Gdzie szukać pracy? Jak kształtują się zarobki pracowników w dziale księgowości?

22 sierpnia 2022 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Gdzie szukać pracy? Jak kształtują się zarobki pracowników w dziale księgowości?

Dział księgowości w danej firmie lub organizacji jest odpowiedzialny za wiele procesów związanych z finansami i rachunkowością. Do jego zadań należą np. organizacja i prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz przygotowywanie sprawozdań finansowych. Księgowość, jako sektor w strukturze firmy, jest również odpowiedzialna za przechowywanie faktur danego przedsiębiorstwa, obliczanie podatków czy ewidencjonowanie i przygotowywanie deklaracji. Aby zachować pełną kontrolę nad powierzonymi zadaniami, księgowi również muszą na bieżąco wprowadzać wszystkie dane do systemu oraz pilnować, np. terminów płatności w ZUS-ie czy innych instytucjach. Dział księgowości to zatem komórka firmy, której prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do utrzymania równowagi w firmie.

Praca szuka człowieka? Jak plasują się wynagrodzenia dla księgowych

Poniższy artykuł, bazując na Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń przeprowadzonym przez firmę Sedlak & Sedlak, ukazuje, jak kształtują się zarobki w działach księgowości, na poszczególnych stanowiskach. Wiedza w zakresie dostępnych na rynku wynagrodzeń dla osób poszukujących zatrudnienia (niezależnie czy motywacją do zmiany są chęć przebranżowienia się, podjęcie wyzwania, zawodowy rozwój, praca dodatkowa itd.), to cenny zasób, zwłaszcza że działy księgowości to miejsca, w których swoją zawodową aktywność realizują także przedstawiciele Pokolenia Flexi.

Oferty pracy dotyczące tego zakresu obowiązków, a dedykowane kandydatom 50+, dostępne są w bazie ofert pracy dla księgowych.

Badania firmy Sedlak & Sedlak

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone w 2021 roku przez firmę badawczą Sedlak & Sedlak obejmowało 93 527 osób. Wszyscy uczestnicy eksperymentu, to:

  • w 64% osoby mające więcej niż 35 lat,
  • w 75% mieszkające w dużych miastach (powyżej 100 000 mieszkańców),
  • w 73% posiadające wykształcenie wyższe,
  • a także w 47% pracujące w dużych i wielkich przedsiębiorstwach.

Natomiast 83% ankietowanych to osoby zatrudnione w firmach prywatnych.
W  Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) udział wzięło 2 245 księgowych.

Od czego zależne są wynagrodzenia księgowych?

Wysokość płac, jakie otrzymują pracownicy na stanowiskach księgowych, jest zależna od wielu czynników (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych). Okazuje się, że np. płeć odgrywa istotną rolę. Mediana wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi 4 900 PLN, natomiast mężczyzna zatrudniony jako księgowy otrzymuje wynagrodzenie przekraczające wskazaną medianę, czyli jego płaca jest wyższa niż płaca kobiety, która zajmuje to samo stanowisko o ponad 600 zł!

Tabela 1. Miesięczne wynagrodzenia całkowite księgowych w 2021 roku (brutto w PLN)

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2021 roku

Wysokość płac jest również skorelowana z poziomem kompetencji i doświadczenia pracownika. Oznacza to, że starszy księgowy będzie zarabiać nawet o 40% więcej niż księgowy z krótszym stażem pracy. Wszystko wiąże się z pełnionym stanowiskiem, co obrazuje poniższy wykres.

Wykres 1. Wynagrodzenia całkowite księgowych na różnych poziomach stanowiska w 2021 roku (brutto w PLN)


Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2021 roku

Na poziom wynagrodzeń księgowych duży wpływ ma również miejscowość, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki. Księgowi realizujący swoją pracę w dużych miastach, np. w Warszawie (ok. 5 973 PLN) czy Wrocławiu (5 549 PLN), otrzymują wyższe płace niż księgowi pracujący w Rzeszowie lub Lublinie (poniżej 4 000 PLN).

Wykres 2. Mediany wynagrodzeń całkowitych księgowych w wybranych miastach w 2021 roku (brutto w PLN)


 Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2021 roku


Czy firmy o różnym pochodzeniu kapitału mają wpływ na wysokość wynagrodzeń księgowych? Tak. Badanie udowodniło, że wynagrodzenia księgowych związane są także z kapitałem firmy. Dlatego też księgowi zatrudnieni w firmach zagranicznych otrzymują ponad 30% wyższe wynagrodzenie niż księgowi zatrudnieni w firmach polskich.  


Wykres 3. Wynagrodzenia całkowite księgowych w firmach o różnym pochodzeniu kapitału w 2021 roku (brutto w PLN)
 
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2021 roku

Gdzie szukać pracy po 50.? Sprawdź oferty dla księgowych

Przedstawiciele generacji 50+ chętnie podejmują nową pracę, niejednokrotnie decydują się też na zmianę ścieżki kariery. Jest to związane z np. posiadaniem dorosłych już dzieci, zwiększeniem ilości czasu wolnego, bywa również skorelowane z potrzebą sprawdzenia się, poprawy sytuacji ekonomicznej. Niezależnie od motywacji, to moment, w którym Pokolenie Flexi może skupić się na sobie i swoim rozwoju zawodowym czy osobistym. A takim potencjalnym kierunkiem rozwoju zawodowego pracownika 50+ jest praca w dziale księgowości. Czy zawód księgowej / księgowego to praca przyszłości dla Pokolenia Flexi? Sprawdź: wynagrodzenia.pl/ogolnopolskie-badanie-wynagrodzen

Źródło badania i wyniki – artykuł napisany przez Monikę Czepiel, Sedlak & Sedlak.
Aby dowiedzieć się, jak powinny wyglądać zarobki, skorzystaj z ankiety do badania. Sprawdź tutaj: wynagrodzenia.pl/ogolnopolskie-badanie-wynagrodzen

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Ile zarabia Pokolenie Flexi? Ile zarobi w 2023 roku?
Ile zarabia Pokolenie Flexi? Ile zarobi w 2023 roku?
27 października 2022 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Ile zarabia Pokolenie Flexi? Ile zarobi w 2023 roku?

Wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek pracownika, o ile jest związany ze stażem pracy i pogłębianiem doświadczeń zawodowych. Niestety badania pokazują, że zarobki osób w wieku 65+ spadają poniżej średnich dochodów.
Czytaj dalej
Workation jest Flexi, czyli w pracy i na wakacjach?
Workation jest Flexi, czyli w pracy i na wakacjach?
14 października 2022 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Workation jest Flexi, czyli w pracy i na wakacjach?

Czy możliwe jest połączenie pracy z wakacjami? Oczywiście. Na tym polega workation, nowy trend w pracy zdalnej. To dobry pomysł na zwiększenie zadowolenia pracowników oraz ich efektywności, a dla działów HR świetny, pozapłacowy benefit...
Czytaj dalej
Polacy zaczynają dorabiać
Polacy zaczynają dorabiać
31 sierpnia 2022 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Polacy zaczynają dorabiać

W pierwszym półroczu 2022 r. Polacy zaciągnęli 4,5 mld zł pożyczek pozabankowych, o 47 proc. więcej niż w roku ubiegłym (BIK). Szalejąca inflacja, wzrost cen produktów i usług oraz kosztów życia sprawia, że nasi rodacy boją się o domowe budżety.
Czytaj dalej

Flexi dla firm i HR

Portal dedykowany osobom z doświadczeniem