Jak to zmieniać? Jak przekonywać osoby z generacji 50+ do aktywności zawodowej i jak do tego zachęcać pracodawców?
Nasz portal Flexi.pl występuje coraz częściej z ekspertyzą nt. generacji osób dojrzałych. Tym razem z głosem doradczym naszego eksperta rynku pracy 50+, podczas Webinaru studia SeniorApp.pl.
Budujemy świadomość na temat Pokolenia Flexi – bo tak nazywamy generację osób 50+, 60+ i 70+. Odczarowujemy i łamiemy stereotypy na temat dojrzałych pracowników. Co jeszcze?
OBRZEJRZYJ TO KONIECZNIE
Zakres tematyczny Webinaru – o czym mówił nasz ekspert?
• Mamy obecnie do czynienia z dwiema postawami, które nie sprzyjają aktywności zawodowej osób z Pokolenia Flexi. Z jednej strony brak chęci a często i wiary ze strony osób w dojrzałym wieku, że warto i można podejmować aktywność zawodową w dojrzałym wieku. Z drugiej strony - brak chęci i wiary ze strony pracodawców, że zatrudnienie osoby w wieku 50+ czy 60+ lub ofiarowanie jej możliwości prac dodatkowych w różnych elastycznych formach, jest warte tego i opłacalne.
I to w sytuacji, gdy niezwykle mało starszych osób pracuje, a zaczyna brakować rąk (i głów) do pracy. Coś z tym wreszcie trzeba zrobić! A my w tym pomagamy.
• Demografia wywoła rewolucję w zatrudnianiu osób dojrzałych! By to wszystko „ogarnąć”, trzeba koniecznie uświadomoć sobie, dlaczego jest taka sytuacja. Dane demograficzne pokazane w możliwie prostej formie! Świetne zobrazowanie zmian, jakie zachodzą od roku 1970 i progozna zmian do 2049 roku. Wystarczy klinąć na wykres dynamiczny GUS i to zobaczyć!
Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/ludnosc-piramida/
• Dlaczego pracodawcy, jak dotąd, niechętnie zatrudniają osoby dojrzałe? Jedną z przyczyn jest to, że młode osoby rekrutujące czy zlecające zatrudnianie, nie mają przekonania do osób często z pokolenia ich rodziców czy nawet dziadków. Postrzegają ich poprzez wyrobione od lat … stereotypy.
• Łamiemy stereotypy. Wbrew stereotypom, pracownicy w wieku 50-59 lat są najrzadziej idącymi na zwolnienia lekarskie. Wbrew stereotypom, starsi pracownicy zwykle są chętni do nauki i rozwoju, choć w dostosowanym do nich tempie. A za nimi „skok rozwojowy”, który przeszli, od ery kartki i długopisu do komputerów i złożonych systemów. Wbrew stereotypom, nie muszą mieć wygórowanych ambicji płacowych i awansowych, bo z reguły nie mają już takich potrzeb finansowych, jak ludzie młodzi, a i nie uczestniczą już w „wyścigu szczurów”. Wbrew stereotypom, nie kwestionują decyzji i kompetencji szefa, o ile taki przełożony potrafi zadbać o właściwe relacje między nimi.
• Najlepiej sprawdzają się zróżnicowane, także wiekowo zespoły. Diversity.
• Jak zachęcać osoby dojrzałe, by chciały pracować? Jakie korzyści mogą osiągać takie osoby? To duże wyzwanie dla firm. Elastyczne godziny lub systemy czasu pracy mogą być takim rozwiązaniem. W przypadku starszych pracowników niektóre firmy tworzą specjalne stanowiska, związane z rolą opiekuna, przekazującego wiedzę młodszym. Coraz więcej firm oferuje, np. programy wsparcia zdrowotnego, w formie pakietów medycznych. A dla pracowników 50+ proponują np. specjalne zestawy badań w ramach profilaktyki zdrowotnej. Ale główna korzyść to … dawanie poczycia sensu w życiu. Być potrzebym, czuć się spełnionym, nie być samotnym, przynależeć do jakiejś grupy, mieć kontakt z osobami także młodszymi. A przy okazji dodatkowy zarobek, czasem lepsza opieka zdrowotna a docelowo wyższa emerytura.
• A jak zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie w dojrzałym wieku? To na razie spore wyzwanie. Podstawa to dobre CV, z którego nie będzie wynikało, że jestem już w starszym wieku, ale to, że jestem osobą kompetentną i warto się ze mną spotkać. Bo doprowadzenie do spotkania, podczas którego można przekonać kogoś do naszej wiedzy i doświadczenia, jest najistotniejsze. No i … trzeba szukać takiej pracy czy dodatkowego zajęcia, by ją znaleźć. Albo samemu się pokazywać, by ktoś nas znalazł.
• Portal Flexi.pl – praca i aktywność 50+ jest takim miejscem, w którym możemy znajdować ogłoszenia o pracę. Tutaj również możemy pokazać samego siebie, zamieszczając swoją ofertę pokazującą naszą dyspozycyjność i to, co możemy i potrafimy wykonywać. W trakcie rozmowy pokazujemy praktycznie funkcje portalu Flexi.pl.
Zapraszamy do odwiedzin naszych stron.