Uniwersytet Trzeciego Wieku – zobacz, dlaczego warto się na niego zapisać

19 sierpnia 2020 | Rekreacja/ Hobby | Artykuły

Uniwersytet Trzeciego Wieku – zobacz, dlaczego warto się na niego zapisać

Jesteś po 50., 60. lub 70. i masz sporo wolnego czasu? Chcesz wyjść z domu, zerwać z nudą, poznać nowych ludzi, zdobywać i rozwijać swoją wiedzę i umiejętności? A może Twoje wnuki inspirują Cię do nowych zainteresowań, chcesz za  nimi nadążyć, poznać i zrozumień nowe media? Zobacz, jakie możliwości daje Uniwersytet Trzeciego Wieku
Dzięki niemu spędzisz czas w interesujący sposób, weźmiesz udział w ciekawych zajęciach i wydarzeniach oraz urozmaicisz swoje życie.

Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Bez obaw – to nie kolejna szkoła, do której musisz się dostać i w której ktoś każe Ci zdawać trudne egzaminy. Nic bardziej mylnego! Uniwersytety Trzeciego Wieku (w skrócie określane też jako UTW lub U3W) to szansa dla Ciebie, by być aktywną osobą po 50. roku życia

UTW działają w każdym województwie. Jak wynika z danych GUS-u, w 2018 r. było ich na terenie kraju aż 640! To oznacza, że najprawdopodobniej w Twojej najbliższej okolicy jest Uniwersytet Trzeciego Wieku, z którego oferty możesz skorzystać.

Udział w zajęciach jest dobrowolny i najczęściej wiąże się jedynie z niewysoką opłatą roczną. Niektóre Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce działają przy istniejących uczelniach wyższych, a inne funkcjonują niezależnie od nich jako osobne organizacje np. przy domach kultury, fundacjach i stowarzyszeniach.
Rok akademicki jest często zorganizowany podobnie jak na standardowych uniwersytetach, czyli składa się z dwóch semestrów. Żeby zostać studentem lub studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku należy spełnić proste wymagania, np. status emeryta lub rencisty czy osiągnięcie określonego wieku (np. 50 lat).

Jakie są zalety uczestnictwa w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku?

Jest ich bardzo wiele. Jako osoba dojrzała, która ma za sobą długie życie zawodowe, spełnianie obowiązków domowo-rodzinnych, wychowywanie dzieci i pomoc w opiece nad wnukami, masz już pewnie ochotę trochę odpocząć. To w pełni zrozumiałe! Każdemu należy się odpoczynek i trochę spokoju. 

Z doświadczenia wiemy, że w życiowej pogoni braknie niekiedy należytego czasu, żeby zająć się swoimi zainteresowaniami, poświęcić się swojej pasji, nauczyć się nowych rzeczy, zobaczyć ciekawe miejsca i poznać innych ludzi, którzy myślą podobnie. 

Wymieńmy najważniejsze zalety Uniwersytetów Trzeciego Wieku:

  • Przywracają Ci szansę na naukę i poszerzenie wiedzy, na które być może zabrakło Ci czasu w młodości.
  • Pobudzają Cię do aktywności, są pretekstem do wyjścia z domu.
  • Pozwalają zawrzeć nowe znajomości, umożliwiają spędzanie czasu w dobrym towarzystwie.
  • To Ty wybierasz, na jakie zajęcia chodzisz. Chcesz być aktywny fizycznie? Korzystasz z zajęć sportowych. Interesuje Cię przyroda? Bierzesz udział w spacerach i wycieczkach krajoznawczych. Lubisz muzykę? Jedziesz na ciekawy koncert w Twojej okolicy. Chcesz się uczyć języka obcego? Zapisujesz się na lektorat z angielskiego.

Zapisując się na Uniwersytet Trzeciego Wieku, zyskujesz wiele. Masz szansę wzmocnić swoje ciało, co po 50. jest przecież niezwykle ważne. Masz możliwość zadbać również o swój umysł, utrzymać go w aktywności i dobrej formie. Jeśli doskwiera Ci samotność lub nuda, a dzieci i wnuki mieszkają daleko lub zajęte są swoimi sprawami – koniecznie sprawdź najbliższy UTW w Twojej okolicy i wybierz zajęcia dla siebie. Może poznasz tam ciekawe osoby z sąsiedztwa, z którymi miło spędzisz czas?

Jakie są rodzaje zajęć w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku?

Śmiało możemy powiedzieć, że Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje bardziej różnorodne zajęcia niż niejeden tradycyjny uniwersytet.
Bo gdzie w jednym miejscu skorzystasz z gimnastyki w wodzie, pograsz w gry logiczne, zgłębisz tajniki historii Włoch, nauczysz się francuskiego, poznasz kuchnię arabską i nauczysz się nowych programów komputerowych?

Najczęściej spotykane zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Polsce to:

  • wykłady, seminaria (np. historia sztuki, psychologia, medycyna, prawa konsumenckie, uprawa roślin, przedsiębiorczość)
  • regularne zajęcia: kursy, warsztaty, koła zainteresowań, w tym zajęcia sportowe i ruchowe (np. nordic walking, pilates, gimnastyka, zdrowy kręgosłup), kursy językowe, zajęcia artystyczne (np. chór, fotografia, malarstwo, rysunek), zajęcia komputerowe (obsługa e-mail, komunikatorów internetowych, urządzeń mobilnych, bezpieczeństwo w sieci)
  • imprezy kulturalno-artystyczne, np. wyjazdy, wycieczki, rajdy turystyczne, wyjścia do kina, teatru, muzeum, wyjścia na koncerty, 
  • działania społeczne na rzecz potrzebujących, takie, jak pomoc osobom starszym, pomoc lokalnej społeczności, pomoc dzieciom i młodzieży.

W zależności od tego, co lubisz i co Cię interesuje, na UTW na pewno znajdziesz coś dla siebie, gdyż różnorodność zajęć jest ogromna. Interesujesz się zielarstwem? Chcesz poznać tajniki fotografii cyfrowej lub analogowej? Zawsze chciałeś lub chciałaś śpiewać, ale nigdy nie było ku temu okazji? Marzysz o malowaniu pejzaży? Chcesz nauczyć się salsy? Nie masz z kim iść do kina? Szukasz partnerów do brydża? 
Koniecznie sprawdź, czy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Twojej okolicy odbywają się właśnie takie zajęcia!

Kto może zostać słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku?

Jeśli czytasz ten tekst, to najprawdopodobniej właśnie Ty! 

Żeby zostać słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wystarczy najczęściej mieć ukończone 60. lat (czasami uniwersytety przyjmują osoby od 50. roku życia). Niekiedy są też dodatkowe warunki jak posiadanie statusu emeryta lub rencisty albo co najmniej średni poziomu wykształcenia. 
Jako ciekawostkę podamy, że w 2018 r. ponad połowa słuchaczy UTW miała wykształcenie średnie, a część z nich były to osoby nadal pracujące.

Na większości Uniwersytetów Trzeciego Wieku pobierane jest niewysokie wpisowe (w granicach 50-100 zł za semestr, a w niektórych miastach jest to tylko symboliczne kilka złotych!). Takie czesne czy składka członkowska pozwala na udział we wszystkich wykładach ogólnych i zajęciach programowych. Ewentualne dodatkowe opłaty to udział w zajęciach fakultatywnych czy częściowa odpłatność za wyjścia grupowe do kina czy teatru. Możesz też wybrać zajęcia tematyczne, które Cię interesują i chodzić tylko na nie (np. 1 raz w tygodniu na trening pamięci, jogę czy gimnastykę prozdrowotną).

***

Podsumowując: udział w zajęciach w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku to niepowtarzalna szansa, by po 50., 60. czy 70. roku życia nauczyć się ciekawych rzeczy, na które wcześniej nie było czasu, miło i konstruktywnie spędzić czas oraz poznać nowe osoby w swojej okolicy. Nie ma minusów, są same plusy!


Wydrukuj

Zobacz podobne

Podróże i przygody po 50-tce?
Podróże i przygody po 50-tce?
31 stycznia 2024 | Rekreacja/ Hobby | Artykuły

Podróże i przygody po 50-tce?

Podróże to nie tylko wspaniała okazja do odkrywania nowych miejsc, ale również doskonały sposób na rozwijanie zainteresowań, budowanie relacji społecznych i przeżywanie niezapomnianych przygód.
Czytaj dalej
Joga – Taniec – Dźwięk!
Joga – Taniec – Dźwięk!
09 października 2023 | Rekreacja/ Hobby | Wywiady

Joga – Taniec – Dźwięk!

Jak poprawić jakość życia dzięki jodze hormonalnej i tańcowi intuicyjnemu, czyli o projekcie „Joga – Taniec – Dźwięk” rozmawiamy z Joanną Hetman-Krajewską (Asią Hetman „Siavasanką”) oraz dr Mateuszem Wiszniewskim...
Czytaj dalej