Myślisz, że po 40. czy 50. roku życia nie ma sensu podejmować nowej pracy, zmieniać branży czy rozkręcać własnego biznesu? Nic bardziej mylnego. Na całym świecie są osoby, które zaczęły swoją karierę w wieku dojrzałym, mając 40, 50, 60 a nawet więcej lat! Przedstawiamy sylwetki sławnych osób, które udowadniają, że kariera po 40-tce,ale również kariera po 50-tce są możliwe. Sprawdź, kto osiągnął wielki sukces w dojrzałym wieku.
Kariera po 40.?To żaden problem
Zarówno zagranicą, jak i w Polsce jest wiele sławnych osób, które rozpoczęły swoją karierę po 40-tce. Dobrym przykładem może być aktor Samuel L. Jackson znany z takich filmów, jak „Pulp Fiction”, „Gwiezdne wojny” „Szklana pułapka 3” czy „Czas zabijania”. Aktor urodził się w 1948 roku. Pierwszą rolę w filmie dostał mając właśnie 40 lat. W wieku 41 lat popularność osiągnął również aktor Morgan Freeman.
Podobnie ułożyły się losy Donalda Fishera, który mając 40 lat otworzył swój pierwszy sklep GAP. Obecnie jest on trzecim pod względem wszystkich lokalizacji międzynarodowych, największym specjalistycznym sprzedawcą detalicznym (zaraz za Inditiex Group i H&M). Jego biznes wart jest teraz około 3 miliardów dolarów!
Słynna specjalistka od prowadzenia domu – Martha Stewart stała się popularna dopiero mając 41 lat. Karierę po 40-tce otworzyła jej książka pod tytułem „Przyjęcia”, która stała się bestsellerem wszystkich pań domu. Julia Child z kolei to amerykańska kucharka, autorka książek kulinarnych. Wcześniej pracowała m.in. w agencji wywiadowczej. Karierę zapewniła jej jednak książka kucharska „Mastering the Art of French Cooking”, którą Child wydała mając 49 lat.
W Polsce również znajdziemy przykłady osób, które mogą pochwalić się karierą po 40-tce. Jest wśród nich pisarka – Katarzyna Grochola, która książkę „Nigdy w życiu” wydała mając 44 lata. To właśnie dzięki niej pisarka zdobyła sławę, uznanie i pieniądze. Do tej listy można dodać także Andrzeja Grabowskiego, który co prawda grał już wcześniej, ale to dopiero rola Ferdynanda Kiepskiego, przyniosła mu największą popularność. Gdy padł pierwszy klaps tego serialu, aktor miał 47 lat. Podobnie było z Karolem Strasburgerem, który wcześniej znany był głównie jako aktor drugoplanowy. On także osiągnął największą karierę po 40-tce, ponieważ słynną „Familiadę” zaczął prowadzić mając 47 lat. Program cieszy się popularnością do dziś, a aktor ma 70 lat!
Sylwetki słynnych osób, które zrobiły karierę po 50.
O ile kariera po 40-tce może wydawać się nie trudna, o tyle po 50. roku życia może być to postrzegane jako duże wyzwanie. Poniższe przykłady udowadniają jednak, że kariera po 50-tce także jest możliwa. Tak było m.in. w przypadku Ray’a Kroc’a, amerykańskiego biznesmena czeskiego pochodzenia, który w 1955 roku stworzył prawną formę systemu franczyzowego i przejmując niewielką restauracje od braci McDonaldów. Przerodził ją w międzynarodowe imperium szybkiego jedzenia. Kroc miał wtedy 52 lata.
Nasza polska charyzmatyczna restauratorka – Magda Gessler także zrobiła karierę w wieku dojrzałym. Swoją pierwszą książkę napisała w wieku 52 lat, a słynny program „Kuchenne Rewolucje” zaczęła prowadzić mając już 57 lat!
Antoni Cichończuk w wieku 54 lat zaczął biegać wyczynowo. Ma za sobą biegi w Mistrzostwach Europy i Świata w maratonie, z których niejednokrotnie przywoził złote medale.
Kolejną ciekawą osobą w tym gronie jest John Pemberton, który z zawodu był farmaceutą. Podczas swojej choroby stworzył napój na bazie liści koki i orzeszków kola, co stanowiło recepturę dla pierwszej Coca-Coli. John Pemberton miał wtedy 55 lat. Receptura przeszła metamorfozę w postaci usunięcia listy koki, ale do dziś pozostaje ona szczególnie chronioną tajemnicą. Także twórca słynnych duńskich zabawek, czyli klocków Lego swoją popularność osiągnął będąc po 50-tce. Mężczyzna nie miał łatwej drogi do sukcesu. Jednak śmierć żony i pożar fabryki warsztatu nie spowodowały, że Ole Kirk Christiansen przestał działać. W wieku 58 lat kupił maszynę do odlewów z tworzyw sztucznych, dzięki czemu mógł rozpocząć sprzedaż prototypowych zabawek plastikowych. Od tego czasu duńskie przedsiębiorstwo rozwijało się w zawrotnym tempie, a dziś klocki Lego zna cały świat.
Praca dla osoby po 60. to nie tylko opieka nad dziećmi!
Czy po 60-tce a nawet na emeryturze warto rozpoczynać jakąkolwiek aktywność czy rozwijać biznes? Oczywiście, że tak! Wiek nie ma tu żadnego znaczenia, o czym najlepiej świadczą te sylwetki sławnych osób. Świetnym przykładem jest Wirginia Szmyt, znana szerzej, jako DJ Wika. Pani Wirginia nie tylko świetnie radzi sobie za konsoletą na imprezach, ale oprócz tego jest znaną działaczką społeczną zaangażowaną w sprawy seniorów. Jest najstarszą didżejką w Polsce i prawdopodobnie na świecie, a swoją osobą łamie wszelkie stereotypy.
Charles Bradley przez lata śpiewał w małych klubach na Brooklynie jako „Black Velvet”, wykonując utwory Jamesa Browna i będąc jego odtwórcą. Talent Charlesa Bradleya został zauważony dużo później i Bradley rozpoczął poważną karierę w dojrzałym wieku. Jego pierwszy singiel został wypuszczony, gdy artysta miał 54 lata, a jego pierwsza płyta ukazała się aż 9 lat później, gdy miał 63 lata.
Sukces osiągnięty daleko po 50-tce potwierdza także historia Aleksandra Doby, polskiego kajakarza, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej, używając do tego wyłącznie siły własnych mięśni. Doba miał wtedy 67 lat!
Podobna jest historia Heleny Norowicz, która przez lata znana była jako aktorka teatralna. W momencie, gdy przeszła na emeryturę i zaprzestała grywać na deskach teatrów, postanowiła robić coś więcej. W wieku 80 lat rozpoczęła karierę w modelingu, zostając tym samym jedną z najstarszych modelek.
Listę sylwetek sławnych osób robiących karierę po 70-tce dopełnić może także Anna Moses, znana szerzej jako Grandma Moses (z ang. Babcia Moses), która w wieku 70 lat zaczęła malować obrazy. Osiem lat później kilka z nich przypadkowo sprzedała, tym samym otwierając sobie drzwi do kariery. Jeden z jej obrazów został sprzedany za 1,2 miliona dolarów.
Nie tylko sławni zaczynają po 50.
Z pewnością każdy z nas zna osoby w wieku 50+ (to oczywiste), 60+ czy 70+, które nie są znanymi gwiazdami czy słynnymi osobami, a ich aktywność zawodowa jest spektakularna. Niektórzy z nas znają także osoby 80+, które nadal prowadzą swoje firmy lub pracują, a firmy korzystają z ich doświadczenia i kompetencji. Przykładem może być jeden z pracowników McDonald’s, który w wieku ponad 80 lat pełni rolę Lidera Gościnności i zarazem wspiera młodszych pracowników z pokolenia jego dzieci czy wnuków. Warto wykorzystać wiedzę i kompetencję pracowników dojrzałych, tworząc dla nich nowe miejsca pracy albo przekwalifikowując. Więcej o tym, jak z korzyścią dla obu stron, tj. pracodawcy i pracownika aranżować stanowiska pracy dla pracowników 50+ zobaczysz i przeczytasz TUTAJ.
Droga zawodowa po 50.? – wykorzystaj Flexi.pl
Jak widać, kariera w dojrzałym wieku jest jak najbardziej możliwa. Świadczy o tym wiele przykładów osób, które osiągnęły karierę po 40-tce. Są także osoby, które mogą pochwalić się spełnieniem kariery po 50-tce, jak również takie, które na sukces zapracowały jeszcze później. Dlatego nie zwlekaj i nie ograniczaj się, bo wiek, jak widać nie gra żadnej roli. Niech wzorem dla Ciebie będą te sylwetki sławnych osób, które największe osiągnięcia zdobyły w późnej młodości. I przykłady prawdziwych, dziejących się obok wartościowych relacji na linii pracodawca – pracownik 50+. Od czego możesz zacząć? Od opisania swoich umiejętności i opublikowania ogłoszenia w naszej Bazie specjalistów - Pokaż siebie!