Grudzień to zwykle czas podsumowań i refleksji. Wiele osób właśnie teraz dokonuje oceny działań na polu zawodowym i planuje kolejny rok. Kiedy brakuje satysfakcji z pracy, czasem pojawia się myśl, by się przebranżowić. Jeśli Ty także zastanawiasz się, jak przejść przez ten proces bez stresu i odnieść sukces, ten artykuł jest dla Ciebie!
Praca po pięćdziesiątce: Pokolenie Flexi otwarte na zmiany
Czasy, kiedy to w jednym zawodzie pracowało się od startu zawodowego do emerytury, już dawno odeszły w niepamięć. Rynek pracy wymaga dziś elastyczności. O ile dla młodych ludzi taki trend jest codziennością, Pokolenie Flexi bardziej ceni sobie poczucie stałości. Nie oznacza to jednak bierności na rynku pracy. Stałe dokształcanie się i rozwój czasem jednak nie wystarczą i wiele osób decyduje się na radykalną zmianę. Wypalenie zawodowe, brak możliwości rozwoju w obecnej pracy lub po prostu zbyt niskie wynagrodzenie bez szans na podwyżkę – to tylko niektóre z przyczyn chęci przebranżowienia się. Należy jednak pamiętać, że zmiana zawodu to proces, którego nie można zacząć pochopnie i spontanicznie, ale trzeba mieć plan i wizję przyszłości zawodowej.
Jak się przebranżowić? 4 najważniejsze kroki
Zmiana branży to duże wyzwanie szczególnie dla osób z generacji 50+. Mając już spory dorobek zawodowy, trudno zaczynać od początku. Nie należy jednak bać się zmiany! Poniższe wskazówki zniwelują obawy i pozwolą przejść przez ten proces obronną ręką.
1. Zdefiniowanie swojego „ja” na rynku pracy
Punktem wyjścia strategii zmiany branży jest podsumowanie własnego dorobku. Warto zrobić na kartce papieru dokładną analizę swoich umiejętności i kompetencji, wypisać swoje mocne i słabe strony. Te informacje będą podstawą i kierunkowskazem dla dalszych działań. Nie zapomnij wpisać kompetencji „miękkich”, które są równie cenne dla pracodawców, jak „twarde” sukcesy zawodowe. Bez względu na to, w jakiej branży będziesz stawiać pierwsze kroki, komunikatywność, elastyczność i wielozadaniowość zawsze będą atutami.
2. Przemyślany wybór nowej profesji
Jeśli myślisz o przebranżowieniu, prawdopodobnie już masz na celowniku konkretny zawód. Może zaintrygowały Cię wysokie zarobki w IT albo możliwość zdalnego wykonywania zadań jako wirtualna asystentka lub copywriter? Takie obiecujące wizje przyszłości kreują często firmy szkoleniowe. Nie daj się nabrać na teksty, że jest to praca dla każdego, ale spróbuj podejść do tego indywidualnie. Przemyśl czy Twoje mocne strony i predyspozycje pasują do tej branży, czy wręcz przeciwnie – będą przeszkodą. Nie kieruj się wyłącznie obietnicą wysokich zarobków czy elastycznością wykonywania zajęć. Zastanów się, jaką drogę musisz pokonać, aby sprostać nowym wyzwaniom. Zdystansuj się od zewnętrznych komunikatów i dokładnie przemyśl wszystkie aspekty pod kątem własnych możliwości.
3. Kształcenie i zdobywanie doświadczenia w nowej branży
Bez konkretnego planu kształcenia, zdobywania kluczowych umiejętności i doświadczenia zawodowego przebranżowienie może zakończyć się niepowodzeniem. Już na etapie planowania musisz mieć wiedzę, jak będzie wyglądać Twoja nowa ścieżka zawodowa. Pierwsze kroki mogą wydawać się bardzo trudne, ale jeśli będziesz miał jasno określone cele, uda Ci się konsekwentnie je realizować. Konieczne też będą: samodyscyplina, duża motywacja i cierpliwość. Przebranżowienie to proces, który wymaga czasu i determinacji. Bądź psychicznie na to gotowy i myśl pozytywnie.
4. Aktywne poszukiwanie nowej pracy
Jeśli planujesz zmianę branży, już dziś rozglądaj się za ofertami pracy. Czego oczekują pracodawcy, a jakie są Twoje oczekiwania? Określ jasno swoje priorytety – czy interesują Cię możliwość rozwoju, większe zarobki, a może hybrydowy model pełnienia obowiązków? Aby ułatwić sobie nowy start, warto odświeżyć dawne kontakty zawodowe lub też przeglądać opinie na temat potencjalnych pracodawców. Sprawdź też Bazę Ofert Pracy dostępną na Flexi.pl! Pomyśl o tym, co będzie Twoim atutem w CV, a co jest jeszcze do zrobienia. Gdy masz taką możliwość, bądź uczestnikiem spotkań i konferencji branżowych. Tam zawsze poznasz nowych ludzi, których znajomość możesz później kontynuować np. na LinkedIn. Pogłębisz też wiedzę na tematy ważne w branży.
Te cztery kroki zapewnią Ci optymalny start w przyszłość. Sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy nie chcesz rzucać obecnej pracy dnia na dzień. Aby ograniczyć ryzyko, możesz podążać wytyczoną ścieżką, będąc jeszcze na etacie. Nie bój się działać i zrób pierwszy krok. Powodzenia!
Autor tekstu:
Barbara Górnicka-Naszkiewicz,
Projekt Super Senior. Aktywizacja i komunikacja 60+.