Dzielimy się z Wami zaproszeniem do odbycia fantastycznej przygody edukacyjnej i rozwojowej podczas studiów podyplomowych "Psychogerontologia i aktywizacja seniorów", które są w ofercie Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu.
Propozycja powstała jako efekt współpracy Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu z Fundacją Via Salutis i jest odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby osób starszych, edukatorów senioralnych oraz rynku pracy, czekającego na profesjonalistów, przygotowanych do pracy z osobami starszymi w różnych aspektach.
Senior, stereoytypizacja, ageizm, gerontofobia, singularyzacja - to pojęcia, które pojawiają się często w dyskusjach nad demograficznym zjawiskiem starzejących się społeczeństw.
Często też pojawia się słowo "problem" dodatkowo zabarwiający dyskusję o wyzwaniach i potrzebach związanych z prognozami, że w roku 2050 osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 40 proc. społeczeństwa.
Dlaczego taka potrzeba?
Denis B. Bromley'a mówi, że do starości trzeba się zaadaptować.
O prawidłowej adaptacji świadczą:
”aktywność, szczerość w kontaktach z innymi, przyjazny stosunek do ludzi, zadowolenie z życia, szacunek do samego siebie, wysoki poziom moralności, (...) poczucie zadowolenia, poczucie
bezpieczeństwa".
Złe przystosowanie objawia się: „wrogością, występowaniem lęków, izolacją, poczuciem winy, zależnością od innych, obawą przed ludźmi, apatią, skłonnością do depresji” .
Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie związane nie tylko ilością seniorów lecz zauważeniem podziału w grupie senioralnej na seniorów III i IV wieku a także oferty skierowanej do nich.
Dotyczy to jakości tej oferty, oraz utrwalanego w społeczeństwie wizerunku osoby starszej.
Dodatkowo zjawisko wykluczenia, ograniczenia w życiu społecznym i gospodarczym, które najbardziej dotykają seniorów, zostały spotęgowane pandemią.
W programach skierowanych do seniorów ważna jest aktywizacja, edukacja, integracja, budowanie poczucia przynależności, dobrostanu, wsparcie psychologiczne, zachowanie dobrej kondycji fizycznej i samodzielności, nadawanie sensu życiu.
Wiele rozwiązań jest jednak tworzonych dla ogółu seniorów, co powoduje ich niedostosowanie do realnych potrzeb znacznej części potencjalnych odbiorców. Może wynikać z niedostatecznej wiedzy o potrzebach osób starszych w Polsce.
Seniorzy są beneficjentami oferty edukacyjnej, odbiorcami świadczeń, usług i działań oferowanych przez różne podmioty (samorządy, NGO, podmioty prywatne) i w różnej formule (UTW, Kluby Seniora, Dzienne i Całodobowe Domy Seniora, oferty zaproponowane przez Organizacje Pozarządowe).
Aby były one świadczone w sposób profesjonalny, konieczne jest profesjonalne przygotowanie kadr, zdobycie odpowiedniego wykształcenia, które dostarcza wiedzy, umiejętności i kwalifikacji potrzebnych do efektywnej pracy z oraz na rzecz seniorów.
Kluczowa staje się więc edukacja dla starości i kształcenie odpowiednich kadr.
Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu przygotowała innowacyjną propozycję studiów podyplomowych, zapraszając naszą Fundację Via Salutis do współpracy.
Jest to też efekt współpracy ekspertek dr Joanny Wawrzyniak z WSB i Alicji Przepiórskiej Ułaszewskiej z Fundacji Via Salutis, które współpracują przy opracowywaniu nowej metody aktywizacji seniorów w ramach projektu "DraBiNa - drama, biografia, narracja. Innowacyjna metoda aktywizacji osób starszych".
Zapraszamy na studia podyplomowe "Psychogerontologia i aktywizacja seniorów".
https://www.wsb.pl/opole/studia-i-szkolenia/studia-podyplomowe/kierunki/psychogerontologia-i-aktywizacja-seniorow