Żyjemy coraz dłużej i starzejemy się w zupełnie innym stylu niż nasi przodkowie. W związku z tym nie mogliśmy dostać od nich wskazówek, jak starzeć się „nowocześnie” – musimy sobie radzić sami. Jesteśmy pionierami. Tak jak milenialsi odeszli od stylu życia przypisywanego przez dekady ludziom przekraczającym 30-tkę (tak przy okazji: pierwsi milenialsi mają już 40 lat…), tak samo my – Pokolenie Flexi – odchodzimy od wizerunku ludzi 50+, którzy najlepsze mają już za sobą. My najlepsze mamy wciąż przed sobą.
Jak po to sięgać? Jak korzystać z możliwości, jakie dostaliśmy wraz z rozwojem technologii i przedłużeniem ludzkiego życia? Napisano już pierwsze książki na ten temat – one mogą stać się drogowskazem. Oto 5 pozycji, które uważamy za tzw. must read.
„Siła wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności”, aut. Carl Honoré, Wydawnictwo Drzewo Babel
„Siła wieku” rzuca nowe światło na starzenie się. To inspirująca lektura i drogowskaz dla tych, którzy w bagażu lat chcą widzieć błogosławieństwo, a nie balast. Carl Honoré, dziennikarz i mówca, autor słynnej „Pochwały powolności”, jeździł po świecie i rozmawiał z pionierami zmian w myśleniu o starości. Przyglądał się kulturowym, medycznym i technologicznym trendom, które mają pomóc nam w pełni korzystać z dłuższego życia.
W swojej książce pokazuje, że czas skończyć z uprzedzeniami i stereotypami na temat różnych grup wiekowych. Zachęca, by porzucić schemat, który każe nam uczyć się za młodu, pracować w średnim wieku, a odpoczywać na stare lata. Nauka, praca, odpoczynek, troska o innych, wolontariat, zabawa i kreatywność mogą być integralną częścią naszego życia na każdym jego etapie.
„Jak żyć długo. Dlaczego się starzejemy i czy naprawdę musimy”, aut. David Sinclair, Matthew LaPlante, wyd. Znak Horyzont (NOWOŚĆ)
Żyjemy w przekonaniu, że starzenie się jest nieuniknione. A co jeśli wszystko, co dotychczas wiedzieliśmy o tym procesie, było mylne? Doktor David Sinclair, światowy autorytet w dziedzinie genetyki i długowieczności, twierdzi, że starzenie się jest chorobą. I można ją leczyć. W swojej książce przedstawia badania, które pokazują, że możemy spowolnić, a nawet odwrócić proces starzenia się. Jednak nie jedynie naukowe odkrycia przybliżają nas do poznania sekretu długowieczności. Autor udziela również praktycznych porad, jakie zmiany wprowadzić w codziennym trybie życia, aby na dłużej zachować zdrowie i młodość.
„10 sekretów dobrego życia w każdym wieku – Jak się starzeć, żeby się nie zestarzeć”, aut. Guy Robertson, wyd. Almapress
Perspektywy dla ludzi po sześćdziesiątce nigdy nie wyglądały tak obiecująco jak dzisiaj. Statystycznie rzecz biorąc, mężczyźni i kobiety w wieku emerytalnym mogą spodziewać się jeszcze dwudziestu lat życia i przez większą część tego czasu będą prawdopodobnie cieszyć się dobrym zdrowiem.
Ale nie chodzi tylko o dłuższe życie. Ludzie po 50-tce czy 60-tce mogą spodziewać się zupełnie nowego etapu w życiu – często dłuższego niż czas spędzony w młodości w szkole i na studiach. Ten nowy rozdział ma ogromny potencjał, jest w nim mnóstwo okazji do uczenia się, podejmowania nowych aktywności, podróżowania, działania na rzecz społeczności i bycia kreatywnym. Tak jak musieliśmy nauczyć się dorastania, tak też musimy uczyć się późnej dojrzałości. Ta książka pomaga w tym.
„Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje”, aut. Elkhonon Goldberg, Wydawnictwo Naukowe PWN
Mózg człowieka starzeje się tak samo, jak całe jego ciało. Z biegiem czasu nieuchronnie zachodzą w nim zmiany: masa i objętość mózgu spada o ok. 2% na każde 10 lat. Zmniejsza się gęstość synaps, słabnie przepływ krwi. A jednak osoby starsze często ujawniają zdolności nieobecne na wcześniejszych etapach rozwoju: dostrzegają na pozór trudne do uchwycenia zależności między rzeczami, ich intuicja bywa trafniejsza, rozumienie problemów głębsze, a wiedza ekspercka budzi szacunek i podziw. Jak to się dzieje, że w miarę starzenia się mózgu umysł rośnie w siłę, a jego użytkownik zyskuje mądrość? Elkhonon Goldberg zaprasza w fascynującą podróż po świecie ludzkiego poznania.
„100-letnie życie. Codzienność i praca w erze długowieczności”, aut. Andrew Scott, Lynda Gratton, wyd. Kurhaus Publishing
Dwoje brytyjskich naukowców z London Business School, Lynda Gratton – profesor zarządzania i Andrew Scott – profesor ekonomii, przekonuje, że model trzyetapowego życia zawodowego (edukacji, pracy i emerytury), do którego jesteśmy przyzwyczajeni od pokoleń, odchodzi do lamusa. Autorzy w przystępny i ciekawy sposób opisują najnowsze dane demograficzne (co drugie dziecko, które dziś rodzi się na Zachodzie ma szansę dożyć setki!), ale przede wszystkim zwracają uwagę na to, że przy takiej długości życia nie da się utrzymać ani istniejących systemów emerytalnych, ani modelu życia jaki znamy. Proponują inny, nowy model: wieloetapowy.