwołując się do przykładów ze swoich życiowych doświadczeń.
Pamiętaj również o odpowiedniej mowie ciała, bo jest to ważny element komunikacji. Nie tylko to, co mówisz, ale również w jaki sposób to robisz, ma ogromne znaczenie. Kontakt wzrokowy, gestykulacja i sposób poruszania się pokazują Twoją pewność siebie. Zapanuj więc nad przesadnymi gestami, usiądź wygodnie, przyjmując postawę otwartą. I nie zapomnij o uśmiechu! W końcu rekruter to też człowiek, a miła atmosfera podczas rozmowy kwalifikacyjnej będzie dla niego zapowiedzią efektywnej i bezkonfliktowej pracy w zespole.
Czego nie robić podczas rozmowy rekrutacyjnej?
Stresująca atmosfera podczas rozmowy kwalifikacyjnej może doprowadzić do niezręcznych sytuacji, które będą miały negatywny wpływ na przebieg rekrutacji. Wśród najczęściej popełnianych błędów są:
- krytyka byłego pracodawcy,
- przerywanie rekruterowi,
- gadatliwość,
- brak zaangażowania w rozmowę,
- negatywna mowa ciała,
- lakoniczne odpowiedzi na pytania,
- zbytnia nerwowość,
- chaotyczność wypowiedzi,
- nieumiejętność odpowiedzi na kluczowe pytania,
- brak znajomości firmy,
- nieodpowiedni ubiór,
- zbyt szybkie mówienie.
Sukces na rozmowie rekrutacyjnej
Pamiętaj, że jako kandydat 50+ masz spore doświadczenie, a pracodawcy bardzo to cenią. Jeśli wykażesz się opanowaniem i dobrze zaprezentujesz na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz się spodziewać, że praca zostanie powierzona właśnie Tobie. Porzuć stres, zmobilizuj się i działaj!
Powodzenia!
Barbara Górnicka-Naszkiewicz – dziennikarka, publicystka, spec. silver content. Na łamach własnych mediów (blog i miesięcznik Super Senior) oraz we współpracy z portalami senioralnymi w całej Polsce stale prowadzi akcje i kampanie społeczne pokazujące, że w każdym wieku można być super. Lubi obalać stereotypy i pokazywać dobre praktyki – ludzi aktywnych, nowatorskie metody i przedsięwzięcia mające na celu podniesienie jakości życia na emeryturze. Prywatnie szczęśliwa żona i mama stale układająca w głowie felietony.
Komentarz redakcyjny Flexi.pl
Choć rozmowa rekrutacyjna to wyzwanie a zmieniające się standardy prowadzenia spotkań z kandydatami (np. spotkania realizowane za pomocą aplikacji internetowych, stosowanie AI w działaniach rekrutacyjnych, nowoczesne formy weryfikacji kandydatów, jak choćby nagrywanie odpowiedzi w dedykowanych aplikacjach i w czasie rzeczywistym) wymagają elastyczności. Jednak Pokolenie Flexi jest elastyczne i otwarte na zmiany, dlatego stosując się do zaproponowanych porad i mając na uwadze indywidualny charakter każdej sytuacji, zrealizuje upragniony cel.