Jak wybrać bezpieczny i legalny dom opieki? – Krajowy Rejestr Domów Opieki – krdo.pl

06 kwietnia 2023 | Współpraca partnerska | Artykuły

Jak wybrać bezpieczny i legalny dom opieki? – Krajowy Rejestr Domów Opieki – krdo.pl

Przeprowadzka osoby najbliższej do placówki opieki długoterminowej jest trudną decyzją, generującą oprócz problemów natury emocjonalnej, a także szereg wątpliwości dotyczących jakości oferowanych usług oraz bezpieczeństwa pobytu. Wątpliwości takie rodzą się na skutek doniesień medialnych dotyczących nieludzkich praktyk stosowanych w nielegalnych domach opieki. Szacuje się, że urągające człowieczeństwu praktyki opiekuńcze stosowane są w ponad 200 nielegalnie działających placówkach pozorujących placówki opiekuńcze, domy seniora, a ich liczba wzrasta. Aby podjąć skuteczne działania eliminujące tzw. szarą strefę w działalności opiekuńczej, staraniem Krajowej Izby Domów Opieki KIDO oraz Fundacji Senior-Care utworzony został centralny, ogólnopolski rejestr placówek świadczących usługi całodobowej opieki długoterminowej pod nazwą Krajowy Rejestr Domów Opieki (www.krdo.pl).

Źródło: logotyp KRDO.

Jego podstawowym celem i zadaniem jest pokazanie społeczeństwu, jak sprawdzić czy dom opieki działa legalnie, czy posiada zezwolenia na prowadzenie działalności opieki całodobowej oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Dedykowany serwis on-line

Do tej pory znalezienie informacji czy dom opieki działa legalnie było bardzo utrudnione i skomplikowane. Uruchomienie dedykowanego serwisu internetowego o zasięgu ogólnopolskim pozwala na sprawdzenie w prosty sposób czy dom opieki działa legalnie, bowiem zawarte w nim dane pochodzą z wykazów wszystkich legalnie działających placówek opieki całodobowej zarejestrowanych u odpowiedniego wojewody. Należy także pamiętać, iż placówki zapewniające opiekę całodobową dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych mogą być prowadzone zarówno przez samorządy, jak i przez osoby fizyczne, prawne, związki wyznaniowe, kościoły, fundacje i stowarzyszenia. O legalności działania nie świadczy zatem jedynie zapis statutowy, ale uzyskanie zgody wojewody i wpisane w rejestr placówek właściwego urzędu wojewódzkiego. Rejestry prowadzone przez urzędy wojewódzkie są powszechnie dostępne, jednak odnalezienie domu opieki wpisanego w rejestrze stanowi problem dla osób, które nie wiedzą, jak i gdzie szukać. Utworzenie Krajowego Rejestru Domów Opieki (www.krdo.pl), który w jednym miejscu skupia wszystkie rejestry placówek opieki całodobowej w Polsce pozwala na rzetelną weryfikację danych, które są regularnie uaktualniane. Korzystanie z rejestru jest bardzo proste i polega na wyszukiwaniu na zamieszczonej mapie Polski (przy pomocy kursora (strzałki)) województwa, powiatu lub miasta z obszaru, który pragniemy zweryfikować lub wybrać daną placówkę opiekuńczą.

Ponadto, placówki oferujące wysoki i zweryfikowany poziom usług opiekuńczych posiadają w rejestrze dodatkową rekomendację udzieloną przez Krajową Izbę Domów Opieki KIDO. Decydując się na przeprowadzenie bliskiego do placówki całodobowej opieki długoterminowej/domu seniora, należy także zwrócić się bezpośrednio do wybranej placówki z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka istotnych pytań, które ostatecznie upewnią nas o słuszności dokonywanego wyboru. Informacje, na które szczególnie należy zwrócić uwagę, to: ogólne informacje o domu opieki (od kiedy działa, jak wygląda proces przyjęcia, jakie są ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia, etc.), jak wygląda organizacja opieki (czy jest całodobowa, jakie kompetencje posiada zespół lekarsko-pielęgniarski i opiekuńczy, w jakiej formie jest zorganizowana opieka farmakologiczna oraz specjalistyczna opieka lekarska), czy placówka posiada zorganizowaną formułę aktywizacji bądź usprawniania i rehabilitacji.

Ustalić należy także kwestie związane z bezpieczeństwem pobytu (wyposażenie, brak barier architektonicznych, wpis do rejestru wojewody) oraz możliwości kontaktu z rodziną. Widzimy zatem, iż podjęcie decyzji o przeprowadzce do domu opieki jest procesem złożonym i wymagającym dochowania dużej staranności. Zachęcamy zatem przy podejmowaniu tego typu decyzji do korzystania z dostępnych narzędzi, które mogą być pomocne w dokonaniu właściwego wyboru. Jednym z nich jest z pewnością Krajowy Rejestr Domów Opieki (www.krdo.pl).

Autor: Piotr Stelmaszewski, prezes Fundacji Senior-Care

Komentarz Flexi.pl

Flexi.pl, jako partner Fundacji Senior-Care a także podmiot społecznie odpowiedzialny, zwraca uwagę na różne problemy i kwestie, które dotyczą sytuacji osób po 50. roku życia. Jeden z tym obszarów to także opieka nad wymagającymi wsparcia rodzicami – Seniorami. Pokolenie Flexi, stając przed trudną decyzją wyboru odpowiedniej placówki dla schorowanych bliskich, potrzebuje wartościowej wiedzy na ten temat. Jakie mechanizmy tu działają? Jak zrobić to rzetelnie? Jak weryfikować swój wybór? Warto zasięgnąć wiedzy z powyższego poradnika.

Dziękujemy za publikację.

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Fundacja Reflexion – partnerstwo z Flexi.pl
Fundacja Reflexion – partnerstwo z Flexi.pl
28 marca 2024 | Współpraca partnerska | Artykuły

Fundacja Reflexion – partnerstwo z Flexi.pl

Fundacja Reflexion, znana z zaangażowania w działania wspierające społeczność, podejmująca działania mające na celu przeciwdziałanie różnego rodzaju wykluczeniom (zawodowym, technologicznym, internetowym), skupiająca się na dialogu i wartościach...
Czytaj dalej
Podsumowanie konferencji i programu wzMOCNieni
Podsumowanie konferencji i programu wzMOCNieni
18 marca 2024 | Współpraca partnerska | Artykuły

Podsumowanie konferencji i programu wzMOCNieni

07.03.2024 r. we Wrocławiu odbyła się konferencja poświęcona dobrostanowi i podsumowaniu projektu „wzMOCnieni – innowacyjna metoda osiągania dobrostanu w wieku senioralnym”.
Czytaj dalej