“WzMOCnieni — innowacyjny program osiągania dobrostanu w wieku senioralnym” — start projektu!

On-line, Wydarzenie

Obserwuj

Szczegóły ogłoszenia

Obszar działania: Rozwój lokalny

Termin wydarzenia: 01.12.2022 — 9:30-16:00

Miejsce świadczenia: Kośnego 72,
WSB, sala 402, On-line

Opis

“WzMOCnieni — innowacyjny program osiągania dobrostanu w wieku senioralnym” — start projektu!

Źródło: Materiały pochodzą od Organizatora.

Już 1 grudnia rusza projekt “WzMOCnieni” — jest to nowoczesny program, który pozwala na osiągnięcie równowagi wewnętrznej, czy dobrostanu psychicznego i fizycznego w wieku dojrzałym. Inicjatywa ta ma charakter rozwojowy i szkoleniowy, a także jest odpowiedzią na sygnalizowane potrzeby organizacji współpracujących z przedstawicielami pokolenia 60+. Projekt ma odpowiadać również na aktualne, poważne i długotrwałe kryzysy osób dojrzałych, takie jak: wojna w Ukrainie, sytuacja pandemiczna, kryzys gospodarczy i ekonomiczny — czynniki te miały wpływ na funkcjonowanie przedstawicieli Pokolenia Flexi w codziennym życiu. W dodatku całkowicie zmieniły znaczenie pracy aktywizującej i włączającej społecznie Silversów w województwach dolnośląskim i opolskim.

Projekt skupia się na przeciwdziałaniu marginalizacji osób dojrzałych, uruchomieniu procesów budowania poczucia dobrostanu, podnoszeniu kompetencji osób działających na rzecz przedstawicieli generacji 60+. W ramach realizacji przedsięwzięcia ekspertki: dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Przepiórska-Ułaszewska, Agnieszka Buśk, Ewa Marcinek oraz Pálína Jónsdóttir wspólnie opracują, przetestują i uruchomią program “WzMOCnieni” wśród edukatorów senioralnych. Celami tych działań są wzmocnienie, integracja (także międzykulturowa) oraz obniżenie poziomu wykluczenia osób dojrzałych w społeczeństwie. Efektami tych działań będą stworzenie innowacyjnego PROGRAMU, wydanie „Wzmacniacza”, narzędziownika do metodycznej pracy, przeszkolenie edukatorów osób dojrzałych oraz studentów przygotowujących się do pracy ze środowiskiem senioralnym.

Program jest finansowany z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele — Fundusz Regionalny, i ma charakter lokalny — realizowany będzie na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego.

Projekt "WzMOCnieni" rozpocznie się konferencją pt.: „Dobrostan w wieku senioralnym” już 1.12 o godz. 9:30 w WSB w Opolu (ul. Kośnego 72, sala 402).

Partnerzy projektu

Partnerami przedsięwzięcia są takie instytucje, jak:

  • Stowarzyszenie Praktyków Dramy „STOP KLATKA",
  • Ós Pressan i Reykjavik Ensemble.

Z islandzkimi partnerami współpracujemy poprzez łączenie kilku metodologii, opartych m.in. na teorii poliwagalnej i pobudzeniu systemu społecznego zaangażowania, modelu rezyliencji, wzmacniania potencjału, poczucia mocy oraz siły sprawczej przy pomocy pracy z ciałem i umysłem, by osiągnąć poczucie bezpieczeństwa, równowagę emocjonalną, pokonać stan stresu i lęku, a docelowo osiągać pełen dobrostan i sprawność psychospołeczną — podkreśla Alicja Przepiórska-Ułaszewska, współzałożycielka Fundacji Via Salutis, która jest liderem projektu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują Marszałkowie Województw:

  • dolnośląskiego — Cezary Przybylski,
  • opolskiego — Andrzej Buła.

Patronat medialny nad projektem objęły media dedykowane tematyce osób dojrzałych w różnych kontekstach, takich jak: aktywizacja, edukacja, integracja społeczna i z rynkiem pracy. A wśród nich są: Głos Seniora, Super Senior oraz Flexi.pl!

Program konferencji

O godz. 10:00 rozpoczną się obrady oraz wystąpienia tematyczne, takich gości, jak prof. dr hab. Artur Fabiś oraz dr Jadwiga Kwiek. Natomiast część warsztatowa będzie prowadzona przez ekspertki:

  • Dr Joannę Wawrzyniak (doktor pedagogiki w obszarze gerontologii społecznej i andragogiki, wykładowca akademicki, animatorka osób starszych realizująca od 15 lat projekty aktywizacyjne i edukacyjne z seniorami oraz osobami dorosłymi, autorka wielu artykułów naukowych i publikacji teoretycznych oraz metodycznych z zakresu pracy z seniorami. Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej),
  • Alicję Przepiórską-Ułaszewską (absolwentka studiów podyplomowych z psychogerontologii, psychologii społecznej i coachingu. Certyfikowana mediatorka, mentorka i trenerka, instruktorka jogi śmiechu. Specjalistka ds. aktywizacji społecznej seniorów, autorka projektów na rzecz środowisk senioralnych. Jako wykładowca i trener przygotowuje przyszłych psychogerontologów. Współpracuje z UTW, uczelniami, NGO, Domami/Klubami Seniora. Współzałożycielka Fundacji Via Salutis),
  • Agnieszkę Buśk (absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej oraz trenerka i superwizorka dramy stosowanej. Od 17 lat realizuje projekty społeczne. Swoją darmową praktykę uzupełnia o inne metody: coaching, facylitację, gry strategiczne. Związana ze Stowarzyszeniem Praktyków Dramy "STOP KLATKA")
  • A także partnera islandzkiego reprezentowanego przez: Ewę Marcinek (autorka tekstów literackich, nauczyciel kreatywnego pisania. Współtworzy niezależne wydawnictwo literackie Ós Pressan oraz międzynarodowy projekt teatralny Reykjavík Ensemble. Prowadzi warsztaty w programach społecznych) oraz Pálína Jónsdóttir (inicjatorka Reykjavik Ensemble, pracuje metodami teatru dla wykluczonych, specjalistka w terapii Tańcem i Ruchem).

Źródło: Materiały pochodzą od Organizatora.

Źródło: Materiały pochodzą od Organizatora.

Organizatorzy przewidzieli również czas na dyskusję z udziałem uczestników konferencji.


Link do rejestracji: https://forms.gle/5mzXWbDp1bynPsRp7
W wydarzeniu można wziąć udział w formie off- i online.

 


Wydrukuj