A jeśli tak, to kiedy je stosujesz?
Curriculum Vitae to Twój życiorys zawodowy, który opowiada pracodawcy o Twoim doświadczeniu, rolach, które pełniłeś na przestrzeni lat. Pokazuje też Twoją edukację, nabyte twarde umiejętności i często zainteresowania. To jest taka nasza ulotka marketingowa, która pozwoli pracodawcy zwrócić swoją uwagę na nasze kompetencje i zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną, aby w ostateczności zatrudnić.
Od momentu wejścia na rynek, czyli od lat 90-tych ten dokument zasadniczo się zmienił. Wcześniej zawierał dużo informacji, które znacząco przekraczały dwie strony, zdjęcie, opisy sytuacji rodzinnej, adres, a także opisy wszystkich zadań, jakie pełniliśmy na danym stanowisku od początku naszej przygody zawodowej i to wszystko w ujęciu chronologicznym.
Obecnie dynamika naszego świata, tempo, nie pozwalają nam na pisanie i czytanie takich elaboratów. CV powinno się zamknąć w dwóch stronach, z podaniem faktów i opisem zadań tylko tych, które mogą nam służyć w nowej roli. Nie podajemy już pełnych danych osobowych ze stanem cywilnym, liczbą posiadanych dzieci i adresem. No dobrze, ale, co jeśli w trakcie naszej kariery zawodowej zmienialiśmy branże, stanowiska, może nawet mieliśmy przerwy w życiorysie?
Odpowiedzią na tego typu „zamieszanie” jest CV funkcjonalne, czyli oparte na kompetencjach.
Trudno odpowiedzieć, w którym momencie się pojawiło na rynku pracy. Sięgnęłam po nie pierwszy raz w poprzednim wieku na początku 2007 roku i odkryłam ogromny potencjał dla wszystkich tych, których ścieżka zawodowa nie była jednorodna.
Co to jest CV funkcjonalne?
Dokument przedstawiający w szerszy sposób nasze doświadczenie zawodowe oparte na kompetencjach, czyli uniwersalnych umiejętnościach wykorzystywanych na różnych stanowiskach. Takie CV pokazuje różnorodność na Twojej ścieżce zawodowej, maskuje przerwy i zawirowania w życiorysie w obszarze zawodowym. Nadal pełni funkcję ulotki marketingowej, która ma być Twoją Przepustką do nowej roli zawodowej, nowej pracy. To nadal jest dokument marketingowy (ulotka marketingowa), który w szerszy sposób pokazuje Twoje doświadczenia.
To dla kogo jest CV funkcjonalne i kiedy je piszemy?
Dla każdego, bez względu na wykonywane stanowisko: od pracownika produkcyjnego poprzez Specjalistę, Eksperta, po Prezesa, Dyrektora generalnego, Dyrektora finansowego.
Zmieniamy branżę, np. do tej pory pracowałeś w bankowości a chcesz wykorzystać te same kompetencje w obszarze FMCG / farmacji lub w IT. Dla przykładu: Specjalista w bankowości w zakresie płatności w związku ze zmianą tej branży chce zostać testerem, w trakcie pracy, bowiem testował aplikacje i rozwiązania.
Zmieniamy stanowisko – byłeś Doradcą ds. klienta – chcesz być Przedstawicielem Handlowym / Kierownikiem Rejonu Sprzedaży.
Długi staż pracy w jednej organizacji ponad 15/20 lat i wykonywanie różnych ról zawodowych w jednej organizacji. Dla przykładu: Jolanta – do tej pory District Sales Manager w dużej firmie odzieżowej szukała zatrudnienia jako Specjalista HR, bo jej obszary kompetencji to: ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI / COACHING / REKRUTACJA / ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM.
„Luki” / przerwy w życiorysie związane z życiem osobistym, np. urlop wychowawczy, zaplanowana przerwa w pracy zawodowej, choroba.
Co zawiera CV funkcjonalne?
Zasadniczo początek dokumentu jest taki sam, jak w chronologicznym, czyli zawiera:
Nagłówek: Imię i nazwisko, telefon, adres e-mailowy, link do Linkedin oraz Profil zawodowy połączony z wyraźnie wyeksponowanym celem zawodowym. Różnica tkwi w przedstawieniu doświadczenia zawodowego, które opiera się na tzw. obszarach kompetencyjnych, czyli pokazaniu pracodawcy szerszych umiejętności zamkniętych w tzw. Słowa klucze” będących jednocześnie uniwersalnymi, np.:
- Zarządzanie projektem / Zarządzanie wynikami finansowymi / Ocena ryzyka/ Kredytowanie / Zakupy / Administracja / Raportowanie.
- Pod każdy obszar opisujemy zadania i sukcesy z uwzględnieniem słów kluczy. Takie przedstawienie doświadczenia daje nam możliwość wprowadzenia do CV tych zadań, które np. wykonywaliśmy na początku naszej ścieżki zawodowej a mają one decydujące znaczenie dla nowego stanowiska.
CV chronologiczne ma w tym przypadku pewne ograniczenia, bowiem zadaniowo opisujemy tylko 10 ostatnich lat naszej pracy.
Następnie tworząc dokument, wymieniamy tylko swoje firmy i stanowiska z podaniem daty zatrudnienia bez miesięcy, raczej tylko lata, ujmując to jako: przebieg pracy zawodowej lub doświadczenie zawodowe:
Hedex Specjalista ds. marketingu 2021-2022.
W dalszej kolejności jest Edukacja / Dodatkowe umiejętności / Zainteresowania / Reguła Rodo.
Jakie są korzyści zastosowania CV funkcjonalnego?
CV funkcjonalne szerzej i ciekawiej przedstawia Twoje obszary kompetencyjne. Uzyskujesz większą spójność i zwracasz bardziej uwagę rekrutera na Twoje uniwersalne kompetencje, a nie na stanowiska, które do tej pory pełniłaś/eś. Unikasz efektu zdziwienia u potencjalnego pracodawcy i zwiększasz szansę na bycie zaproszonym na rozmowę rekrutacyjną. W pewien sposób wyróżniasz się na rynku pracy.
Czy CV zniknie z naszego życia zawodowego?
Trudno na to jednoznacznie odpowiedzieć. Pojawiają się firmy, które opierają swój proces rekrutacji tylko już na Linkedin. Nadal jednak siła przyzwyczajenia do tego typu dokumentu wśród pracowników HR i rekruterów jest duża, a nawyki to ten element naszego życia, który najtrudniej i najwolniej zmienić. Zatem, co będzie w niedalekiej przyszłości, czas pokaże. 😊
Autorka tekstu: Dorota Hetmańczyk-Żuchalska, coach kariery, wspiera w procesie szukania i zmiany pracy.
Zobacz też #DoPowiedzenia z udziałem Autorki.
Komentarz redakcyjny Flexi.pl
Znalezienie pracy, szczególnie w czasie, kiedy rynek odczuwa recesję i napotyka na wiele wyzwań, bywa złożonym procesem. CV, jako dokument, przedstawiający zawodowe osiągnięcia i pokazujący obszary i zasoby, które są domeną kandydata, zawsze wymaga przemyślanej konstrukcji. I – by pełniło funkcję marketingową – musi w sposób zwarty i perswazyjny pokazywać doświadczenie oraz adresować potrzeby zawarte w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Pokolenie Flexi i pracownicy 50+, jako kandydaci legitymizujący się bogatą zawodową przeszłością, mogą mieć niejaką trudność w odpowiednim wyeksponowaniu liczby lat i zawodowej drogi. CV funkcjonalne jest tutaj alternatywą, która skupia się na obszarach kompetencji, dzięki czemu w sposób klarowny przesuwa środek ciężkości ku tego, co w dorobku zawodowym ma największy potencjał. Szukając pracy, warto więc rozważyć tę opcję. Powodzenia w aplikacjach!