Jak szukać zatrudnienia, mając lat 50+? Jak odnaleźć się na rynku pracy, gdy przez wiele lat pracowało się w jednym miejscu i nagle, z powodu restrukturyzacji przyszła chwila, by się z nim pożegnać? Co robić, gdy w życiorysie zawodowym mamy luki, które mogą niepokoić pracodawców? Jak przygotować własną autoprezentację i jak napisać CV, żeby szczęśliwie przejść przez proces rekrutacyjny? Czy da się w tym wieku zmienić zawód? Czy samozatrudnienie oraz praca w charakterze freelancera to dobre pomysły dla Pokolenia Flexi?
O tym wszystkim rozmawiamy w cyklu #DoPowiedzenia z naszym gościem, Dorotą Hetmańczyk-Żuchalską, konsultantką kariery, coachem i trenerką z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu konsultacji indywidualnych, warsztatów, seminariów dla klientów w programach typu outplacement.
Postaw sobie cel zawodowy i zbuduj opowieść o swoich unikalnych kompetencjach
Poszukiwanie pracy przez osoby 50+ nie jest łatwe. Utrudniają je dodatkowo niekorzystne stereotypy, wpływające na proces rekrutacyjny. Często się zdarza, że rekruterzy odrzucają CV z powodu wieku kandydata. Co zatem zrobić, aby zostać zauważonym?
Przede wszystkim: postawić sobie cel zawodowy, czego, gdzie i dlaczego szukam. Jak podkreśla Dorota Hetmańczyk-Żuchalska:
Jeśli umiesz przedstawić swoje kompetencje w krótkich żołnierskich słowach: kim jestem zawodowo, jakie jest moje doświadczenie, co mnie wyróżnia i dlaczego tutaj jestem, to od razu zbudujesz postawę wojownika i będzie widać ten błysk w oku, który nie pozostanie niezauważony.
Ponadto trzeba:
- założyć konto na Linkedin (jeśli się go nie ma);
- stworzyć komunikat w formie autoprezentacji, który opowiada o tym, dlaczego chce się zmienić pracę lub szuka nowej wraz z krótkim opisem kompetencji i tego, co nas wyróżnia na tle innych kandydatów;
- napisać dobre (np. funkcjonalne) CV. Musi się ono zmieścić na dwóch stronach i zawierać najważniejsze informacji z ostatniej dekady oraz słowa-klucze nawiązujące do oferty pracodawcy;
- rozpatrzyć każdy model zatrudnienia, również kontrakt B2B czy zastępstwo.
Freelancing może być całkiem dobrym pomysłem dla Pokolenia Flexi. Taki sposób pracy daje poczuci wolności i sprawczości, ale niestety, nie jest też pozbawiony pewnych minusów, jednym z nich jest zmienność wpływów na konto. Dlatego wybierając ten sposób zarobkowania, trzeba stale budować i poszerzać bazę klientów, by zapewnić sobie w miarę regularne przychody.
Bywa też, że osoba 50+ chce zmienić ścieżkę kariery. Wówczas konsultant kariery pomoże jej określić predyspozycje do danego zawodu, wykorzystując m in. test Kotwice Sheina. Jeśli nowa profesja nie jest nam zbyt dobrze znana, warto dodatkowo zasięgnąć informacji w sieciach networkingowych związanych z daną branżą.
Obejrzyj cały film!