W ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy partnerstwo organizacji pozarządowych: Fundacja św. Jadwigi w Morawie, Fundacja Via Salutis i partner islandzki Os Pressan przygotowali program wspierania edukacji i aktywizacji społecznej osób starszych oraz innowacyjną metodę skierowaną do edukatorów senioralnych z NGO-sów.
Kiedy zaczynałyśmy projekt o nazwie „DraBiNa” przyświecał nam cel stworzenia innowacyjnej metody aktywizacji seniorów w oparciu o dramę, biografię i narrację oraz opracowanie programu szkolenia dla edukatorów senioralnych a także stworzenie sieci instytucji i ekspertów ds. edukacji senioralnej.
DraBiNa jest autorskim pomysłem na metodę pracy aktywizującej Seniorów do działań na rzecz siebie samych i na rzecz najbliższego otoczenia, grupy, społeczności, środowiska. Idea przyświecająca autorkom wyrosła z przekonania, że aby realizować działania na rzecz innych w sposób właściwy, należy mieć świadomość własnego dobrostanu i umieć o niego zadbać.
Dlatego istotną częścią Projektu jest - zakończona już - pilotażowa wersja warsztatów z seniorami zrealizowana w dwóch grupach w celu zdiagnozowania potrzeb i podniesienia poziomu świadomości seniorów na temat dobrostanu i konieczności pracy nad nim.
Dobrostan jest wymagającym zagadnieniem. Konieczne jest korzystanie z rozmaitych ścieżek - metod, by do niego dotrzeć i zrozumieć jego znaczenie.
Po odbytym pilotażu (z dwiema grupami seniorlanymi przeprowadzono w sumie 128 godz. szkoleń) oraz badaniach focusowych przygotowałśmy ofertę dla edukatorów senioralnych.
Co po szkoleniu mówili Seniorzy?
„ Wejrzałam głęboko w siebie – ta forma była dla mnie rodzajem terapii, która na tym etapie byłą mi potrzebna. Jestem teraz spokojniejsza, bogatsza o wiedzę o sobie.”
„ Otrzymałam bardzo cenne wskazówki jak pracować sama nad sobą, żeby mi ze sobą było dobrze.”
„Nabrałam pewności siebie, poznałam swoją wartość.”
„Urosły mi skrzydła. Do warsztatów przystąpiłam jako nieopierzone pisklę. Każde ćwiczenie dawało mi nową, większą rozpiętość skrzydeł.”
„Wspaniałe zajęcia pozwoliły mi uspokoić myśli, oderwać się od codziennych spraw, zastanowić nad sobą. Poznawałam ciekawe formy własnego rozwoju. Możliwości i moce jakie w nas drzemią będą dla mnie wytyczną do działania. Jestem gotowa podzielić się tym z innymi.”
Teraz czas na kolejny etap naszej drabinowej podróży i podzielenie się wypracowaną przez nas metodyką pracy.
Zapraszamy edukatorów i animatorów senioralnych z organizacji pozarządowych z całej Polski do udziału w kursie „DRABINA do dobrostanu”. W interaktywnej formie zaprezentujemy sprawdzone ćwiczenia i dobre praktyki do aktywizacji społecznej osób starszych oraz zaprosimy do tworzenia z nami sieci współpracy edukatorów i instytucji, działających w obszarze edukacji senioralnej.
Jeśli więc interesuje Cię temat starości i :
Pracujesz w środowisku senioralnym, w organizacji pozarządowej
Chcesz doskonalić swój warsztat pracy, poznać nowe metody i narzędzia pracy
Widzisz w wieku potencjał i chcesz go uruchomić w Seniorach
Widzisz jakie spustoszenie poczyniła pandemia w zakresie aktywności osób starszych
Widzisz jak ważną kwestią jest zapewnienie dobrostanu seniorom
Chcesz dołączyć do naszej sieci
Zapraszamy Cię do udziału w warsztacie podczas którego poznasz innowacyjną metodę aktywizacji społecznej osób starszych "DraBiNa - drama, biografia, narracja".
Nazwałyśmy nasz warsztat "Kurs do dobrostanu" , bo po tej DRABINIE można wspinać się na poziomy osiągania dobrostanu i zaangażowania społecznego.
Podczas 48 godzinnego kursu:
- poznasz i doświadczysz innowacyjnej metody DRABINA, opartej o dramę, biografię i narrację, którą opracowałysmy w ramach partnerskiego projektu
- wzmocnisz swoje kompetencje jako edukator senioralny i stworzysz unikatową sieć kontaktów
- otrzymasz Ćwiczebnik i narzędzia do pracy z seniorami metodą DRABINA
Organizujemy kurs w dwóch 10 osobowych grupach, każda po dwa zjazdy.
I grupa:
06-09.10 oraz 03.-06.11.2022
II grupa:
13-16.10 oraz 17.-20.11.2022
Udział w kursie możliwy tyko przy uczestnictwie w obu zjazdach przewidzianych dla jednej grupy.
Pierwszy dzień jest dniem dojazdowym, który zaczynamy spotkaniem integracyjnym i wspólną kolacją.
Pierwszeństwo udziału mają osoby reprezentujące sektor społeczny - NGO
Zapewniamy bezpłatny nocleg w siedzibie Lidera projektu w Pałacu w Morawie koło Strzegomia na Dolnym Śląsku , wyżywienie prosto z pałacowej kuchni a przede wszystkim warsztatowy charakter pracy, dobrą atmosferę i wysokiej klasy ekspertki dr Joannę Wawrzyniak, Agnieszkę Buśk, Alicję Przepiórską Ułaszewską (więcej o nas i naszej DraBiNie na www.drabina.eu)
Rekrutacja na szkolenia poprzez link
https://forms.gle/g6ELNjKwYfDFAYrx7
Projekt „Drabina: Drama, Biografia, Narracja. Innowacyjna metoda aktywizacji osób starszych.” realizowany jest z programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy , finansowany z Funduszy norweskich i EOG