Zarobki w dziale personalnym? Czy to praca dla Pokolenia Flexi?

01 sierpnia 2022 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Zarobki w dziale personalnym? Czy to praca dla Pokolenia Flexi?

W firmie czy w danej organizacji dział zasobów ludzkich (dział HR, dział personalny) stanowi komórkę, która odpowiada za proces rekrutacji i przeprowadzania rozmów o pracę z potencjalnymi kandydatami, a także za zarządzanie zasobami ludzkimi z zachowaniem troski o stworzenie właściwych dla danego stanowiska ścieżek rozwoju, po adaptację pracownika, czyli tzw. on-boarding. Dział personalny realizuje również szkolenia, ale też ma w swojej gestii takie zadania, jak procesowanie umów, odpowiedzialność za wynagrodzenia zespołu. Flexi.pl w swoich przekazach wielokrotnie zwraca uwagę na rolę środowiska HR w powyższych procesach, mając w optyce pracowników 50+, doświadczonych i dysponujących wartościowymi zasobami w postaci wiedzy i kompetencji przedstawicieli Pokolenia Flexi. Podkreślamy, że efektywny zespół to zespół złożony z różnych pokoleń. W tym artykule bazując na badaniu Sedlak & Sedlak, pokazujemy, jak kształtują się płace w działach personalnych, decyzyjnych także wobec generacji 50+. Wiedza w tym zakresie może stanowić wartościowy pretekst do podjęcia decyzji o zawodowej zmianie czy rozwoju w danym kierunku. Pokolenie Flexi bowiem dysponując różnymi kompetencjami, jest obecne także i w tym zawodowym środowisku, co udowadniają zagregowane w Bazie Specjalistów zawodowe sylwetki specjalistów odpowiedzialnych za budowanie zespołów i struktur organizacyjnych i kierowanie nimi. Zachęcamy do lektury.

Badanie Sedlak & Sedlak

W 2021 roku firma Sedlak & Sedlak zrealizowała ogólnopolskie badanie Wynagrodzeń, które objęło 3255 pracowników. Ci byli zatrudnieni w działach personalnych. Kto wziął udział w eksperymencie? 87% badanych to kobiety, osoby legitymujące się wykształceniem wyższym magisterskim stanowiły 68%, odpowiednio 36% ankietowanych było pracownikami organizacji, które zatrudniają 250 i większą liczbę pracowników. Z kolei w grupie badanych 42% to osoby, które legitymują się stażem pracy dłuższym niż 10 lat.


Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2021 roku

Mediana zarobków w działach HR

6 000 PLN – tyle wynosi mediana zarobków w środowisku działów HR w 2021 roku wg badania firmy Sedlak & Sedlak. Jak pokazują rezultaty, w grupie pracowników o najniższych wynagrodzeniu, 25% stanowili ci, których wynagrodzenie było mniejsze od kwoty 4 800 PLN. Z kolei 25% pracowników o najwyższych zarobkach otrzymywało więcej niż 8 350 PLN.
 


Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2021 roku

Patrząc geograficznie, najwięcej zarabiali pracownicy działów HR z województwa mazowieckiego, a mediana dla tych wartości wynosiła 7 000 PLN. 6 500 PLN to mediana zarobków, którą przypisano Małopolsce. A 4 251 PLN, a więc najniższa wartość, to mediana wynagrodzeń właściwa dla województwa warmińsko-mazurskiego. Jak pokazują wyniki badania, dyrektorzy HR zarabiali w 2021 najwięcej, co odpowiada medianie 16 200 PLN. Kwoty na poziomie czterokrotnie niższym otrzymywali pracownicy szeregowi, a mediana dla ich wynagrodzeń odpowiada wartości 4 150 PLN. Z kolei zarobki w działach HR plasowały się na następującym poziomie: dyrektor personalny – mediana wynagrodzeń dla tego stanowiska to 18 250 PLN, specjalista ds. kadr i płac (funkcja, która w badaniu wystąpiła najczęściej) – mediana odpowiada kwocie 5 123 PLN, asystent ds. personalnych – mediana dla płacy stanowiła odpowiednio 3950 PLN, będąc wartością najniższą.


Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2021 roku

Praca w dziale personalnym dla Pokolenia Flexi?

Podejmując decyzję o zawodowym pivocie po 50. roku życia lub o rozwoju w kierunku struktur zogniskowanych na ekosystem HR, Pokolenie Flexi powinno wiedzieć, jak kształtują się zarobki w tym ekosystemie. Flexi.pl korzystając z wiedzy firmy badawczej Sedlak & Sedlak, wskazuje potencjalne kierunki takich zmian.

Źródło badania i wyniki – artykuł firmy Sedlak & Sedlak
Aby sprawdzić, jak powinny wyglądać zarobki, skorzystaj z ankiety do badania. Sprawdź tutaj: wynagrodzenia.pl/ogolnopolskie-badanie-wynagrodzen

 

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej