Wydłużenie aktywności zawodowej Pokolenia Flexi – statystyki a rzeczywistość

20 grudnia 2021 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wydłużenie aktywności zawodowej Pokolenia Flexi – statystyki a rzeczywistość

Liczba osób po 60-tce, które są nadal aktywne zawodowo, zwiększa się. Według informacji z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w grudniu 2020 r. pracujących emerytów było o 35% więcej niż w grudniu 2015 r. Czy to oznacza jakiś przełom na rynku pracy?

W grudniu 2020 r. pracujących emerytów było 776,6 tys., czyli o ok. 35% więcej niż w grudniu 2015 r., gdy pracowało 575,4 tys. osób z tej grupy. Z kolei, jak wynika z przeprowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, w II kwartale br. wśród osób w wieku poprodukcyjnym, aktywnych zawodowo było ok. 725 tys. osób, z tego 721 tys. osób pracowało. Zdecydowana większość, bo 478 tys. pracowała w pełnym wymiarze czasu pracy, a 243 tys. w niepełnym wymiarze.

Jakie mogą być przyczyny większej aktywności zawodowej osób 60+?

  • Po pierwsze – coraz więcej osób po osiągnięciu wieku 60/65 czuje się nadal zdolnymi do pracy i ma chęć oraz możliwości, aby być aktywnym zawodowo.
  • Po drugie – rośnie świadomość sytuacji materialnej na emeryturze, a zatem i przekonanie, że warto pracować dłużej, bo można otrzymywać emeryturę i nadal zarabiać lub nie przechodzić na emeryturę wraz z wiekiem, ale nadal zarabiać i w ten sposób zdecydowanie zwiększać swoją przyszłą emeryturę.
  • Po trzecie – część pracodawców dostrzega już wartość zatrudniania doświadczonych pracowników, szczególnie gdy brakuje młodszych, ale kompetentnych kandydatów do pracy. Przykładowo – w samej służbie zdrowia średni wiek chirurga, pediatry czy pielęgniarki, to już znacznie powyżej 50 lat, co oznacza wiele osób pracujących w wieku 60, 70 a zdarza się, że i 80 lat!
  • Po czwarte – zmienia się (aczkolwiek pomału) sposób myślenia w społeczeństwie na temat osób 60+. Z jednej strony widać potencjał Pokolenia Flexi, a z drugiej strony coraz więcej osób 60+ jest wciąż aktywnych w różnych obszarach życia. Osoby te widzą przed sobą co najmniej paręnaście lat pięknego życia, które warto wykorzystać jak najlepiej.

A skoro taka tendencja wkracza w świat osób 60+, to tym bardziej dotyczy osób nieco młodszych, czyli 50+. Czy przesuniemy się w górę w niechlubnych rankingach państw o niskiej aktywności zawodowej osób po 50-tce? To zależeć będzie od samych osób z Pokolenia Flexi, od zrozumienia sytuacji na rynku pracy przez pracodawców oraz od działań państwa, które powinno wspierać jak najdłuższą aktywność zawodową doświadczonej generacji.

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej