„Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce" – Premiera Raportu SeniorApp!

Łódź, Wydarzenie

Obserwuj

Szczegóły ogłoszenia

Obszar działania: Pozostałe

Termin wydarzenia: 23.11.2022 — 9:00

Opis

„Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce" – Premiera Raportu SeniorApp!

Źródło: materiały pochodzą od Organizatora.

Już niedługo, bo 23 listopada, w industrialnych przestrzeniach Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi, odbędzie się premiera II edycji Raportu przygotowanego przez SeniorApp. Tym razem tematem głównym publikacji będzie: „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”. Publikacja dzięki wytypowaniu niespełnionych potrzeb i oczekiwań osób dojrzałych ma zwrócić uwagę na ich sytuację, uwrażliwiając społeczeństwo na tę grupę osób oraz wskazując potencjalne kierunki działań, dzięki którym będzie można zaadresować te potrzeby.

Premiera raportu będzie połączona z konferencją prasową, na której odbędzie się debata z udziałem ekspertów pod hasłem: „Problemy finansowe, brak czasu ze strony bliskich, samotność — analiza przyczyn i próba odnalezienia rozwiązań problemów Seniorów”.

Postępująca demografia

Dane GUS wskazują, że co czwarty Polak jest przedstawicielem generacji 50+, a w związku z postępującym zjawiskiem starzenia się społeczeństw taki trend będzie się pogłębiać. Wskazują na to prognozy, wg których już w 2050 r. osoby w wieku Flexi będą stanowić 40% ogółu ludności w Polsce.  

Pomimo że przedstawiciele tego pokolenia stanowią ważną i ogromną część społeczeństwa polskiego, ich potrzeby i oczekiwania są pomijane w wielu dyskusjach publicznych. W związku z tym tegoroczna edycja raportu: „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”, ukazuje najważniejsze obszary niezaoopiekowanych oczekiwań osób dojrzałych. Twórcy raportu wierzą, że ta publikacja stanie się ważnym oraz szczególnym punktem w kształtowaniu się polityki senioralnej w kraju, tak aby główne potrzeby tej grupy społecznej zostały wzięte pod uwagę.

„Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce” – raport SeniorApp

Raport został stworzony na podstawie wyników badania oraz ich analizy. Badanie zostało przeprowadzone w lipcu i sierpniu b.r. przez SeniorApp w formie internetowych formularzy ankietowych, a także za pomocą kwestionariuszy dostarczonych m.in. do:  Domów Dziennego Pobytu, Ośrodków Pomocy Społecznej, Klubów Seniora i Centrów Inicjatyw Międzypokoleniowych na terenie całego kraju.

Zebrane wyniki skomentowali eksperci, m.in. gerontolodzy, socjolodzy, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji i organizacji działających na rzecz osób 50, 60, 70 i więcej plus.

Eksperci tegorocznej edycji Raportu:

  • dr n. med. Tomasz Anyszek – Pełnomocnik Zarządu ds. Medycyny Laboratoryjnej, Diagnostyka,
  • Beata Borucka – blogerka, autorka, przodowniczka grupy 300 tysięcy Mądrych Babć,
  • dr n. o zdrowiu Monika Burzyńska – adiunkt w Zakładzie Epidemiologii i Biostatystyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
  • Bogumiła Chewińska – Kierownik projektu – Audytor OK Senior,
  • dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz – kulturoznawca, dziennikarka, publicystka, spec. silver content,
  • Tomasz Kopiec – Pełnomocnik Kanclerza Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ds. gospodarki senioralnej, Prezes Zarządu Fundacji System Aktywizacji Seniora,
  • Judyta Kruk – Rzecznik Prasowy Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”,
  • Aleksandra Laudańska – CEO Silver Content Hub i FemTechnology Group, redaktor naczelna #POKOLENIA, „Silver Mag” i Wolniodmetryki.pl,
  • dr Andrzej Lejczak – doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, Prezes Krajowej Izby Domów Opieki,
  • dr Maja Maciaszczyk – psycholog, terapeuta, kierowniczka Domu Dziennego Pobytu dla Osób z Chorobą Alzheimera,
  • Celina Maciejewska – Rzecznik ds. Seniorów w Łodzi,
  • Joanna Mielczarek – Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich,
  • dr Monika Mularska-Kucharek – socjolog, terapeutka, ekspertka ds. rozwoju osób dojrzałych, prezeska Fundacji Łódzka Akademia Kobiecości, autorka publikacji dedykowanych osobom starszym,
  • Łukasz Salwarowski – Prezes Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego oraz Stowarzyszenia MANKO, Redaktor Naczelny Głosu Seniora,
  • Magdalena Małgorzata Skrzydlewska – Prezes Stowarzyszenia Forum 4 Czerwca,
  • Piotr Stelmaszewski – gerontolog, psychogerontolog, prezes Fundacji Senior-Care,
  • Michał Winter – Krajowy Koordynator Świadczeń Medycznych w Falck Medycyna,
  • Agnieszka Wróbel – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Twórcy raportu

Raport „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce” został wydany przez Fundację SeniorApp oraz startup SeniorApp.

Fundacja SeniorApp, jako organizacja społecznie odpowiedzialna, tworzy programy mające na celu przełamywanie barier w dostępie do technologii dla osób wykluczonych, aby umożliwić im sprawne poruszanie się w świecie cyfrowym. Zespół Fundacji SeniorApp organizuje konsultacje i szkolenia z obsługi urządzeń mobilnych i bezpieczeństwa w sieci. Tworzy społeczność ludzi, którzy dzielą się swoim czasem i umiejętnościami, pomagając innym. Stale rozwija i dostosowuje działania do aktualnej sytuacji oraz pojawiających się potrzeb osób, które wymagają wsparcia i opieki.

SeniorApp to startup i twórca platformy, której celem jest przekraczanie barier technologicznych w łatwym i intuicyjnym systemie codziennej pomocy dla osób starszych i z niepełnosprawnością, w myśl zasady: „Technologia dla Seniora”. Aplikacja, w łatwy i bezpieczny sposób, umożliwia osobom potrzebującym znalezienie pomocy i wsparcia, w krótkim czasie, w swoim sąsiedztwie. Jednocześnie, pozwala osobom chcącym pomagać na zaoferowanie swojej pomocy, aktywizuje także osoby bezrobotne i daje szansę na dodatkowy dochód.

Flexi.pl patronem medialnym wydarzenia

Bardzo miło nam, że objęliśmy patronatem medialnym tegoroczną edycję Raportu SeniorApp: „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”. Flexi.pl adresuje potrzeby osób z Pokolenia Flexi i wskazuje, że warto korzystać z potencjału tej generacji, bo osoby 50+ chcą pracować, działań społecznie i się rozwijać. A w dodatku, wraz z rozwijającym się światem, rosną oczekiwania i potrzeby osób 50, 60, 70 i więcej plus. Należy się do nich dostosowywać i mówić głośno, bo Silver Generation jest ważną i coraz bardziej wpływową częścią naszego społeczeństwa, a raport przygotowany przez SeniorApp, wyznaczając główne obszary niespełnionych oczekiwań osób w wieku Flexi, uwrażliwia na problemy tej grupy społecznej i wpisuje się w dyskurs. A patronat medialny nad tą inicjatywą jest dla portalu Flexi.pl okazją, by zabrać głos w dyskusji na temat postępujących zmian na rynku usług i rynku zatrudnienia związanych z potrzebami oraz oczekiwaniami coraz to liczniejszej grupy społecznej, jaką tworzy generacja 50+.  

 


Wydrukuj