Polski rynek Interim Managementu jest jeszcze młody, ale intensywnie się rozwija. W 2020 roku w stosunku do 2019 powiększył się o 50%.
Managerowie wyższego szczebla z dużym doświadczeniem eksperckim oraz doświadczeniem z zakresie zarządzania mogą zacząć nową ścieżkę kariery jako Intermin Managerowie. Jak podaje European Interim Magement Renumeration and Market Report z 2020, Interim Managerowie cenią swoją pracę przede wszystkim za niezależność i autonomię (39%) oraz możliwość realizacji ekscytujących projektów (38%) przy zachowaniu work-life balance (31%). Liczba dni pracy „rozliczanych” przez Interim w ciągu roku jest znacznie niższa od liczby dni, które przepracowują osoby zatrudnione na stałe (230 dni roboczych z około 260 dni roboczych w ciągu roku). Kim jest Interim Manager i dlaczego to odpowiednia rola dla Pokolenia Flexi?
Kim jest Interim Manager?
Interim Manager to wysokiej klasy specjalista, posiadający również bogate doświadczenie w zarządzaniu projektami, zatrudniany przez firmy na krótki czas w celu rozwiązania konkretnego problemu biznesowego lub jako wsparcie w czasie intensywnych zmian związanych z restrukturyzacja przedsiębiorstw lub podczas kryzysów. Interim Managerowie szukają dla siebie pracy, korzystając z własnej sieci kontaktów, polecenia przez zadowolonego klienta lub wsparcia operatorów, którzy specjalizują się w rekrutacji na takie stanowiska. Zatrudnienie odbywa się zazwyczaj po osobistej rozmowie z właścicielami bądź zarządem, z pominięciem działów HR. Według badania przeprowadzonego przez globalną sieć Senior Management Worldwide (SMW) w 27 krajach, w tym w Polsce, w naszym kraju zarządzanie czasowe dopiero się rozwija. Obecnie aktywne działa w tym zawodzie mniej niż 1000 osób. 67% z nich pracuje dla firm krajowych prowadzących działalność międzynarodową, pozostali dla firm międzynarodowych działających na polskim rynku. Ponad połowa kontraktów (55%) ma charakter C-level (zatrudnienie na najwyższych stanowiskach menedżerskich).
Czy Interim Manager jest reprezentantem Pokolenia Flexi? Ile ma lat?
Jak podaje raport Management Survey 2021, publikowany co roku przez Institute of Interim Management (brytyjska organizacja zawodowa zrzeszająca osoby pracujące w tej branży w Wielkiej Brytanii i na arenie międzynarodowej), średni wiek Interim Managera w obecnym roku wynosi 54,5 lat. Najliczniejsza grupa to osoby w wieku 50-59 (udział tej grupy wzrósł z 46% w 2014 roku do 54% w roku 2016). Ostatnio daje się zauważyć, że rośnie w tym zawodzie liczba osób powyżej 70 lat i pojawiają się bardzo nieliczni 30-latkowie. Badania Stowarzyszenia Interim Managers: „Interim Management w Polsce 2021” ustaliło, że większość pracujących w tej branży w Polsce (75-80%) ma od 40 do 60 lat, jednak najwięcej jest osób w przedziale wiekowym 40-49 lat, czyli o 10 lat młodszych niż dominująca wiekowo grupa wśród ich zagranicznych kolegów. Wynika to z faktu, że rozwój usług „interimowych” zaczął się u nas ponad 10-15 lat później, stąd staż zawodowy czasowych managerów jest znacznie krótszy. Natomiast nowym zjawiskiem jest w Polsce zwiększająca się liczba Interim Managerów powyżej 60 roku życia. O ile w badaniu z 2012 roku była ona prawie niedostrzegalna (1%), to obecnie stanowi już około 9%.
Wiek Interim Managerów (dane z rynku międzynarodowego)
Źródło: Interim Management Survey 2021,Institute od Interim Management
Wiek Interim Managerów (dane z polskiego rynku)
Źródło: Interim Management w Polsce 2021, Stowarzyszenie Interim Managers
Ile zarabia Interim Manager?
Zarobki Interim Managerów są oparte o stawki dzienne. Ich wysokość jest uzależniona od doświadczenia zawodowego, długości i stopnia skomplikowania projektu, popytu, branży i pełnionej funkcji. Raport „Interim Management w Polsce” podaje, że rozpiętość stawek dziennych wynosi od 750 PLN do 4300 PLN, a średnie stawki wynagrodzeń to wynoszą zazwyczaj od 2000 do 2300 PLN. Dla porównania, najbardziej typowa stawka na rynku brytyjskim mieści się w przedziale od 600 do 800 GPB (3252 - 4336 PLN). Trzeba także pamiętać, że Interim Managerowie, poza stałą częścią wynagrodzenia, otrzymują także tzw. success fee, które uzależnione jest od powodzenia projektu i realizacji wyznaczonych celów.
A może tak zostać cieniem?
Specyficzną formą Interim Managementu jest tzw. Shadow Management. Shadow Manager nie jest bezpośrednio zaangażowany w zarządzanie i realizację projektu, ale stanowi wsparcie doradcze dla managerów C-level, zarządów, właścicieli firm, rad nadzorczych. Dzięki obiektywizmowi i usytuowaniu poza panującymi w firmie zależnościami, Shadow Manager jest bardzo skuteczny, mocno skoncentrowany na zadaniu.
Shadow Management w praktyce?
Przyjrzyjmy się poniższemu przykładowi. Dyrektor generalny pewnej niemieckiej firmy motoryzacyjnej, o obrotach 200 mln EUR, stanął w obliczu szeregu wyzwań związanych z przejęciem bezpośredniego konkurenta z branży, firmy osiągającej obroty rzędu 150 mln EUR i zatrudniającej 650 osób. Niestety jej CEO odszedł z pracy po sfinalizowaniu transakcji, w związku z tym zabrakło wsparcia ze strony kierownictwa przejętego przedsiębiorstwa, które pomogłoby w podejmowaniu decyzji dotyczących procesu scalania. Rozwiązaniem był Shadow Management. W roli Shadow Interim Managera zatrudniono byłego właściciela i dyrektora generalnego średniej wielkości firmy produkcyjnej z podobnej branży, który po sprzedaży przedsiębiorstwa chińskiemu inwestorowi odszedł na emeryturę. Zgodził się podjąć wyzwanie. Shadow Manger towarzyszył obecnemu CEO we wszystkich ważnych spotkaniach i rozmowach, i uważnie słuchał. Wszystkie trudne decyzje, w tym te dotyczące zmian kadrowych, prezes podejmował razem ze swoim „cieniem”, co pozwoliło bezboleśnie przejść przez proces integracji i stworzyło podstawy do przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa.
Wiek i doświadczenie jako największy atut
Wartość płynąca z połączenia wieku i doświadczenia ceniona jest od dawna na wyższych stanowiskach menedżerskich. Badania udowadniają, że doświadczeni managerowie to nie 30- czy 40-latkowie. Z analizy przeprowadzonej przez Korn Ferry, globalną firmę konsultingową, działającą w 52 krajach świata wynika, że średni wiek dyrektora generalnego lub prezesa w różnych branżach wynosi 58 lat. Natomiast średni wiek dyrektora marketingu to 52 lata. Dla CIO (dyrektorów IT) odpowiedzialnych za rozwój i wdrożenia technologii informacyjnych jest to średnio 51 lat. Jednak to właśnie Interim Managerowie, z racji nie tylko swojego statusu zawodowego, ale też zaufania, którym są obdarzani przez firmy i ich zarządy, mogą przyczynić się do zmiany postrzegania Silver Generation na rynku i wnieść wkład w odwrócenie niekorzystnej tendencji, jaką jest zbyt wczesna dezaktywacja zawodowa.
Czym zajmują się Interim Managerowie?
Główne obszary zawodowe, którymi zajmują się Interim Managerowie, to m.in.: zmiany w biznesie, program / projekt, księgowość / finanse.
Źródło: Interim Management Survey 2021,Institute od Interim Management
Prognozy wskazują, że zjawisko będzie się rozwijać, a zmiany na rynku HR (w tym wywołane pandemią i wprowadzeniem modeli pracy hybrydowej, zdalnej), a także demografia, będą sprzyjać wykorzystaniu potencjału Pokolenia Flexi.