Z każdym rokiem bardziej Flexi. Felieton Barbary Górnickiej-Naszkiewicz

03 stycznia 2023 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Z każdym rokiem bardziej Flexi. Felieton Barbary Górnickiej-Naszkiewicz

Przełom roku 2022/2023 to moment podsumowań, ale i prognoz, jaki będzie rok następny. Zwykle spoglądamy w przyszłość z pewną nadzieją, że to, co złe zostawiamy za sobą i możemy zacząć od nowa. 2023 nie napawa jednak Polaków optymizmem. Chyba nikt nie ma złudzeń, że tematem numer jeden będzie inflacja, a doniesienia o wojnie na Ukrainie wciąż będą nas niepokoić.

Rynek pracy czeka wiele wyzwań. Bardzo wątpliwe, że noworoczna podwyżka zrekompensuje galopujące ceny w sklepach. W związku z tym eksperci przewidują, że coraz więcej osób będzie poszukiwać najwygodniejszej dla siebie formy zatrudnienia i lepiej płatnych profesji. Według prognoz należeć będą do nich informatyka, matematyka, ekonomia i bankowość. Popularność zyskają także marketing i sprzedaż internetowa – to niemal oczywiste.

Na przeciwległym biegunie będą osoby działające zachowawczo, obawiające się utraty stałego źródła utrzymania. Sytuacja na rynku pracy jest tak dynamiczna, że właściwie nikt nie może z pełnym przekonaniem powiedzieć, co będzie robił za rok. To wszystko oznacza, że musimy być gotowi na zmiany.

Jedno jest pewne – z każdym rokiem jesteśmy bardziej Flexi!

Społeczeństwo zaczyna dostrzegać, że elastyczność dotyczy także – a może przede wszystkim – osób 50+. Dojrzałość i doświadczenie nie są przecież synonimami bierności, a wartością dodaną. To źródło proaktywności na wielu płaszczyznach.

Dziś Pokolenie Flexi – na przekór stereotypom – responsywnie odpowiada na to, co się dzieje w Polsce i na świecie. Wciąż za mało się jednak tym mówi, a pracodawcy żyją w świecie utartych mitów na temat tej grupy wiekowej. Z jednej strony ceni się doświadczenie zawodowe, z drugiej zaś ageistowskie ogłoszenia o pracę są powszechne. Czy w 2023 zniknie wreszcie oklepana formułka rekrutacyjna „Praca w młodym, dynamicznym zespole”?

W Nowym Roku życzymy sobie zatem większej ilości działań na rzecz „odczarowania” dojrzałości i starości. To trudne zadanie nie może jednak polegać tylko na obalaniu stereotypów. Dopiero pokazywanie dobrych praktyk może zmienić optykę spojrzenia na Pokolenie Flexi. A zmiany najlepiej zacząć od… siebie.

Barbara Górnicka-Naszkiewicz
Super Senior. Aktywizacja i komunikacja 60+

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej