Dzień Babci i Dziadka we Flexi.pl

17 stycznia 2022 | Rekreacja/ Hobby | Artykuły

Dzień Babci i Dziadka we Flexi.pl

Przedstawiciele Pokolenia Flexi to ambasadorzy przesłania, że warto być aktywnym. Ludzie realizujący wiele pasji, prowadzący biznesy i pokazujący siłę, i wartość płynące z możliwości doświadczenia zmian ustroju, rozwoju technologii, ewolucji sposobów myślenia, przemian społecznych, których byli uczestnikami i naocznymi świadkami. Kreatywni, elastyczni, witalni! Ale także są to cudowne babcie i energiczni dziadkowie, którzy 21 i 22 stycznia obchodzą swoje święto! Ile osób po pięćdziesiątce określa się mianem „babci” lub „dziadka” i nie jest to dla nich powód do wstydu? Czy dzisiejsi „dziadkowie” z zapałem spędzają czas ze swoimi wnukami, dzieląc się z nimi wiedzą, i mądrością życiową? Czy motywują swoje wnuki i zarażają je optymizmem w podejściu do życia? Kim są Flexi Babcie i Flexi Dziadkowie? Co dziś oznacza bycie „dziadkiem” – w życiu codziennym, w postrzeganiu, myśleniu, reklamie, marketingu? I jak zmienia się podejście do samego nazewnictwa?

Zacznijmy od genezy, czyli skąd wywodzi się Dzień Babci i Dzień Dziadka?

Dni te nie zawsze były wpisane w kalendarz świąt w Polsce. Jakie są początki tej tradycji? Uważa się, że w Polsce pomysłodawcą Dnia Babci, święta, które pojawiło się jako pierwsze, jest tygodnik „Kobieta i życie”, na którego łamach w 1964 roku pierwszy raz pojawiła się koncepcja tego święta. Dlaczego 1964 rok? Datę tę zawdzięczamy znanej 85-letniej aktorce filmowej i teatralnej – Mieczysławie Ćwiklińskiej, która 21 stycznia 1964 roku po występie w Poznaniu, otrzymała od redakcji „Expressu Poznańskiego” tort oraz bukiet kwiatów. Ten gest zapoczątkował wręczanie prezentów wszystkim Babciom 21 stycznia. Z kolei Dzień Dziadka początkowo miał być obchodzony w dniu urodzin polskiego piosenkarza Mieczysława Fogga – 30 maja. Ostatecznie Dzień Dziadka został ustanowiony w 1978 roku, gdy Telewizja Polska przeprowadziła konkurs, który miał określić datę tego święta. W 1981 roku oficjalnie Dzień Dziadka został wpisany do kalendarza z datą 22 stycznia. I tak jest obchodzony do dziś.

A może święto rodem z Japonii, czyli Dzień Szacunku dla Wieku?

W Stanach Zjednoczonych święto to nie jest rozdzielone na dwa dni. Obchodzi się je łącznie, jako Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day), który został ustanowiony w 1978 roku i wypada w pierwszą niedzielę po święcie pracy. Wspólne święto Dziadków obchodzi się również w: Wielkiej Brytanii, Włoszech, Brazylii, Meksyku czy Estonii. We Francji, podobnie jak w Polsce, Dzień Babci i Dzień Dziadka to dwa osobne święta wypadające jeden za drugim. Początek tej tradycji to rok 1987, gdy firma Le Café Grand’Mère przeprowadziła akcję promującą swoją markę. Kampania ta przerodziła się w długoletnią tradycję obdarowywania „dziadków” upominkami. W opozycji do powyższego w Japonii nie obchodzi się takiego święta. Zamiast tego w 1966 roku ustanowiono Dzień Szacunku Dla Wieku, który wypada 15 września. Jest to czas, w którym wnuki mogą podziękować osobom dojrzałym za ich opiekę oraz wyrazić swoje uznanie, i okazać wdzięczność za bycie autorytetem dla młodego pokolenia. Niezależnie więc od formuły świąt, warto zwrócić uwagę, że możliwość czerpania z doświadczeń dojrzałych ludzi, Pokolenia Flexi, to wartość dodana dla młodszych, wynikająca z takich relacji. Cenna i potrzebna więź, dzięki której zyskują także osoby dojrzałe. Bliskość, współdzielenie przeżyć i poglądów, to elementy, które są motorem zmian. Wprowadzają dynamizm, tak w życiu, jak w relacjach zawodowych. W firmach, gdzie wdrożono strategię różnorodności w podejściu do zarządzania, a zespoły są mieszane – także ze względu na wiek, wzrasta efektywność. Pochodna współdziałania kilku spojrzeń i kilku generacji.

Czy określenia „babcia” i „dziadek” są wyznacznikiem starości?

Kiedyś nazwanie kogoś „babcią” lub „dziadkiem” oznaczało wskazywanie na jego dojrzały wiek. Takie myślenie odchodzi w zapomnienie! A postaci takie, jak 95-letnia gimnastyczka – Johanna Quaas z Niemiec, 100-letnia Iris Apfel – ikona mody, włoscy Truflarze, którzy udowadniają, jak szczęśliwi mogą być aktywni Silversi przeczą stereotypom, pokazując, że wiek to tylko metryka. Bycie babcią lub dziadkiem, to coś więcej niż tylko role przypisane kulturowo, takie jak dbanie o dzieci, rozpieszczanie wnuków. To coś więcej niż zmarszczki na czole i mnóstwo wolnego czasu. Dzisiejsi „dziadkowie” nie muszą mówić „tak” nudzie i stagnacji, a pielęgnowanie więzi z rodziną, nie musi oznaczać rezygnacji z pracy, aktywności, pasji – z czynu! To np. profesjonalni Interim Managerowie – wysokiej klasy specjaliści odznaczający się bogatym doświadczeniem i podejmujący się realizacji zadań często tak trudnych, że predysponowanych tylko dla ludzi z wielkim doświadczeniem i wiedzą, nie tylko akademicką, ale także pozyskaną wraz z wiekiem. Ambitni start-uperzy, którzy nawet w najtrudniejszej sytuacji znajdą rozwiązanie. Granfluencerzy, którzy podbijają świat Internetu. Wartościowi pracownicy 50+, spełniający się zawodowo. Ludzie z pasją i siłą, by dokonywać niemożliwego, czyli zmieniać świat innych poprzez ofiarowanie pomocy. Formy? Rozmaite! Działalność w fundacjach, organizacja biegów charytatywnych, spotkania z przedstawicielami Pokolenia Flexi, prelekcje, wystąpienia, których których jest człowiek!

Babcia i dziadek, czyli co na to demografia?

Analizując zmianę w podejściu do postrzegania wieku, nie można być obojętnym na zależności wynikające z „demograficznego tsunami”. A że dane demograficzne prognozowane przez GUS, wskazują na starzenie się społeczeństwa, oznacza to, że coraz więcej osób w wieku Flexi, to adresaci kampanii marketingowych, konsumenci, potencjalni pracownicy sygnujący doświadczenie i wiedzę itd. W przypadku pracowników 50+, ewolucję podejścia da się zauważyć, bo na rynku pracy generacja ta zyskuje coraz większe znaczenie. A pracodawcy zaczynają doceniać dojrzałych pracowników – ich lojalność, wiedzę, otwartość na zmianę i odpowiedzialność za powierzone obowiązki. Równolegle osoby z Pokolenia Flexi są coraz dłużej aktywne zawodowo, prowadzą firmy, rozwijają kariery. Mogą spełniać się w pracy, tak długo, jak czują taką potrzebę, a sama praca jest dla nich ważną częścią życia.
Co pozytywne, zmienia się także podejście do osób 50+ także w obszarze w marketingu i przekazów komercyjnych (nawet w kwestii badania grup odbiorców obserwujemy przesunięcia w sekcjach wiekowych) i innych aspektach gospodarki. Widzimy reklamy, które pokazują prawdziwych Przedstawicieli Pokolenia Flexi i odpowiadają na ich prawdziwe potrzeby. Odchodzą w cień prześmiewcze ukazywanie osób dojrzałych i wstyd z powodu siwych włosów. Marki w kampaniach zaczynają stawiać na wiek, podkreślając jego atuty i obrazując możliwości Generacji Silver („Jestem Kobietą” od YES np.) Choć trend ten dopiero się rozwija (przykładowe badania zrealizowane w 2017 roku, a zainicjowane przez Izabelę Albrychiewicz, oceniły poziom marginalizacji osób 50+ w reklamach TV oraz w zatrudnieniu w branży, jednak zdominowanej przez młode osoby). Niemniej, postrzeganie osób po pięćdziesiątce ewoluuje, a zmiany te są bardzo dobrze widoczne w popkulturze, co pokazuje choćby zestawienie bohaterek serii „Złotka” oraz „I tak po prostu”, kontynuacji „Seksu w wielkim mieście”, zwracając uwagę, że kobiety wyglądają inaczej, gdy się starzeją. Ale promowane są inkluzywne piękno i podejście pro-ageing. Wszystko to pokazuje, że bycie dojrzałym jest piękne, cenne i wartościowe.

Na Flexi.pl wiele możesz!

Aktywność niejedno ma imię! Dlatego na Dzień Babci lub Dzień Dziadka zrób sobie prezent i znajdź nową pracę, lub hobby! Flexi.pl – portal pracy i aktywności dla osób 50+ wychodzi naprzeciw potrzebom osobom z Pokolenia Flexi. Jeśli chcesz rozwijać swoją karierę zawodową, zmienić pracę na bardziej satysfakcjonującą, sprawdź bazę ponad 40 tysięcy oferty pracy, które spełnią Twoje oczekiwania. Wykorzystaj doświadczenie i swój potencjał, podejmij wyzwanie, i zmień swoje życie! Co ważne – bycie aktywnym, to nie tylko praca! Jeśli poszukujesz zajęcia dodatkowego, nowej pasji czy wyzwania, odwiedź sekcję: Aktywność 50+. Znajdziesz tam ciekawe propozycje wydarzeń i ofertę działań charytatywnych dostępnych w całej Polsce oraz w formie online. Po pięćdziesiątce możesz znaleźć swój „przepis na szczęście”, tak jak zrobili to bohaterowie filmu „Truflarze”! Zainspiruj się i zacznij działać!

A co dalej? Życzenia!

Bycie babcią lub dziadkiem nie oznacza tylko jednego – bycia Seniorem! Teraz już dobrze o tym wiecie. Chwile spędzone z wnukami są bezcenne, cieszcie się, doświadczajcie i nie bójcie się wyzwań, a w tym wszystkim, nie zapominajcie, że jako Przedstawiciele Pokolenia Flexi macie jeszcze wiele przygód (tych prywatnych i tych zawodowych) do przeżycia! Wszystkiego najlepszego dla Flexi Babć i Flexi Dziadków! W Was jest ta moc, którą nieustannie przekazujecie młodszym pokoleniom! Działajcie i bądźcie z nami!

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Podróże i przygody po 50-tce?
Podróże i przygody po 50-tce?
31 stycznia 2024 | Rekreacja/ Hobby | Artykuły

Podróże i przygody po 50-tce?

Podróże to nie tylko wspaniała okazja do odkrywania nowych miejsc, ale również doskonały sposób na rozwijanie zainteresowań, budowanie relacji społecznych i przeżywanie niezapomnianych przygód.
Czytaj dalej
Joga – Taniec – Dźwięk!
Joga – Taniec – Dźwięk!
09 października 2023 | Rekreacja/ Hobby | Wywiady

Joga – Taniec – Dźwięk!

Jak poprawić jakość życia dzięki jodze hormonalnej i tańcowi intuicyjnemu, czyli o projekcie „Joga – Taniec – Dźwięk” rozmawiamy z Joanną Hetman-Krajewską (Asią Hetman „Siavasanką”) oraz dr Mateuszem Wiszniewskim...
Czytaj dalej