25 powodów, dla których praca po 50-tce to dobry pomysł

18 sierpnia 2020 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

25 powodów, dla których praca po 50-tce to dobry pomysł

Myślisz, że po 50-tce nie ma sensu zmieniać pracy i wystarczy doczekać emerytury?
A może pobierasz już świadczenia z ZUS-u, które jednak są niewystarczające i brakuje Ci środków finansowych na spokojny odpoczynek? 

Zobacz 25 powodów, dla których praca po 50-tce to dobry krok. Pozwoli Ci na dodatkowy zarobek, wykorzystanie Twojego potencjału oraz podniesie satysfakcję z życia.

Jak praca po 50-tce wpływa na Twoje finanse?

1. Dorobisz do renty lub emerytury – 41% osób starszych uważa, że żyje skromnie i musi oszczędnie gospodarować pieniędzmi. Zmień to, żeby żyć bardziej komfortowo. Przychód dzięki dodatkowym zleceniom pozwoli Ci zarobić na leki, lepsze produkty żywnościowe i podróże. Ponad 300 tys. osób w Polsce pobiera emeryturę mniejszą niż minimalna, czyli 1200 zł brutto. To za mało, żeby wystarczyło na wszystkie potrzeby.

2. Jeśli pobierasz już emeryturę, ale nadal nie osiągasz powszechnego wieku emerytalnego, nadal możesz dorobić aż do 3517,20 zł brutto (dane z 01.09.2020.) – to bardzo przyzwoity dodatkowy przychód!

3. W pracy dodatkowej możesz wykorzystać swoją wiedzę zdobytą na etacie. W jaki sposób? To proste! Potrafisz rozliczyć komuś PIT? Umiesz naprawić zepsuty zawias? Masz dobre podejście do dzieci i wiesz, jak się nimi zajmować? Lubisz odbierać telefon i udzielać ludziom informacji? Na każdej z tych czynności możesz zarobić dodatkowe pieniądze.

4. Według aktualnych przepisów emerytka po 60. roku życia i emeryt po 65. roku życia mogą dorabiać bez ograniczeń. To otwiera wiele nowych możliwości. Kontynuowanie pracy, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, z każdym dodatkowym rokiem istotnie zwiększa Twoje świadczenia emerytalne.

Jak praca po 50-tce wpływa na Twoje zdrowie?

5. Utrzymanie aktywności zawodowej pozytywnie wpływa na Twoją kondycję psychofizyczną. Płatne zatrudnienie pozwala zachować sprawność mózgu – tak wynika z 20-letnich badań na 6300 kobietach, których wyniki ogłoszono na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera.

6. Praca wydłuża życie! Na Islandii aktywność zawodowa w 2017 roku wynosiła aż 47 lat (w Polsce to 36 lat u mężczyzn i 30,4 lat u kobiet). Jednocześnie średnia długość życia na Islandii to aż 82,4, a w Polsce tylko 77,75. Nie masz ochoty żyć dłużej tak jak Islandczycy?

7. Praca zarobkowa, wolontariat czy udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku pomogą Ci zwalczyć depresyjny nastrój i zaniżone poczucie własnej wartości. Nie zamykaj się w sobie, skończ z nudą i bądź aktywny!

8. Gdy odchodzisz z pracy na emeryturę czy rentę, psychologiczne skutki są często najboleśniejsze i najgroźniejsze dla Twojego funkcjonowania. Aktywność po 50. zwalczy pojawiające się pesymizm, rezygnację, apatię i izolację społeczną. To pomaga lepiej żyć.

9. Utrzymując aktywność zawodową po 50 roku życia, zmniejszasz ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Pomyśl o grożących Ci chorobach układu krążenia, oddechowego, kostno-stawowego, cukrzycy oraz chorobach wzroku i słuchu. Ruch i praca pomogą Ci się przed nimi ustrzec.

Jak praca po 50-tce wpływa na Twoje życie prywatne?

10. Praca po 50-tce to pożyteczne spędzenie wolnego czasu – prawie 40% osób starszych uważa, że ma dużo lub zbyt dużo wolnego czasu. Wypełnij go konstruktywnie, szukając pracy dorywczej lub wolontariatu!

11. Pracujący emeryci są aktywniejsi od niepracujących – częściej chodzą do kina, teatru, na koncerty, do muzeów i galerii. Częściej pracują społecznie, podróżują, uprawiają sport i czytają. Chcesz należeć do tej grupy, prawda?

12. Praca z wyboru daje satysfakcję, poczucie szczęścia i spełnienie. Może to dobry czas, by w końcu zrealizować młodzieńcze marzenia?

13. Praca po 50. roku życia pozwoli Ci wykorzystać Twoje naturalne predyspozycje i talent, które wcześniej były niewykorzystane. W końcu praca może być jednocześnie Twoim hobby!

14. Aktywność zawodowa pomoże Ci znaleźć szczęście – 88% Polaków uważa, że dobre wynagrodzenie pomaga w byciu szczęśliwym

15. ⅓ par poznaje się w pracy. Aktywność zawodowa po rozwodzie czy utracie współmałżonka zwiększa szanse na poznanie nowej osoby. Może wciąż szukasz swojej drugie połowy?

16. Praca po 50-tce pomoże Ci znaleźć nowych znajomych i przyjaciół. Każdy potrzebuje czasem zmiany otoczenia i poznania nowych ludzi. Może warto, po latach wychowywania dzieci i opiekowania się wnukami, zadbać trochę o siebie?

17. Aktywność zawodowa osób w wieku 50-65+ pozwala podnieść poziom życia. Badacze z Uniwersytetu Szczecińskiego wykazali, że zadowolenie z życia w tej grupie wiekowej wynosi tylko nieco ponad 5/10. To od Ciebie zależy, czy przeskoczysz ten pułap.

18. Samorozwój zwiększa jakość życia – psycholog Kazimierz Obuchowski wskazuje, że nie ma żadnych granic wiekowych, które ograniczałyby podejmowanie nowych działań pomagającym znaleźć sens w życiu. To oznacza, że życie naprawdę zaczyna się po 50.!

19. Praca uszczęśliwia. Starsze osoby pozostające długo bez zajęcia tylko w 23,5% wskazują na pozytywną ocenę jakości swojego życia. Pracując – zwiększasz jakość swojego życia. 

Jak praca po 50-tce wpływa na gospodarkę?

20. Pracownicy 50+ są potrzebni gospodarce – do 2025 r. na rynku pracy będzie brakowało 1,5 mln osób. Ze względu na proces starzenia się społeczeństwa wiek dostępnych pracowników będzie zatem rósł. Twój wiek stanie się Twoim atutem.

21. Nigdy nie jest za późno na zmianę – statystycznie pracownik 7 razy w ciągu swojej aktywności zawodowej zmienia pracodawcę. Nie musisz przywiązywać się do jednej firmy na całe życie.

22. Warto się zabezpieczyć, zanim Twój obecny zawód zniknie – ze względu na postępującą automatyzację, z rynku pracy w ciągu najbliższych lat znikną: telemarketerzy, urzędnicy niższego szczebla na poczcie i w urzędach, bibliotekarze, księgowi, sprzedawcy, robotnicy rolni i pracownicy recepcji. Jest wiele innych możliwości na ciekawy zawód, z których już teraz możesz skorzystać. Przebranżowienie się jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej ze względu na liczne programy unijne, dofinansowania i darmowe szkolenia zwłaszcza dla osób 50+. Zarejestruj się w serwisie Flexi.pl i poszukaj programu dla siebie.

23. Z wiekiem zyskujesz przewagę konkurencyjną nad młodszym pracownikiem – na Światowym Forum Ekonomii w Davos powstał raport „Przyszłość Pracy”, który wymienia 10 najbardziej przydatnych umiejętności. Są to m.in.: krytyczne myślenie, współpraca z innymi, inteligencja emocjonalna, umiejętność oceniania i podejmowania decyzji. Badania wykazują, że są to cechy, które zyskuje się wraz z wiekiem i doświadczeniem. Istnieje duża szansa, że właśnie Ty je masz.

24. Pracodawcy zaczynają doceniać zatrudnianie osób w grupie wiekowej 50/64 lata – liczba osób młodych wchodzących na rynek pracy z roku na rok systematycznie się zmniejsza. Najbliższe lata pokażą, że dojrzali pracownicy są bardzo potrzebni.

25. Pracując po 50-tce, możesz bez problemu założyć własną firmę – wg raportu GEM (Global Entrepreneurship Monitor) w grupie osób 50-64 lata odnotować można aż 18% samodzielnych przedsiębiorców. Może to dobry czas, by samemu sobie być szefem?

Jesteśmy pewni, że wśród tych 25 powodów odnajdujesz wiele, z którymi Ci po drodze.
Jeśli zależy Ci na utrzymaniu aktywności życiowej i pracy po 50-tce lub 60-tce, a nawet 70-tce, jeśli tylko masz ochotę :) – wystarczy, że zarejestrujesz bezpłatne konto w naszym serwisie Flexi.pl i zaczniesz korzystać z wszystkich jego możliwości.


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej