„[...] Warto aktywizować dojrzałych oraz edukować młodszych, bowiem suma tych elementów stworzy wartość kompletną”. Epilog po Konferencji Senior-Care Wrocław 2022

27 października 2022 | Edukacja/ Oświata/ Wychowanie | Wywiady

„[...] Warto aktywizować dojrzałych oraz edukować młodszych, bowiem suma tych elementów stworzy wartość kompletną”. Epilog po Konferencji Senior-Care Wrocław 2022

Źródło: Archiwum prywatne Piotra Stelmaszewskiego.

Flexi.pl, patron medialny Konferencji Senior-Care Wrocław 2022, rozmawia z Piotrem Stelmaszewskim, prezesem fundacji współorganizującej wydarzenie o roli synergii pokoleń we współczesnym świecie, w kontekście wypracowania wartościowych rozwiązań na rynku produktów, usług mających w optyce dojrzałe pokolenie, jak również w obszarze zatrudnienia. Czym jest zjawisko Sandwich Generation? Dlaczego edukacja młodszych pokoleń i aktywizacja dojrzałych przynosi wartość kompletną? Czy formuła spotkań plenarnych, prelekcji i wystąpień, które cyklicznie realizowane są podczas konferencji, sprzyja wymianie doświadczeń międzypokoleniowych? Dlaczego w branży opiekuńczej, nastawionej na opiekę seniora, przynależność pracownika do Pokolenia Flexi stanowi walor i nie obciąża? Przeczytaj koniecznie.

Flexi.pl: Pokolenie Flexi ze względu na obciążenia, które ma wobec swoich rodziców, czasem rezygnuje z pracy zawodowej. Generację tę nazywa się Sandwich Generation. Jak to wygląda na bazie Państwa doświadczeń?

Piotr Stelmaszewski: Jest to zjawisko coraz powszechniejsze i będzie ono narastać. Spowodowane jest ono czynnikami demograficznymi oraz lepszym dostępem i jakością świadczeń medycznych – co automatycznie wpływa na długość życia seniora w wieku dojrzałym i późnej dojrzałości. W ramach działalności Fundacji Senior-care oraz Krajowej Izby Domów Opieki KIDO obserwujemy coraz częściej sytuacje, kiedy to do placówki całodobowej opieki długoterminowej lub apartamentów asystowanych przeprowadzają się razem „rodzinnie”, np.córka z matką lub ojcem. Taka sytuacja stanie się w najbliższej przyszłości coraz częstszym elementem takiej organizacji życia rodzinnego, aby nie trzeba było podejmować decyzji o np. rezygnacji z pracy zawodowej ze względu na konieczność opieki nad rodzicem. Warto przyglądać się i czerpać z rozwiązań innych krajów w zakresie instytucjonalnie zorganizowanej opieki dla osób starszych.

Flexi.pl: Jakie cechy powinien posiadać pracownik, który zawodowo opiekuje się seniorami? Jak duża jest reprezentacja tego grona z Pokolenia Flexi?

Piotr Stelmaszewski: Słowo klucz brzmi – empatia. Niezbędna w pracy każdej osoby związanej z branżą opiekuńczą. Niemniej jednak, pomimo tego iż zawód opiekuna osób starszych nie jest obecnie obdarzany zbyt dużą estymą, to bardzo istotną rolę odgrywają profesjonalizm i kompetencje zawodowe oraz szeroko pojęta wiedza z obszaru gerontologii i powiązanej z nią geriatrii. Opiekunowie wywodzący się z Pokolenia Flexi wydają się być idealnymi kandydatami do tego typu pracy ze względu na ogrom posiadanego tzw. doświadczenia życiowego, co w połączeniu z dużą dozą cierpliwości i zrozumienia dla wykonywanej pracy oraz potrzeb Podopiecznego, tworzy idealne połączenie. Pewnym ograniczeniem dla Pokolenia Flexi w realizacji czynności zawodowych mogą stanowić czynniki natury zdrowotnej (np. związane z transferem lub podnoszeniem Podopiecznego), jednak obecnie dostępne na rynku rozwiązania w tym zakresie skutecznie niwelują tego typu ograniczenia.
 

Źródło: materiały Organizatora Konferencji Senior-Care Wrocław 2022

Flexi.pl: Konferencja Senior Care to inicjatywa o charakterze ogólnopolskim i regionalnym, realizowana w formule konferencyjno-edukacyjnej oraz szkoleniowo-warsztatowej. Co daje taka forma dyskursu w kontekście przeciwdziałania wykluczeniu osób dojrzałych?

Piotr Stelmaszewski: Konferencje Senior Care oraz organizowane wraz z nimi sesje, oraz warsztaty mają charakter interdyscyplinarny i równocześnie wielopokoleniowy. Te elementy już w dużej mierze przeciwdziałają wykluczeniu osób dojrzałych, bowiem tworzą unikalną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń. W przypadku osób zawodowo związanych z szeroko pojmowaną opieką senioralną, czynniki wynikające z posiadanego doświadczenia oraz wiedza praktyczna są często istotniejsze niż tzw. wiedza książkowa. Dlatego zauważamy, iż szczególnie w tej grupie zawodowej osoby młodsze bardzo chętnie korzystają z doświadczeń i wiedzy osób dojrzałych. Oznacza to, że tzw. branża opiekuńcza jest w minimalny sposób dotknięta problematyką wykluczenia osób dojrzałych. Wręcz mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym – wiek stanowi walor, a nie obciążenie.

Flexi.pl: Konferencja Senior Care, której patronuje Flexi.pl, jest wydarzeniem cyklicznym. Co udało się wypracować, mając za sobą doświadczenia kilku edycji

Źródło: materiały Organizatora Konferencji Senior-Care Wrocław 2022

Źródło: materiały Organizatora Konferencji Senior-Care Wrocław 2022

Piotr Stelmaszewski: Rzeczywiście, staramy się, aby wydarzenia konferencyjne miały charakter cykliczny i docierały do coraz szerszego grona zainteresowanych osób oraz firm i instytucji, którym bliska jest idea niesienia pomocy osobom w wieku późnej dojrzałości. Wcześniejsze doświadczenia pokazały, iż organizowanie tego typu spotkań jedynie raz w roku powoduje pewne deficyty w stosunku do potrzeb wyrażanych przez szeroko pojmowane środowisko opiekuńcze. Od roku 2021 konferencje zostały podzielone na wydarzenia o charakterze regionalnym (3 razy w roku) oraz ogólnopolskim (1 raz w roku), co na chwilę obecną wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż w szeroko rozumianej branży opiekuńczej zatrudniona jest bardzo duża i stale wzrastająca liczba pracowników (w tym z Pokolenia Flexi) – rozważamy i poszukujemy alternatywnych modeli edukacyjno-szkoleniowych mogących wspierać wydarzenia konferencyjne. Odpowiadając natomiast na drugą część pytania, należy stwierdzić, iż największym osiągnięciem wynikającym z powtarzalności konferencji są integracja i konsolidacja tej grupy zawodowej, połączona z szeroko rozumianą wymianą doświadczeń.

Flexi.pl: Wiele się mówi o integracji pokoleń, dzięki której można wypracować ich synergię. W perspektywie postępującego Silver Tsunami wybrzmiewa to jeszcze bardziej dobitnie. Jak w praktyce zadbać o wartościową wymianę pokoleniową?

Piotr Stelmaszewski: Jak w każdym obszarze działalności zawodowej, najistotniejszą rolę w procesach integracji odgrywa tzw. czynnik ludzki. Dotyczy to każdego szczebla współpracy zawodowej, jednak szczególną odpowiedzialnością w tym obszarze powinna cechować się kadra managerska instytucji związanych z holistycznie pojmowaną opieką senioralną. To właśnie oni powinni tworzyć oraz wdrażać mechanizmy związane z likwidacją barier międzypokoleniowych, w oparciu o wzajemny szacunek oraz potencjał wynikający z niezbędnej synergii nabywania i dzielenia się doświadczeniem. Obserwujemy ostatnio bardzo pozytywny trend na rynku pracy, ale także w relacjach zawodowych – międzypokoleniowych. Pracownicy „starsi wiekiem” przestają być stygmatyzowani, jak miało to miejsce wcześniej. I stają się często pewnego rodzaju mentorami zawodowymi, jak i życiowymi dla młodszych pracowników. To bardzo pozytywne zjawisko. Rolą pracodawców jest zatem podejmowanie takich działań oraz tworzenie tak skonstruowanych zespołów pracowniczych, aby „mieszanka pokoleń” stanowiła wartość dodaną danego przedsiębiorstwa lub instytucji.

Flexi.pl: Wg badań negatywne myślenie o procesie starzenia się powoduje skrócenie życia aż o 8 lat. Po drugiej stronie dla tych wyników są rezultaty innych analiz zrealizowanych wśród osób dojrzałych, z których z kolei wynika, że ludzie są najszczęśliwsi, gdy mają 82 lata. Warto aktywizować dojrzałych czy edukować młodszych?

Piotr Stelmaszewski: Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Aktywizacja osób w wieku 82+ to często już ogromne wyzwanie terapeutyczne wynikające z ograniczeń zdrowotnych Podopiecznego. Należy, więc bardzo rozważnie dobierać formuły aktywizacji. Mniej koncentrować się na elementach związanych z ruchem i motoryką, rozszerzając jednocześnie elementy terapii o charakterze reminiscencyjnym. Jak bowiem pokazują ostatnie badania, takie formuły wpływają bardzo korzystnie na poprawę nastroju wśród osób starszych, czyli czynią ich szczęśliwszymi. Aby stosować, m.in, tego typu terapie oraz formy wsparcia osób w wieku późnej dojrzałości, należy być właściwie i gruntownie wyedukowanym, a jest to w przeważającej części proces dotyczący osób młodszych. Oznacza to, że warto połączyć tezy postawione w pytaniu, czyli aktywizować dojrzałych oraz edukować młodszych, bowiem suma tych elementów stworzy wartość kompletną.

Wywiad przeprowadziła: Beata Ryba, marketing director Flexi.pl

Koniecznie przeczytaj wywiad z Piotrem Stelmaszewskim.
Dowiedz się więcej o konferencji Senior Care.

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Czy Uniwersytet Trzeciego Wieku Online jest szansą na podjęcia studiów dla Pokolenia Flexi? Wywiad z Elżbietą Kobryń, założycielką UTW APS!
Czy Uniwersytet Trzeciego Wieku Online jest szansą na podjęcia studiów dla Pokolenia Flexi? Wywiad z Elżbietą Kobryń, założycielką UTW APS!
06 września 2022 | Edukacja/ Oświata/ Wychowanie | Wywiady

Czy Uniwersytet Trzeciego Wieku Online jest szansą na podjęcia studiów dla Pokolenia Flexi? Wywiad z Elżbietą Kobryń, założycielką UTW APS!

O początkach Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior”, który pierwotnie skierowany był tylko do lokalnej społeczności Krakowian. O pokonywaniu trudności związanych z pandemią, w wyniku której „Seniorzy zostali „odcięci” od siebie i świata.
Czytaj dalej
Angielski z przyjaciółmi przy herbacie
Angielski z przyjaciółmi przy herbacie
07 kwietnia 2021 | Edukacja/ Oświata/ Wychowanie | Wywiady

Angielski z przyjaciółmi przy herbacie

Flexi.pl w rozmowie o pracy lektora języka angielskiego w czasach pandemii i wartościach płynących z nauczania Pokolenia Flexi z Anną Piotrowską – wieloletnią lektorką języka angielskiego w Akademii Trzeciego Wieku oraz założycielką szkoły English&Tea.
Czytaj dalej