Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online?

30 sierpnia 2021 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online?

Aby podczas rozmowy rekrutacyjnej - prowadzonej zdalnie online - zrobić dobre wrażenie i pokazać się jako kompetentna osoba, którą warto zatrudnić, trzeba odrobić tę „lekcję”. Jeśli dobrze się do niej przygotujesz, zwracając uwagę na kilka aspektów typowych dla takiej formy komunikowania się, zwiększysz szansę na to, że to Ty możesz otrzymać ofertę pracy lub współpracy.

Dla większości osób 50+ rozmowa to przede wszystkim relacja z drugim człowiekiem. Niemniej Pokolenie Flexi posiada kompetencje przyszłości, sprawnie posługuje się środkami komunikacji elektronicznej, rozmawia poprzez media społecznościowe lub dedykowane programy. Jak jednak podejść do rozmowy rekrutacyjnej online, jak się do niej przygotować? 

Kilka rad na temat samej rozmowy online – na początek

Przy każdym staraniu się o pracę dojście do rozmowy rekrutacyjnej jest drogą ku realizacji celu. O tym, jak napisać skuteczne CV, aby zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę, pisaliśmy już wcześniej. Jeśli jednak masz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, często odbywa się ona w formie zdalnej. Zwłaszcza ta pierwsza. Nie możesz zmarnować takiej szansy!

Dlatego podpowiadamy i doradzamy, jak w niej wypaść najlepiej: 

  • Pierwsze wrażenie! Masz tylko 2-3 minuty, by wygrać ten etap.  Pewność siebie, pozytywne nastawienie, uśmiech i kontakt wzrokowy to podstawa.
  • Nie rozgaduj się. Zwłaszcza w rozmowie online nie ma czasu na zbędne kwestie. Uprzejmie i zwięźle odpowiadaj na pytania. 
  • Pamiętaj, aby nigdy nie mówić źle o poprzednich pracodawcach. 
  • Użyj przygotowanych wcześniej kilku kluczowych argumentów, które mogą przekonać rozmówcę do Ciebie – zwykle są to odpowiedzi na potrzeby pracodawcy, określone (wprost lub między wierszami) w ogłoszeniu rekrutacyjnym.
  • Nie wspominaj za wiele o przeszłości, skupiając się na potrzebach pracodawcy tu i teraz oraz w najbliższej przyszłości. Przeszłe doświadczenia warte są omówienia tylko w kontekście przyszłych zadań.
  • Podkreślaj, w czym jesteś lepszym kandydatem, z racji swojego doświadczenia. Posłuż się wcześniej spisanymi argumentami i wykorzystaj je, gdy nadejdzie taka potrzeba. Przypomnij sobie też przed spotkaniem, jakie stereotypy na temat osób 50+ funkcjonują, by w razie potrzeby sprytnie się z nimi rozprawić, pokazując swoją postawę i kompetencje.
  • Nie wahaj się zadawać pytania rozmówcy – jest to dobrze widziane, ponadto buduje pełną informację odnośnie wzajemnych oczekiwań i pokazuje realia związane ze stanowiskiem pracy.

Rozmowa o pracę online ma tę przewagę nad spotkaniem w biurze, że możesz mieć „pod ręką” materiały pomocnicze. Przydać się może wydrukowane Twoje CV, spisane kluczowe umiejętności i kompetencje, czy też przydatne sformułowania. 

Jak się ubrać i zadbać o swój wygląd?

Schludny wygląd to podstawa. Rozmowa prowadzona zwykle z domu nie wymaga może stosowania się do zasad dresscodu (idealnie tak, jak w przypadku rozmowy stacjonarnej), wymaga jednak schludnego wyglądu, dostosowanego do stanowiska. Jeśli starasz się o pracę w biurze, ubierz się, jak do biura. No może nieco bardziej luźno. I to nie tylko od pasa w górę, to tak na wypadek, gdyby zdarzyło się, że trzeba by było jednak wstać.
Ale uwaga „telewizyjna” – nie zakładaj bluzki czy koszuli w drobną kratkę! Taki deseń może powodować nieostrość lub wręcz odczucie lekkiego migotania na ekranie współrozmówcy, gdy się poruszysz. Lepsze są materiały o jednolitej kolorystyce. U panów sprawdzają się niebieskie lub białe kolory, u pań dowolne kolory. Dodatki i ich kolorystyka mogą już być dowolne. O tym wiedzą osoby często występujące w TV. Ale nie wszyscy występujący podczas rozmów rekrutacyjnych online. Jeśli chodzi o wygląd, ważne, by czuć się naturalnie podczas rozmowy. I odpowiedzieć sobie na pytanie – jak mógłby odbierać mnie rekruter, gdy tak wyglądam, jeśli rozmowa toczyłaby się w bezpośrednim kontakcie?

Kluczowy pierwszy moment - połączenie!

  • Przygotuj i sprawdź sprzęt oraz oprogramowanie:
    - Dowiedz się, jaki program do rozmowy online preferuje rekrutujący. Czy jest to Skype, czy Teams, a może Zoom lub inne oprogramowanie? Zwykle rekruter  przesyła w mailu link do spotkania, ale warto to sprawdzić. Może wymagać to instalacji programu. 
    - Sprawdź też, jak z takim oprogramowaniem działają komputer, kamerka i mikrofon lub słuchawki. Ze względu na jakość połączenia i obrazu, lepiej rozmawiać z użyciem laptopa czy komputera stacjonarnego niż smartphona. 
    - Zadbaj o łącze internetowe o odpowiedniej jakości i szybkości. Smartphone może być awaryjnym rozwiązaniem, na wypadek niespodziewanej awarii.
  • Zadbaj o właściwy podpis w komunikatorze. Najlepiej, gdyby pojawiło się tam Twoje imię i nazwisko, dzięki temu Twój rozmówca będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą. Czasem jakieś dziwne przezwiska i nazwy, używane w innych celach, mogą nie wyglądać poważnie.
  • Sprawdź wszystko przed rozmową. Jeśli tylko masz kogoś w rodzinie lub wśród znajomych, z kim możesz połączyć się przed rozmową na próbę i sprawdzić jakość połączenia, obrazu i głosu – zrób to.

Jak Cię widzą, tak Cię odbierają!

  • Oświetlenie

Niezwykle ważna sprawa! Zadbaj o to koniecznie.
Optymalne jest naturalne światło dzienne, a to wymaga ustawienie komputera i Twojego stanowiska do rozmowy w pobliżu okna. Możesz też użyć światła sztucznego. Ale jeśli nie kieruj lampy wprost na siebie, bo będziesz „świecącą kulą”. Gdy siądziesz tyłem do lampy, będziesz „ciemną kulą”. Najlepiej działa rozproszone światło, oświetlające Twoją twarz, ale i otoczenie. Warto tu poeksperymentować. 

  • Ustawienie laptopa i kamery

Jeden z głównych błędów rozmówców online jest złe ustawienie kamery. Znasz takie widoki rozmówców z różnych webinariów czy nawet rozmów online w TV, gdy widać tylko czubek głowy i oczy rozmówcy, ale za to niemal cały sufit? Albo rozmówcę patrzącego w inną stronę niż w kierunku widza?
Parę rad w tym zakresie:

- Idealnie jest, gdy laptop znajduje się na wysokości twarzy. Można go na czas rozmowy ustawić na biurku, podwyższając stabilnym stosem książek lub jakimś pudłem. Wtedy wyglądamy naturalnie dla rozmówcy;
- Ważne jest też nachylenie pokrywy laptopa, tak by kamerka pokazywała nas w centrum i pod odpowiednim kątem;
- Patrzmy głównie za kamerkę. To daje efekt patrzenia w oczy rozmówcy, zwłaszcza gdy chcemy mu coś sugestywnie przekazać;
- Gdy coś czytamy lub zapisujemy sobie, pamiętajmy o tym jak nas wtedy widać. To naturalne, ale wracajmy po chwili wzrokiem do kamerki;
- Pamiętajmy, by przypadkiem nie zasłonić czymś mikrofonu w naszym komputerze.
- Zwykle będziesz mieć na swoim ekranie podgląd tego, jak wyglądasz Ty dla rozmówcy. To pozwoli kontrolować swój przekaz.

  • Studio nagrań, czyli z kuchni czy z sypialni?
    - Nikt nie wymaga aby kandydat prowadził rozmowę ze studia nagrań. Ale zadbaj o ciszę, brak osób wchodzących do pomieszczenia, w którym prowadzisz rozmowę, zwierzęta czy dzieci, które mogą rozpraszać uwagę.
    - Zamknij okno i wyłącz lub mocno wycisz telefon.
    - Miejsce, z którego prowadzisz rozmowę, może także – czasem nawet nieświadomie dla obu stron – wpływać na postrzeganie Ciebie przez rozmówcę. Znany i zarazem sympatyczny trick, to pokazywanie się na tle regału z książkami, ciekawymi obrazami, czy zielenią w tle. Chociaż i pusta ściana za Tobą może być także atutem, gdy ważny jest sam kandydat i to co ma do powiedzenia. To już zależy od Ciebie, jak się z tym czujesz i jakie masz możliwości. Z pewnością należy jednak unikać zagraconych pomieszczeń czy bałaganu w tle, lub skorzystać z możliwości „zamaskowania” tła.

Mowa ciała na ekranie laptopa

Spokój i naturalne ruchy to podstawa dobrego pokazania się w rozmowie online. Rozmaite nerwowe tiki, zbędne ruchy, pocieranie rękoma uszu czy twarzy, zakrywanie ust itp. nie tylko rozpraszają, ale również pokazują zdenerwowanie. Dzięki podglądowi obrazu, łatwiej będzie Ci kontrolować mowę ciała. Ukrycie ewentualnych zbędnych ruchów może być łatwiejsze, gdy w kamerze będzie widać Ciebie od ramion w górę.
A co w razie jakiejś „wpadki” z wizją, przedmiotami na biurku, rozlaną kawą itp.? Reaguj naturalnie, dobry żart i zapanowanie nad nieprzewidzianymi zdarzeniami może działać na Twoją korzyść. 

No i pamiętaj – uśmiech i pogodne oblicze zawsze są w cenie!

Zakończenie rozmowy z przytupem!

Pamiętaj, że z drugiej strony ekranu siedzi zwykle sympatyczna osoba, czasem nieco zmęczona czy znużona kolejną rozmową na odległość. Każdy, kto wprowadzi w trakcie takiego spotkania ożywienie i „błyśnie” czymś nietypowym, ma większe szanse na zdobycie zaufania i otrzymanie propozycji przejścia do kolejnej rundy rozmów lub od razu oferty pracy czy współpracy.
Daj się zapamiętać z jak najlepszej, także wizualnej, strony!
 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej