Nie czują się babciami, a super Babkami. Ale nie tylko, bo są… Eko-Babkami. Poznajmy je!

08 lutego 2022 | Ochrona środowiska/ Ekologia | Wywiady

Nie czują się babciami, a super Babkami. Ale nie tylko, bo są… Eko-Babkami. Poznajmy je!

Na Flexi.pl pokazujemy historie ciekawych, inspirujących osób. Galeria Portretów Pokolenia Flexi powiększa się, opowiadając o realizacji projektów i ich pomysłodawcach. Ale wartościowe inicjatywy to przecież nie tylko dzieło jednostek. To wielokrotnie efekt współpracy i pracy w zespole. W jednym z wywiadów pojawiła się więc wzmianka o nietuzinkowej grupie osób Flexi 50+. Poznajmy tę grupę seniorek-wolontariuszek. Eko-Babki udowadniają, że po 60-tym roku życia można walczyć o przyszłość – planety, lokalnej społeczności i swoją własną, włączając w inicjatywy wiele pokoleń. Kobiety z pasją, „pełne energii i zapału”, czyli Eko-Babki.

Flexi.pl: Skąd wziął się pomysł na Eko-Babki? Kto współtworzy projekt? Opowiedzcie proszę o sobie.

Jolanta Radecka – Eko-Babki: Jako grupa Seniorek jesteśmy świadome skutków zmian klimatu, dewastacyjnej działalności człowieka i szeroko pojętej ekologii, więc jesteśmy EKO. A ponieważ nie czujemy się, jak babcie, ale pełne energii i zapału kobiety 60+, inaczej mówiąc super Babki, stąd nazwa Eko-Babki. Działamy od marca 2020 w strukturze UTW Piaseczno, ale współpracujemy też z innymi proekologicznymi lokalnymi organizacjami, jak Alarm dla Klimatu czy Zalesiacze.pl. Jest nas 10, każda z bogatym doświadczeniem zawodowym (mamy w swoim gronie lekarkę, farmaceutkę, analityczkę księgową, bizneswoman, psycholożkę szkolną oraz finansistkę) i każda wnosi do grupy swoją wartość i cenne doświadczenie życiowe.

Flexi.pl: Jak wygląda codzienność Eko-Babek? Jak często się spotykacie? Skąd inspiracje do nowych akcji?

Ewa Ponińska – Eko-Babki: Pomimo niesprzyjających warunków pandemii Eko-Babki stanowią zgraną i aktywną grupę. Bierzemy udział w różnych zajęciach organizowanych przez Centrum Kultury, UTW, Bibliotekę Publiczną, Miejski Klub Seniora z zachowaniem zasad sanitarnych. Są to spotkania z artystami i ciekawymi ludźmi, interesujące wykłady, koncerty muzyczne. Dbamy o sprawność fizyczną, uczęszczając na jogę, tańce, gimnastykę i marsze z kijkami. Korzystamy z organizowanych wyjazdów do kina i teatru. Spotykamy się również prywatnie przy kawie, aby zwyczajnie pogadać lub omówić projekty, które zamierzamy realizować. Inspiracji do kolejnych projektów dostarczają nam konkursy, szkolenia dla seniorów, ale także własne obserwacje potrzeb w najbliższym otoczeniu. Po prostu – wystarczy się rozejrzeć i zobaczyć, jak wiele jest do zrobienia wokół nas dla natury i dla lokalnej społeczności.

Flexi.pl: Przy okazji realizacji projektu „Zamień Ego na Eko” szyłyście torby na zakupy z materiałów z odzysku: starych firanek, zasłon, zbędnych kawałków materiałów. Jakie efekty przyniosła ta akcja? Jak zmierzyć ten rezultat?

Irena Turek – Eko-Babki: Głównym celem projektu „Zamień Ego na Eko” było przesłanie: nie myśl tylko o swoich potrzebach, popatrz na środowisko wokół Ciebie, ono potrzebuje pomocy. Projekt miał w zamiarze (przynajmniej częściowo przy okazji codziennych zakupów) eliminowanie plastiku w marketach poprzez uszycie 500 toreb materiałowych, które uzyskały „drugie życie”. Czy osiągnęłyśmy jakieś wymierne rezultaty? Myślę, że tak. Oprócz darmowych prezentów dla przypadkowych przechodniów w dniu festynu, uświadamianiu i promowaniu podobnych postaw wśród mieszkańców, nagłośniłyśmy naszą akcję w mediach społecznościowych. Nasz projekt był inspiracją dla lokalnej społeczności. Obserwowałyśmy stopniowe zmiany w mentalności i przyzwyczajeniach zakupowych naszych znajomych i, szerzej, klientów sklepów.

Flexi.pl: „Czyste Glinki”, a więc akcja sprzątania terenów położonych w okolicach dawnej cegielni w okolicy Gołkowa, Kamionki i Bobrowca (miejsc rekreacyjnych chętnie odwiedzanych przez mieszkańców), to kolejny przykład proekologicznego zaangażowania. Jak przebiegało wydarzenie? Jak odbierała je społeczność?

Małgorzata Wróblicka – Eko-Babki: Projekt „Czyste Glinki” przeprowadziłyśmy w 2021 roku w kwietniu z okazji Dnia Ziemi. Glinki to malownicze miejsce, pozostałość po działającej na tym terenie cegielni. W dawnych wyrobiskach utworzyły się 3 duże zbiorniki wodne, teraz porośnięte drzewami, krzakami i szuwarami. Niestety jest to teren, który nie ma uregulowanych spraw własnościowych i traktowany jest jako nielegalne wysypisko śmieci. Przykro było patrzeć na taką dewastację przyrody. Postanowiłyśmy posprzątać to piękne miejsce. Akcję sprzątania rozpropagowałyśmy szeroko wśród okolicznych mieszkańców, zaprzyjaźnionych organizacji proekologicznych, władz gminy i pobliskiej szkoły. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Przyszło kilkadziesiąt osób, zebraliśmy 4 olbrzymie kontenery śmieci, które gmina na własny koszt wywiozła do utylizacji. To był wielki zryw solidarności, integracji oraz współpracy międzypokoleniowej w szczytnym celu. Dzięki tej akcji stopniowo, choć nie bez incydentów, następuje wzrost poczucia odpowiedzialności i dbałość lokalnej społeczności o czystość tych atrakcyjnych terenów.

Flexi.pl: Happening „Wspólny las” to rodzaj protestu, w którym pada sprzeciw wobec nieprzemyślanej wycinki drzew. Sadzenie nowych z kolei wiąże się z długim ich czasem wzrostu. Jak społeczność odbiera takie działania?

Halina Kadłubowska – Eko-Babki: „Wspólne lasy” jako dziedzictwo dbałości naszych przodków o przyrodę są dobrostanem dla obecnego pokolenia i dla naszego zdrowia. Dzięki nim mamy czyste powietrze, różnorodną roślinność, dary natury, bogactwo runa leśnego, leśne zwierzęta oraz dużą przyjemność z przebywania w lesie. Bezmyślne i nieprzemyślane decyzje wycinania naszych – „Wspólnych Lasów” zabierają nam ten dobrostan, wpływają negatywnie na nasze zdrowie, rujnując równowagę ekologiczną, dlatego świadome społeczeństwo broni lasu przed wycinką. Taki właśnie cel przyświecał happeningowi zorganizowanemu w środku miasta przez grupę: Alarm dla Klimatu-Piaseczno, w którym Eko-Babki wzięły czynny udział. Obecnie zgodnie z wymogami ekologicznymi wszelkie plany budowlane w gminie muszą zapewniać, że dana inwestycja nie wpłynie negatywnie na otaczające środowisko.

Flexi.pl: Eko-Babki biorą udział w projekcie międzykulturowym i międzypokoleniowym „Łączą nas wartości”. Filmy są wzruszające i autentyczne. Czy wsparcie migrantów oparte o wolontariat przyszło naturalnie? Poza działaniami nastawionymi ku przyrodzie?

Jolanta Radecka – Eko-Babki: Ekologia to również bezinteresowne i harmonijne relacje między ludźmi w najbliższym otoczeniu, typu rodzina i przyjaciele, ale też i między całymi pokoleniami w danym kraju, a jeszcze szerzej, to przyjazne relacje między różnymi krajami, akceptacja odmiennych kultur czy religii na całym świecie. W tym kontekście naszego otwartego podejścia do innych społeczności wsparcie Eko-Babek dla migrantów przyszło dosyć naturalnie. Kolejny projekt: „Warszawa dla początkujących i zaawansowanych” rozpoczął się w marcu 2021 r., zorganizowany przez Polskie Forum Migracyjne i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych: „ę”. Jako seniorki- wolontariuszki pomagamy migrantom zamieszkałym w Polsce w opanowaniu dobrej znajomości języka polskiego poprzez konwersacje online przez cały rok. Rozmawiamy o różnych aspektach życia w Polsce, Turcji, Białorusi czy na Ukrainie. Poznajemy wzajemnie i akceptujemy różnice w kulturze, tradycjach, religiach, zasadach społecznych, ale znajdujemy też wiele wspólnego w zakresie wartości ogólnoludzkich, typu dobro, uczciwość, miłość, szacunek do drugiego człowieka.

Flexi.pl: Projekt dotyka ważnego tematu - poszanowania dla różnorodności. Czy jako Eko-Babki doświadczyłyście hejtu?

Nina Błauciak – Eko-Babki: Nigdy w swoich działaniach nie doświadczyłyśmy niechęci czy hejtu. Wręcz przeciwnie, spotykamy się z życzliwością, zainteresowaniem, podziwem oraz bezinteresowną pomocą innych osób. W projekt sprzątania rozlewiska Glinki na nasz apel zareagowało ponad 70 innych wolontariuszy, spontanicznie włączając się w akcję. Byli to strażacy, młodzież szkolna i całe rodziny. To bardzo motywuje naszą grupę do dalszych działań ekologicznych i społecznych.

Flexi.pl: W jednym z takich filmów o tytule: „Co powiedziałabyś 10-letniej wersji siebie” padają ważne słowa. M.in., że „Najważniejsza jest miłość”, „Nie patrz, co mówią inni”, „Sięgaj po marzenia”. Najważniejsze marzenia to…?  

Rena Banachowicz – Eko-Babki: Każda z nas ma swoje indywidualne marzenia mniejsze i większe, typu iść do teatru, wyjechać na urlop, kupić sobie wymarzony przedmiot, itp. Jako grupa emerytek marzymy przede wszystkim o dobrym zdrowiu i dobrej kondycji, aktywnym spędzaniu wspólnego czasu, radości z codziennego życia, możliwości pomocy innym osobom czy zwierzętom, dawaniu dobra bez oczekiwania na rewanż. Nasze marzenia zamieniamy wtedy w konkretne działania, które stają się realna wartością i naszą dumą.

Flexi.pl: Mówicie o sobie Eko-babki. Za nazwą kryją się otwartość i aktywność. Obie wartości są ważne?

Grażyna Grąbczewska – Eko-Babki: Tak, obie wartości są bardzo ważne i nierozerwalnie związane ze sobą. Aktywność to przecież podejmowanie coraz to nowych wyzwań, łączące się niekiedy z opuszczaniem „swojej strefy komfortu”. W naszych działaniach spotykamy różnych ludzi, w swojej grupie też jesteśmy różne. Nasze indywidualne i wspólne doświadczenia sprawiają, że wiemy, że w każdej sytuacji i w każdym człowieku można dostrzec pozytywne strony, i okazję do zrobienia czegoś pożytecznego. W zamian odczuwamy dużą osobistą satysfakcję i radość z działania.

Flexi.pl: Flexi.pl Pokoleniem Flexi nazywa witalne, pełne pasji i zaangażowania osoby 50+. Rezonuje to z Wami?

Elżbieta Główka – Eko-Babki: Jak najbardziej! Jesteśmy osobami od 60+ do 80+ i nadal jesteśmy aktywne prywatnie oraz zbiorowo. Mamy własne pasje, jak uprawianie ogrodu, zdrowa kuchnia, amatorski teatr, taniec, joga, medytacje i makramy oraz podróże. Jako grupa entuzjastek angażujemy się w akcje społeczne proekologiczne i prospołeczne. Działamy aktywnie w środowisku Seniorów oraz wspólnie z dziećmi i młodzieżą, kochamy przyrodę, kochamy ludzi i kochamy im pomagać.

Flexi.pl: Niedawno weszliśmy w rok 2022. A przełom roku to czas podsumowań i planów na kolejny. Największy sukces Eko-Babek to…?

Rena Banachowicz – Eko-Babki: Nasz dorobek w ciągu niecałych 2 lat działalności to dwa duże własne projekty ekologiczne (zamień Ego na Eko oraz Czyste Glinki), wsparcie innych projektów organizacji ekologicznych (Stop smog, Wspólny Las, dwukrotnie Zalesiacze), wsparcie innych projektów społecznych (Eko Lalki, Eko Maski, Adoptuj Urodziny, Kalendarz Adwentowy, Piernikowe Mikołajki, Migranci). Jednak nie ilość, ale jakość i praktyczna przydatność naszych działań jest dla nas sukcesem. Jesteśmy spójną grupą wolontariuszek, chętnych do podjęcia się realizacji nowych wyzwań, skutecznych, elastycznych i kreatywnych. Stworzyłyśmy własną markę Eko-Babki, mamy swój Fanpage na Facebook’u, jesteśmy rozpoznawalne nie tylko w okolicy, ale też w Warszawie oraz w innych miastach. Mamy na swoim koncie kilka artykułów w lokalnej prasie, wywiad w Silver TV, wywiad w Radiu dla Ciebie, filmowe nagrania w Nowym Teatrze, mnóstwo wzmianek w mediach społecznościowych na stronach partnerów projektowych i organizatorów szkoleń senioralnych.

Naszym sukcesem jest pokazywanie, że osoby 50+, 60+ i więcej mają duże doświadczenie, chęć do działania, nadal ogromny potencjał i mogą być inspiracją dla innych. Po prostu jesteśmy grupą Flexi!
 

Koniecznie zobacz też wywiad z Reną Banachowicz z grupy Eko-Babki.


Wydrukuj