Akademia Dorosłego Człowieka – Pokolenie 50+ gotowe na nowe wyzwania?
Tekst, który powstał na bazie rozmowy z Panią Joanną Woźniczka-Sulka, Prezeską Fundacji NOVA, działającej na terenie gdańskiego osiedla Chełm.
Inspiracją dla projektu Akademia Dorosłego Człowieka była istniejąca w całych Niemczech, finansowana przez państwo, sieć szkół dla dorosłych VHS (Volkschule – forma ludowego uniwersytetu) – mówi Prezeska Fundacji NOVA, Joanna Woźniczka-Sulka, na początku rozmowy. Szkoły te działają lokalnie, w dzielnicach dużych miast i prowadzą zajęcia głównie językowe, komputerowe i artystyczne. Na bazie dwuletniego doświadczenia w działaniach Domu Sąsiedzkiego, stworzonego w gdańskiej dzielnicy Chełm, twórczynie Fundacji NOVA postanowiły aplikować do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Wewnętrznej w ramach Programu POWER (Program Operacyjny: Wiedza, Edukacja, Rozwój) Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Powstał model przetestowania w Domu Sąsiedzkim systemu podnoszenia kompetencji w różnych zakresach, w społeczności lokalnej. Takie działania były już w Domu Sąsiedzkim prowadzone okazjonalnie, ale chodziło o stworzenie działań cyklicznych. Teoretycznie cykle zajęć skierowane były do dorosłej społeczności lokalnej, ale praktycznie, już po pierwszym cyklu zajęć, okazało się, że największy odzew był wśród ludzi dojrzałych. Jak zwykle, to oni okazali się być najbardziej dorośli, chętni do nauki i zdobywania nowych umiejętności.
Pokolenie Flexi otwarte na relacje?
PIERWSZY CYKL – ROZPOZNAWCZY
Jeden cykl edukacyjny obejmował minimum 30 godzin zajęć i oferował zajęcia:
- komputerowe,
- z rozwoju kompetencji społecznych (Współpraca się opłaca),
- warsztaty artystyczne,
- zajęcia językowe,
- prowadzenie budżetu domowego.
DRUGI CYKL – PANDEMICZNY
Na tym etapie projektu przewidziano głównie wsparcie psychologiczne (grupowe i indywidualne). Okazało się to szczególnie przydatne, jako że cykl trafił na czas pandemiczny. Z tego też powodu trzeba było zmniejszyć liczebność grup z przewidzianych 20 osób do 10-12 osób i to okazało się szczególnie korzystnym rozwiązaniem, bo grupy świetnie się integrowały i bardzo dobrze ze sobą współpracowali. W tym trudnym i wymagającym okresie, kiedy świat wokół napawał strachem, przynosił ciągle złe wieści, spotkania w kameralnych grupach czy indywidualne spotkanie z psychologiem stanowiły wyjątkowo cenną pomoc w radzeniu sobie z poczuciem zagrożenia.
JAK MOTYWOWAĆ UCZESTNIKÓW?
Najczęstszym kłopotem i wyzwaniem przy realizacji tego typu projektów, kiedy cykl zajęć trwa przez dłuższy czas, jest zmotywowanie uczestników projektu do regularnego udziału w zajęciach i spotkaniach. Dla ciągłości zajęć, dobrej dynamiki prac w grupach wymyślono w tym projekcie system motywowania uczestników do udziału w zajęciach. Co to było?
Stworzono system nagród za frekwencję, czyli uczestnicy dostawali:
- bilety do kina,
- bilety do teatru,
- wyjście do restauracji,
- wyjście do muzeum,
- ciastko z dobrej cukierni przywiezione do domu.
Okazało się, że ci, którzy rezygnowali z zajęć, jakoś szybko się przekonywali, ze nadal chce się im brać udział w zajęciach. Pewnie to ciastko do domu przywiezione przeważało szalę. Zastosowano też rozwiązania logistyczne odpowiadające ludziom dojrzałym. Większość zajęć, zgodnie z ich preferencjami, odbywała się do godziny 13.00. Informacja o wszelkich zmianach w grafiku przekazywana była sms-owo. W sumie okazało się to nawet nieco kłopotliwe dla organizatorów, bo uczestnicy zaczęli się upominać o sms’y, a jeżeli ich nie było – dzwonili, a nawet przychodzili do Fundacji osobiście. Przy 50 uczestnikach projektu dawało się to we znaki osobom zarządzającym projektem.
Czytanie bajek dzieciom. Źródło: materiały pochodzą od Oragnizatora.
Kawiarenka literacka, czyli spotkania dla Pokolenia Flexi
Projekt się skończył, ale z 50 uczestników biorących udział w zajęciach Akademii Dorosłego Człowieka, grupa blisko 20 stworzyła KAWIARENKĘ LITERACKĄ. Pod wodzą Pani Krystyny, byłej polonistki, w gościnnych progach Fundacji NOWA, spotykają się najbardziej aktywni uczestnicy Akademii. Zdążyli już urządzić „Wieczór z poezją Wisławy Szymborskiej” z czytaniem jej wierszy. Miał on swoją kontynuację w szkole, na spotkaniu z uczniami. Zafascynowani głosem młodego kazachskiego śpiewaka, Dimasha, bywalcy Kawiarenki urządzili „Spotkanie z kulturą kazachską”. Przygotowali się bardzo profesjonalnie – uszyli nawet dla uczestników spotkania krymki, w których wszyscy wystąpili. Zaprosili pracownika Konsulatu Kazachskiego i nawiązali kontakt z szefową Fan Klubu Dimasha. Wieczór okazał się być wyjątkowo udany, a jego uczestnicy bardzo usatysfakcjonowani i pomysłem, i jego realizacją. Potem były koleje imprezy – Jasełka, czytanie bajek dla dzieci w lokalnym przedszkolu, kolejne spotkanie z poezją, tym razem z udziałem młodej poetki. Poza tym, regularnie, co tydzień, wspólne wyjścia do kina, teatru, muzeów czy wspólne zwiedzanie miasta.
„Wieczór z poezją Wisławy Szymborskiej”. Źródło: materiały pochodzą od Oragnizatora.
A tak uczestnicy Kawiarenki Literackiej mówią o tym, co dają im te spotkania:
„Przede wszystkim integracja. To dla mnie zupełnie nowa grupa i choć działam w różnych innych, to ciągle jestem ciekawa nowych ludzi, nowych znajomości i zdarzeń. Kawiarenka, to znakomita do tego okazja”.
Halina
„Ważne, że się spotykamy, że jest miło, wesoło, że nie siedzimy w domu”.
Basia
„Jest we mnie potrzeba ciągłej edukacji i tutaj mam ją zaspokojoną. W życiu przeczytałem kilka wierszy, a tutaj usłyszałem, poznałem całe ich mnóstwo. Rozbudziło to moje zainteresowanie i poezją, i poetami”.
Wacjan
„Bardzo to dla mnie ważne miejsce. Bo w domu nudno. Bo tutaj mogę się zaangażować”.
Bożena
Kawiarenka Literacka to jeden ze sposobów na tworzenie, lokalnie, wspaniałych przestrzeni dla kreatywności, aktywności, zaangażowania i poczucia wspólnoty wśród Pokolenia Flexi. Inicjatywa Fundacji NOVA, jej projekt Akademia Dorosłego Człowieka, zaowocowały powstaniem znakomitego przedsięwzięcia. Z pewnością warto takie inicjatywy naśladować!
Grażyna Zalewska-Pawlisz, Ambasadorka Flexi.pl
Komentarz redakcyjny Flexi.pl:
Wszelkie inicjatywy, które sprzyjają aktywności 50+, dając możliwości spotkań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, to wartość. Równolegle warto docenić, że Pokolenie Flexi w swoich komunikatach podkreśla, jak ważne są relacje, bo alienacja nie sprzyja budowaniu poczucia dobrostanu. Warto się rozwijać, zgłębiając wiedzę i otwierając się na kulturę oraz tego typu projekty, które edukując, bawią.