Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz - o komunikacji na linii pracownik a pracodawca

15 czerwca 2021 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz - o komunikacji na linii pracownik a pracodawca

„Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz” - to powiedzenie, w którym mowa, że najczęściej ktoś się zakochuje czy chce czegoś w innym czasie niż druga strona, która albo kochała przed laty, albo chciała coś np. kupić, posiadać. W danym momencie osoby te odeszły od powziętego zamiaru, bo nie trafiły wzajemnie w jeden moment. Natomiast na Flexi.pl zawsze można znaleźć odpowiedni moment i komunikować się odpowiednio. Należy się jednak zrozumieć i nauczyć się mówić do siebie tym samym językiem, używać tych samych terminów.

Pracodawca versus pracownik - czy mówią tym samym językiem?

Jak to wygląda w praktyce - pracodawca, np. duży bank chce przyjąć do pracy osobę w wieku emerytalnym, bo zależy mu na stabilnej, empatycznej osobie, która po przeszkoleniu będzie rozmawiała w biurze obsługi z klientami. Niejednokrotnie osobami w wieku 60+ 70+. Firma oferuje stabilną posadę, dużo benefitów, czyli dodatkowych świadczeń pozapłacowych (np. dostęp do prywatnej służby zdrowia i inne), pozwala też na elastyczny czas pracy. A jednak potencjalni kandydaci nie zgłaszają się, mimo że szukają takiej pracy. Pracodawca jest zdziwiony, że jest mało chętnych, chce przecież przyjąć więcej osób...

Komunikacja na linii pracodawca - pracownik, czyli dlaczego się nie rozumiemy?

Osoby w wieku 50+60+ i starsze nie rozumieją, że nazwa: „młodszy specjalista” oznacza przyjętą w banku hierarchię. Analogicznie, ktoś rozpoczynający pracę startuje od stanowiska młodszy kontroler, magazynier, sprzedawca. Epitet ten nie oznacza wieku kandydata, a może znamionować, że dana profesja wymaga przeszkolenia. Osoby poszukujące pracowników niejednokrotnie w ramach prowadzonych rekrutacji trzymają się procedur i zasad, także w zakresie opisu stanowiska i nie podlega to zmianom. Rekruterzy, zajmujący się wyszukiwaniem odpowiednich kandydatów, otrzymują zatem wytyczne i dotyczą one stanowisk z różnych działów. Dodatkowo sposób prowadzenia procesów rekrutacyjnych jest ograniczony prawem, które nie pozwala na żadną dyskryminację. Nie wolno zatem napisać: „Chcę przyjąć tylko osoby w wieku 50+”, nie można zaznaczyć, że poszukuje się np. kobiet. To może bowiem pociągnąć za sobą ewentualne oskarżenia o utrudnianie dostępu do stanowiska pracy młodemu mężczyźnie. Polityka zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie jest zatem regulowana także przez obowiązujące prawo.

Baza Specjalistów Flexi.pl - dlaczego warto komunikować swoje umiejętności?

Ważna jest zatem edukacja, aby pokolenie 50+ wiedziało, jak wyglądają zasady rekrutacji, chciało brać udział w procesach poszukiwania pracy i było otwarte na różne oferty. Zrozumienie panujących zasad to ułatwi. Warto jednak spojrzeć na sytuację z drugiej strony. Flexi.pl posiada w Bazie Specjalistów sylwetki dziesiątek osób poszukujących pracy. Sekcja to narzędzie, dzięki któremu łatwiej znaleźć odpowiedniego kandydata, a z kolei kandydat 50+ może z łatwością mówić o swoich oczekiwaniach wobec rynku pracy. Teoretycznie zatem rekruter mógłby próbować sam wyłowić swoich kandydatów, ale tu również pojawia się problem ze zrozumieniem. Specjalista ds. rekrutacji szuka wg specjalności. Chce bowiem znaleźć księgowego, dyrektora szkoły, magazyniera, specjalistę logistyki. Jego intencją nie jest wyłowienie „szukających pracy”. A znalezienie specjalisty. Dlatego, dodając ogłoszenie do Bazy Specjalistów, warto zwrócić uwagę, by klarownie określić swoje unikalne kompetencje czy profesję. Kategoria „poszukujących pracy” nie jest dla potencjalnego pracodawcy czy rekrutera wyznacznikiem umiejętności. Dlatego rekomendowany sposób to użycie konkretnych zwrotów, jak „prowadzenie biura”, „księgowości”, sprzedawca, fryzjer. Można także wybrać zawód z propozycji z kwestionariusza - taki sposób prezentacji zwiększa szansę na wzajemne zrozumienie potrzeb i szczęśliwy finał, czyli znalezienie pracy.

„Odpowiednie dać rzeczy słowo”, czyli dlaczego komunikacja w rekrutacji jest ważna

Portal Flexi.pl jest miejscem, gdzie osoby 50+60+ 70+ mogą odnajdywać propozycje dla siebie. Mogą zrozumieć, że są jako pracownicy poszukiwani i doceniani. Mogą też znaleźć pracę, uczestnicząc w procesach rekrutacyjnych. Flexi.pl inspiruje także w sferze prywatnej, tj. wskazuje ciekawe formy aktywności, udostępnia ciekawe artykuły, dzięki którym Pokolenie Flexi może się rozwijać, także pozazawodowo. Warto więc potraktować portal jako miejsce, w którym można znaleźć dla siebie coś ciekawego i zarzucić wędkę po szczęście. Zarzucić i czasem poczekać, ale też poszukać głębiej. Zobaczyć, ile jest możliwości. Przeglądając portal, jednego dnia nie trafimy na tę rybę, ale kolejnego można wyłowić już swojego „Marlina”. A być może to ktoś nas wyłowi.  

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej