Wigilia firmowa – dylematy szefa i pracownika

15 grudnia 2021 | Pozostałe | Artykuły

Wigilia firmowa – dylematy szefa i pracownika

Wigilia firmowa – dla jednych wyzwanie organizacyjne, dla innych okazja do nieformalnego spotkania integrującego, a dla niektórych konieczność. Czy spotykać się z okazji Świąt Bożego Narodzenia? A może na spokojnie już po Nowym Roku? W dużym gronie czy w zespołach? Szereg pytań i wyzwań przed szefami i działami HR. Spróbujmy to rozważyć.

Święta Bożego Narodzenia to tradycyjnie rodzinne spotkania w wyjątkowej atmosferze. Siadamy przy wigilijnym stole, dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy, składamy życzenia i wręczamy sobie prezenty. Coraz mniej w tym religijnej uroczystości, ale magia tych Świąt jest wyjątkowa. Dlatego wiele firm próbuje przenieść tę atmosferę do swoich siedzib, aby pracownicy poczuli się tam nieco „jak w domu”, by można było im podziękować, złożyć życzenia, czymś obdarować. A ponieważ kończy się rok, spotkania bywają także okazją do podsumowania wyników firmy oraz do podziękowania pracownikom za ich trud czy też wyróżnienia niektórych z nich bądź celebrowania rocznic i jubileuszy. Są też takie organizacje, które próbują przy okazji zaprezentować swoje cele na kolejny rok. Czy to wszystko da się pogodzić?

Wigilia pracownicza czyli integracja w świątecznych (na)strojach

Wigilia pracownicza jako dobry zwyczaj. Jest smażony karp i kapusta, śledzik, barszcz z uszkami i pierogi, no i wiele innych tradycyjnie wigilijnych potraw. Świąteczny wystrój, kolorowe światełka, w tle kolędy. Czy także wigilijny opłatek? To zależy od typu organizacji i więzi w firmie czy w dziale. Chyba już mija tendencja składania sobie życzeń z jednoczesnym przełamywaniem się opłatkiem, choćby po to, by nie stawiać pracowników w niezręcznej sytuacji. Szczególnie po pandemii Koronawirusa.

Celebracja czyli świętowanie. Bez względu na formę takiego spotkania, większości zwykle zależy na dobrej atmosferze, która przypomina tę z rodzinnych domów. Więcej ciepłych i życzliwych relacji, przebaczanie sobie, pozytywne nastawienie. A jeśli jest, co świętować (dobre wyniki, sukcesy), to atmosfera spotkania może być bardziej podniosła. Przemówienie prezesa, szefa firmy czy działu, zwykle połączone z życzeniami, to zwykle kluczowy punkt takiego spotkania. Chociaż menedżerowie, którym zależy na nieformalnej atmosferze, coraz częściej ograniczają się do krótkich życzeń, a następnie starają się porozmawiać w wieloma pracownikami. Ale warto pamiętać, że dla wielu pracowników, udział w takim spotkaniu to okazja do prawdziwego świętowania. Stąd elegancji strój (oficjalny lub casual) i odpowiedni świąteczny wystrój, mogą sprzyjać lepszemu spędzeniu tego wyjątkowego czasu.

Integracja. Firmy od lat traktują takie spotkania jako szansę na integrację zespołu i lepsze wzajemne poznanie się. Wspólne spędzenie ze sobą paru godzin w nieformalnej atmosferze i skupienie się na innych wartościach niż tylko praca. Wigilia firmowa to także okazja, by porozmawiać ze sobą, nie wyłączając z tego kadry kierowniczej. A może warto poświęcić parę chwil podczas takiego spotkania na przypomnienie najważniejszych wydarzeń, sukcesów, zabawnych historyjek czy nawet wpadek? W formie przemówienia, quizów czy krótkiego pokazu wizualnego?

Kiedy jest optymalny czas na Wigilię firmową?

Zwykle przed Świętami. To zależy od typu organizacji, jej struktury wiekowej i preferencji organizatorów i pracowników. Ale … nie polecamy spotkań w przeddzień rodzinnej Wigilii czy nawet na kilka dni tuż przed Świętami. To zwykle jest czas domowych porządków, przygotowań i zakupów. Lepiej nie czynić tego kosztem nadwyrężenia rodzinnych relacji. A zwykle są też działy, które przed zamknięciem roku mają mnóstwo pracy i wyjście na takie spotkanie, mogą okupić potem pracą w nadgodzinach. O ile to możliwe, tydzień przed Świętami, czy nawet jeszcze wcześniej, powinno być optymalnie. A może jednak w styczniu, na spokojnie, po zamknięciu roku i gdy „opadnie kurz świątecznej gorączki”? Wtedy to bardziej nie jako Wigilia, ale spotkanie świąteczne lub noworoczne. Łatwiej w takiej formule przeprowadzić spotkanie połączone z prezentacją wyników i celów, z rozdzieleniem rocznych nagród czy bonusów. A może także przeprowadzić je w formie imprezy z muzyką taneczną?

Prezenty na Święta czy dodatkowe benefity?

Paczki świąteczne (obowiązkowa kawa, czekolada, pomarańcze, orzechy i puszka szynki konserwowej Krakus) to już niemal przeżytek, chociaż jeśli tradycja taka trzyma się mocno w firmie i zatrudnieni tego oczekują, to dlaczego by tego nie kontynuować? Są też firmy, które zamiast tradycyjnych paczek żywnościowych, przygotowują świąteczne prezenty, bardziej symboliczne, ale eleganckie w swojej formie, w postaci butelki dobrego wina czy ekskluzywnych słodyczy. Co bardziej kreatywni dołączają do tego mikołajowe gadżety, dodatkowe benefity. Znacznie częściej pracownicy otrzymują z okazji świąt bony towarowe, karty przedpłacone lub po prostu przelewy pewnych kwot, dedykowane jako pewnego rodzaju dodatek czy nagrodę świąteczną. W wielu zakładach posiadających fundusz socjalny, w tym okresie wypłaca się przed Świętami pewne kwoty określone w regulaminach ZFŚS, zwane potocznie „karpiowymi” czy „mikołajowymi”. Ale uwaga – są zespoły, w których pracownicy nie czekając na inicjatywę szefa czy firmy,  obdarowują się wzajemnie upominkami. Można skorzystać już ze specjalnych aplikacji losujących, które pomagają w optymalnym rozdysponowywaniu upominków – każdy wie komu kupuje, ale nikt nie wie, od kogo otrzymuje prezent.

Może Wigilia firmowa online?

Choć ograniczenia pandemiczne zostały zniesione, to wciąż zdrowie pracowników jest najważniejsze. Poniżej kilka wskazań czy sugestii, które można wziąć pod uwagę, w zależności od sytuacji:

  • A może zamiast spotkania całej firmy, zrobić spotkania tylko w ramach działów czy zespołów?
  • Warto ustalić kilka kluczowych zasad przed takim spotkaniem, np.: nie biorą udziału w spotkaniu osoby przeziębione lub odczuwające inne nietypowe objawy zdrowotne, staramy się zachowywać dystans przestrzenny, bez maseczek spotykamy się tylko z osobami, z którymi przebywamy na co dzień, nie łamiemy się tym razem opłatkiem i nie składamy sobie życzeń w bliskim kontakcie.
  • A może przekazać pracownikom świąteczne paczki, upominki, bony, nagrody czy inne formy podziękowania przed Świętami, a samo spotkanie przełożyć na późniejszy okres?
  • A co w przypadku pracowników, którzy obecnie pracują głównie online? Przecież oni już teraz nie spotykają się wzajemnie. Jeśli w danej firmie dominuje taki system spotkań i nie za bardzo jest sposobność i konieczność do osobistych spotkań, zróbmy takie spotkanie choćby w wersji online. Nie za długo, ale jednak z uroczystą oprawą. I koniecznie – z przekazaniem dobrych wiadomości. A przedtem nieźle byłoby wysłać na adresy domowe coś miłego – upominek i elegancką kartkę świąteczną z życzeniami.

Firmowa wigilia – w jakiej formie?

To już zależy od tradycji, liczby osób i możliwości. Na terenie zakładu pracy, w wynajętej sali konferencyjnej lub restauracji. Elegancko lub mniej formalnie. Przy wigilijnie zastawionym stole czy przy szwedzkim bufecie. Słuchając kolęd lub przy muzyce rozrywkowej. A z ciekawych alternatywnych form, które zaczynają się pojawiać w niektórych firmach:

  • Wspólne gotowanie, pieczenie lub lepienie pierogów (szczególnie w większych miastach powstają takie miejsca).
  • Spektakl teatralny lub filmowy.
  • Świąteczny wolontariat czyli wspólna akcja charytatywna.
  • Wizyta zespołu w escape roomie, udział w grze miejskiej.
  • Ognisko połączone z kuligiem.

Jedno jest pewne – bez względu na formułę Wigilii firmowej, jej celebracji, każdy z nas lubi być chwalony, lubi otrzymywać prezenty a jeszcze lepiej premie czy nagrody. No i docenia, gdy szef patrzy na niego i traktuje z szacunkiem! Bez względu na Wasze nastawienie – Flexi.pl – praca i aktywność życzy każdemu z Was dobrych Świąt, spędzonych tak, jak lubicie!

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Flexi.pl wspiera Beskidzkie!
Flexi.pl wspiera Beskidzkie!
23 lipca 2024 | Pozostałe | Artykuły

Flexi.pl wspiera Beskidzkie!

W nocy z 12 na 13 lipca wybuchł pożar w fabryce firmy Aksam, produkującej popularne paluszki „Beskidzkie”. Pożar, który miał miejsce w miejscowości Malec, zniszczył dwie hale produkcyjne. Właściciel firmy, pomimo znacznych strat, podjął niezwykle ważną...
Czytaj dalej