Siła w różnorodności, nie tylko demograficznej. Komentarze, opinie i prognozy Partnerów Plebiscytu 21 Osób Flexi na XXI wiek

24 stycznia 2022 | Plebiscyt Flexi | Artykuły

Siła w różnorodności, nie tylko demograficznej.  Komentarze, opinie i prognozy Partnerów Plebiscytu 21 Osób Flexi na XXI wiek

Idee Plebiscytu 21 Osób Flexi na XXI wiek ogniskowały się wokół:

  • ukazania wartości, możliwości oraz perspektyw Pokolenia Flexi, czyli osób powyżej 50. roku życia,
  • zachęcenia pokolenia 50+ do działania, samorealizacji i przełamywania barier technologicznych, społecznych i kulturowych,
  • promocji pokolenia 50+ poprzez ukazanie jego wartości, dokonań i wkładu w życie społeczne i gospodarcze XXI wieku,
  • promocji i zachęty do zatrudniania osób 50+.

Organizując plebiscyt, Flexi.pl chciało zwrócić społeczną uwagę na osoby urodzone w XX wieku, które wprowadzają swoją wiedzą, twórczością, działaniem i odwagą społeczeństwa w XXI wiek. Decydują, dają przykład i są otwarte, a także dzielą się doświadczeniem. Wydarzenie, pokazując aktywnych przedstawicieli Pokolenia Flexi, wpisało się także w społeczną dyskusję na temat różnorodności, (np. w maju 2021 świętowano Europejski Miesiąc Różnorodności), odmienionej przez różne przypadki. 

Czy zróżnicowane (także wiekowo) zespoły to klucz do nowoczesnego zarządzania?

Obserwujemy, że demografia zmienia gospodarkę na naszych oczach. W najbliższych kilku latach osiągniemy moment, gdy średnia wieku Polaka przekroczy…50 lat! A to oznacza, że statystyczny klient czy konsument będą w tym właśnie wieku. Mając na względzie postępujące zmiany w strukturze ludności w Polsce (określane jako demograficzne tsunami), coraz więcej organizacji i firm dostrzega konieczność wdrożenia mechanizmów strukturalnych w miejscach pracy. Tutaj istotne są opracowanie strategii działania i jej implementacja, mające na celu promowanie kultur różnorodności i inkluzywności. Jak to zrobić? Poprzez tworzenie środowiska pracy, w którym wkład każdego pracownika jest traktowany tożsamo i skutecznie ograniczono dysproporcje w zakresie wieku, płci, narodowości. Znaczenia nabierają także takie elementy, jak równy dostęp do benefitów, awansów, szkoleń, poziom wynagrodzeń, na który nie wpływają metryka czy płeć, lub narodowość. Różnorodność, o której mowa, to preludium do poprawy, źródło kreatywności, które wpływa na efektywność. Owa jest pochodną współdziałania, wymiany doświadczeń, mentoringu i wzajemnego wsparcia, zachodzących w zespołach zbudowanych na tej podwalinie. Mieszany wiekowo, narodowościowo czy także wg płci zespół może zaoferować lepsze rezultaty, co potwierdza, że zjawisko różnorodności to nie tylko chwilowa moda, ale również wymóg czasów. Różnorodność ma swoje biznesowe, społeczne i kulturowe przełożenie. Co więcej, nowe czasy to nowe wyzwania. Kto szybciej dostosowuje się do zachodzących zmian, kto pierwszy w danej branży odpowiednio zareaguje na zmiany demograficzne i świadomościowe na rynku towarów i usług oraz na rynku pracy, ten ma większą szansę na wyprzedzenie konkurentów! Co za tym idzie, dzięki tworzeniu kultur i organizacji, otwartych na różnorodność, można osiągnąć pełny potencjał i cieszyć się wysokim poczuciem przynależności członków zespołu, identyfikujących się z organizacją.

Okiem Flexi.pl - organizatora Plebiscytu 21 Osób Flexi na XXI wiek

Wydarzenie uhonorowało aktywnych przedstawicieli Pokolenia Flexi, przy czym aktywność tych osób to imponujący zbiór doświadczeń w obszarze zawodowym, wolontariatu, kultury, sztuki, sportu. Historie Laureatów, Nominowanych i Kandydatów, pokazują moc sprawczą, gdy w parze idą doświadczenie, wiedza, współdziałanie. Poza społecznym wydźwiękiem tej aktywności, nie można pomijać tego, że różnorodność jest motorem dla gospodarki, także w kontekście zmian populacyjnych, które jako portal pracy i aktywności dedykowany osobom 50+, zauważamy i mocno akcentujemy. Tworząc przestrzeń, gdzie Pokolenie Flexi może znaleźć pracę, skorzystać z ofert spędzenia czasu wolnego, zainspirować się historiami swoich rówieśników, chcemy zabrać głos w dyskusji o różnorodności. Plebiscyt może wpłynąć na proces kształtowania się nowej kultury społecznej, w której standardem są międzypokoleniowe zespoły, gdzie nie ma przyzwolenia na pomijanie i stygmatyzację ludzi ze względu na metrykę.

Komentarze Partnerów wydarzenia

Kultura organizacji a różnorodność wieku


 

Redakcja portalu www.60plus.pl, patrona medialnego Plebiscytu

Nie ma idealnych pracowników, tak jak nie ma idealnych rodziców, dzieci, dziadków. Każdy z nas jest inny, każdy ma swoje słabe cechy, ale każdy ma też niespotykaną u innych, wyjątkową wartość swojej osobowości, kompetencji, doświadczeń, sposobów zachowania, komunikowania się. Te najlepsze wartości ukazują się zwykle dopiero w relacjach z innymi. Dlatego największe sukcesy osiągają społeczności, organizacje, firmy, których liderzy potrafią sprawić, by jedni wzbogacali drugich tym, co w nich najlepsze. W zespołach mieszanych, złożonych z ludzi w różnym wieku, ta mieszanka może mieć największą dynamikę. Doświadczenie, historia, wiedza, zmieszana z otwartością, ryzykiem i innowacyjnością, to jest to! Dlatego warto mieć w zespołach osoby zróżnicowane wiekowo!

Linda Matus redaktor naczelna GazetaSenior.pl i „Gazeta Senior”

Różnorodność wieku jest cenna tak w organizacji, jak i w życiu. To wartość sama w sobie wynikająca z doświadczenia – czegoś, czego nie można kupić, a żeby je zdobyć potrzeba dużo czasu. Coś zupełnie naturalnego, przez pogoń za młodością, chcieliśmy wyrugować.
Moich redaktorów seniorów i mnie dzieli 20-30 lat, czasem więcej. Szczerze mówiąc, nie czuję jej wcale. Różnimy się w niektórych poglądach i zachowaniach, ale to jest kwestia naszych przekonań, a nie wieku. Jeśli człowiek ma wyobraźnię i jest ciekawy świata, to starość go tak bardzo nie zaskoczy i nie zmieni. Choć trzeba przyznać, że dobra starość to starość w zdrowiu. Do tego potrzeba świadomego przygotowania i odrobinę szczęścia. Jeśli nie zadbamy o to, na co jeszcze mamy jakiś wpływ, czyli kondycję i profilaktykę, to późniejsze lata mogą być dla nas trudne. Mądre dbanie o zdrowie musi stać się elementem kultury organizacji w XXI w.


Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora 

Wiele organizacji niestety wciąż nie dostrzega potencjału pracowników 50,60+. Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora od lat działa dla Seniorów i z Seniorami, którzy jako ambasadorzy i/lub pracownicy organizacji wnoszą wiele w rozwój organizacji. Liczne pozytywne doświadczenia współpracy z osobami starszymi, wiele miesięcy, a nawet lat poznawania potrzeb Polskich Seniorów doprowadziły do stworzenia przez nasze Stowarzyszenie programu Pracodawca Przyjazny Seniorom. Celem Programu jest uświadomienie pracodawcom czemu zatrudnienie osób starszych niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla organizacji, jak i dla grupy seniorów. Każdy Senior, z którym współpracujemy może stanowić wzór i autorytet dla innych ludzi w miejscu pracy, nie tylko starszych. Wiele młodych osób mogłoby nauczyć się istotnych wartości oraz zasad współpracując z Seniorami.

Jakie wartości wnoszą do organizacji osoby 50+?
 


 

Redakcja portalu www.60plus.pl, patrona medialnego Plebiscytu

Doświadczenie, wiedza, umiejętność komunikowania się i rozwiązywania konfliktów, ocena ryzyka, lojalność, wiara w wartości. To pewnego rodzaju stereotypy, ale wynikające z obserwacji wielu osób z Pokolenia Flexi.

Linda Matus redaktor naczelna GazetaSenior.pl i „Gazeta Senior”

Jakie wartości wnoszą seniorzy do organizacji? Trudno mi nawet odpowiedzieć na to pytanie, z tego względu, że naszą organizację właściwie w 100 proc. tworzą seniorzy. Seniorzy tworzą treści, są także ich odbiorcami. Prowadzimy serwis informacyjny GazetaSenior.pl oraz drukowaną „Gazetę Senior”. Mózgiem i sercem naszej organizacji jest doświadczenie i perspektywa seniorów, często 75+. A jedną z moich lepszych decyzji, także biznesowych, było oddanie treści we władanie seniorom.

Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora  

Osoby starsze odznaczają się większą cierpliwością oraz zaangażowaniem w powierzone zadania. Stowarzyszenie Manko – Głos Seniora współpracuje z Seniorami na co dzień. Szeroki zakres wiedzy oraz doświadczeń osób starszych jest niezastąpionym i niezwykle ważnym elementem pracy w Głosie Seniora. Nasi pracownicy, Ambasadorzy oraz Ambasadorki, w tym Pani Anna Przybyłek-Boraczyńska oraz Wirginia Szmyt, które zostały Laureatkami Plebiscytu Flexi odznaczają się niezrównanymi pokładami pozytywnej energii, innowacyjnymi pomysłami rozwijającymi nasze Stowarzyszenie oraz zasobem informacji, który pomaga nam w lepszym zrozumieniu potrzeb Seniorów. Wiedza, doświadczenie i energia seniorów to kapitał, na zmarnowanie którego nie możemy sobie pozwolić, zwłaszcza w dobie kryzysu demograficznego. Ludzie po 50-tce coraz chętniej wychodzą poza stereotypy i mogą być aktywnymi współtwórcami rozwoju lokalnej społeczności.

Jak wspierać osoby 50+ w ich aktywności?


 

Redakcja portalu www.60plus.pl, patrona medialnego Plebiscytu

Przede wszystkim stwarzać wciąż perspektywę w ich działaniu. Tak, by widzieli wciąż sens swojej pracy. Do tego wspierać w rozwoju, ale inaczej niż ludzi młodych – czasem warto zastanowić się czy zamiast uczyć ich nowych kompetencji, lepiej skupić się na rozwoju ich ekspertyzy. No i stwarzać warunki przekazywania wiedzy i historii młodszym.

Linda Matus redaktor naczelna GazetaSenior.pl i „Gazeta Senior”

Oczywiście wsparcie jest potrzebne, dotyczy ono najczęściej technikaliów oraz pozyskiwania funduszy. Dziś chcąc prowadzić informacyjny serwis internetowy, trzeba mieć potężną, wciąż aktualizowaną wiedzę w tej dziedzinie. Tu wsparcie zapewniają nam młodzi specjaliści IT. Ale to, że ich potrzebujemy, wynika z faktu, że za życia zawodowego naszych seniorów, ta dziedzina właściwie nie istniała. A nasi przyjaciele z IT też są coraz starsi i myślę, że do późnego wieku będę pracować w  technologiach informatycznych, i będę w tym coraz lepsi.

Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora 

W duchu naszej kampanii ,,Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!” możemy z pewnością stwierdzić, że pomoc, przekazywanie rzetelnych informacji oraz edukacja znacząco wpływają na aktywizację Seniorów. Wspieranie Seniorów, pokazywanie im, że życie po 50. może wyglądać inaczej, zachęcanie do wyjścia z domu, zintegrowania się, zabawy i edukacji stanowi najważniejszą misję pracy naszego Stowarzyszenia. Warto zapamiętać – ,,Senior ma moc!”, a przekonać można się o tym na corocznych Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie zorganizowanych przez Stowarzyszenie MANKO- Głos Seniora! 

W materiale wykorzystano autorskie spojrzenie Flexi.pl oraz komentarze autorstwa Partnerów Plebiscytu: Redakcji portalu www.60plus.pl, patrona medialnego Plebiscytu, Lindy Matus, redaktor naczelnej GazetaSenior.pl i „Gazeta Senior”, Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora.


Wydrukuj

Zobacz podobne

#Poznaj Laureatów Plebiscytu – Mariusz Szeib
#Poznaj Laureatów Plebiscytu – Mariusz Szeib
31 marca 2022 | Plebiscyt Flexi | Artykuły

#Poznaj Laureatów Plebiscytu – Mariusz Szeib

Mariusz Szeib - pokazuje, że można wybiegać pomoc, ofiarowując innym wiele radości. Kieruje się mottem: „Każdy ma w rękach swoją latarkę z korbką, a w niej tyle światła, ile sam nakręci”
Czytaj dalej