Działalność organizacji pożytku publicznego (OOP) w placówkach całodobowej opieki długoterminowej – domach Seniora

15 lutego 2023 | Usługi socjalne/ Pomoc społeczna | Artykuły

Działalność organizacji pożytku publicznego (OOP) w placówkach całodobowej opieki długoterminowej – domach Seniora

Źródło: materiał Fundacji Senior-Care.

Z pewnością wielu z Państwa zastanawia się, co kryje się pod pojęciem Organizacje pożytku publicznego. Definicyjnie rzecz ujmując, są to organizacje pozarządowe (stowarzyszenia i fundacje, a także spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niedziałające w celu osiągnięcia zysku), które na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (z 24 kwietnia 2003 r.) uzyskały nadany przez sąd status pożytku publicznego. O taki status mogą uzyskać mogą także osoby prawe i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów Ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych kościołów oraz związków wyznaniowych oraz Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (tzw. organizacje kościelne). Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy organizacją pożytku publicznego chciałyby zostać spółdzielnie socjalne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Organizacje pożytku publicznego mają szereg szczególnych uprawnień, ale i obowiązków w porównaniu do innych organizacji pozarządowych. Aktualny wykaz OPP dostępny jest na stronie internetowej: pozytek.gov.pl

Warunkiem uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego jest dokonanie przez sąd stosownego wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym informacji o spełnieniu przez organizację warunków określonych w art. 20 lub 21 przywoływanej wcześniej ustawy. 

Fundacja Senior-Care

Jedną z większych, ogólnopolskich organizacji o statusie OPP, która spełnia opisane powyżej wymogi, jest działająca od 2020 roku Fundacja Senior-Care. Kieruje ona swoją pomoc oraz wsparcie do placówek całodobowej opieki długoterminowej/domów seniora oraz zamieszkujących w niej Pensjonariuszy. Fundacja współpracuje z ponad 450 placówkami opiekuńczymi na terenie całego kraju w który zamieszkuje prawie 49 tysięcy Podopiecznych. Przez prawie trzy lata swojej działalności udzieliła ona łącznej pomocy na kwotę prawie 2 milionów złotych i stale rozszerza zakres swojej działalności. W chwili obecnej realizowane jest ponad 15 projektów, których celem jest zarówno poprawa dobrostanu życiowego mieszkańców domów opieki, jak i edukacja oraz szkolenia praktyczne dla kadry menadżerskiej i opiekuńczej tych placówek. Szczegółowe informacje dotyczące inicjatyw podejmowanych przez Fundację Senior-Care dostępne są na stronie internetowej: http://www.senior-care.eu.

Zachęcamy wszystkich, którym bliska jest idea pomocy osobom w wieku późnej dojrzałości (seniorom) – zwłaszcza tym z niepełnosprawnościami, do przekazywania dobrowolnej darowizny w wysokości 1,5 % należnego podatku, którą można odpisać od zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji PIT za rok 2022. Ten dobrowolny akt dobrej woli umożliwi nam na dalszy rozwój oraz kontynuację dotychczasowych programów pomocy i wsparcia. Szczegóły określające cel przekazania środków oraz konto bankowe zamieszczamy w poniżej grafice, z góry dziękując za Państwa hojność oraz wsparcie. Niech połączy nas empatia.

Autor: Piotr Stelmaszewski – specjalista gerontolog, prezes Fundacji Senior-Care

Komentarz redakcyjny Flexi.pl

Flexi.pl, jako partner Fundacji Senior-Care i podmiot odpowiedzialny społecznie, w swoich działaniach zwraca uwagę, że aktywność i dbanie o zdrowie stanowią wartościowe filary dla zachowania kondycji. I mają realny wpływ na zachowanie dobrostanu. A pokolenie 50-latków mierzy się dziś z obciążeniami związanymi z opieką nad rodzicami, dziećmi, wnukami, jednocześnie kontynuując zawodową pracę. Właściwie pomyślane, holistyczne podejście do dojrzałości, szacunek dla wieku, edukacja, mentoring i wsparcie w zakresie szerzenia wartościowej wiedzy na temat zmiennych wpływających na poczucie zdrowia, także w wieku późnej dorosłości, to tematy ważne dla każdego. Zwłaszcza, że z każdym rokiem „jesteśmy bardziej Flexi”.

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Okiem Flexi.pl, czyli relacja z Konferencji Senior Care
Okiem Flexi.pl, czyli relacja z Konferencji Senior Care
22 marca 2023 | Usługi socjalne/ Pomoc społeczna | Artykuły

Okiem Flexi.pl, czyli relacja z Konferencji Senior Care

17 marca 2023 roku Flexi.pl, jako partner medialny, miał okazję uczestniczyć w Konferencji Senior Care w Kowalu. Dziękując za zaproszenie naszym Partnerom Fundacji Senior Care oraz Krajowej Izbie Domów Opieki KIDO, pragniemy...
Czytaj dalej
Marzyła o budowaniu studni w Afryce
Marzyła o budowaniu studni w Afryce
07 września 2021 | Usługi socjalne/ Pomoc społeczna | Artykuły

Marzyła o budowaniu studni w Afryce

Będzie to historia o tym, jak krucha, drobna blondynka, która marzyła o budowaniu studni w Afryce, współtworzy i prowadzi Fundację METAPOMOC – źródło wsparcia dla wielu młodych ludzi.
Czytaj dalej