Czy wiesz, jakie masz talenty i zasoby?

08 maja 2023 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Czy wiesz, jakie masz talenty i zasoby?

Pracując z klientami dojrzałymi w wieku 50+, często spotykam się z występującym u nich brakiem wiary w swoje talenty, możliwości i potencjał. W szczególności kiedy dotyczy to osób długo zatrudnionych w jednej organizacji. Osoby te z różnych przyczyn, często niezależnych od siebie, muszą rozstać się z organizacją.

„Talent”

Słowo: „talent” niejednokrotnie kojarzy się z jakąś niesamowitą zdolnością, mocno wykraczającą poza standardowe zadania. Jakie budzi skojarzenia i pytania? Otóż pojawiają się wówczas:

Czy ja mam jakiś „talent”?
Czym jest „talent”?

Przeszukując Internet (wiedza dostępna od zaraz), znalazłam różne definicje talentu:

  • I tak wg Słownika PWN, „talent to niezwykła, nieprzeciętna zdolność twórcza, wybitne uzdolnienie do czegoś. Może być talent aktorski, literacki, malarski czy też muzyczny (Lewis (1998). Słownik określa talent jako niepospolity, wybitny, samorodny i wrodzony”.
  • Talent w definicji Instytutu GALLUPA, „talent to naturalny dla danej osoby, powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może zostać zastosowany w produktywny sposób. Talent jest cechą wrodzoną i nie może zostać nabyty – w przeciwieństwie do wiedzy czy umiejętności. Zgodnie z teorią osoby wykorzystujące te talenty mają szansę działać najefektywniej”.

W każdym z nas podobno drzemią jakieś talenty, trzeba je tylko odkryć.

Jakie odkryli talenty moi klienci w procesie poszukiwania pracy?

Waldemar, dyrektor sprzedaży czynnie zajmujący się ofertowaniem i budowaniem relacji z klientami, po odejściu z firmy rozpoczął pracę jako konsultant. Rozmowy, spotkania, pozwoliły mu wzmocnić talent, jakim jest prowadzenie szkoleń dla innych, moderowanie, zadawanie pytań.

Marta, główna księgowa, realizując się w nowej roli zawodowej, odkryła w sobie umiejętność wspierania i dzielenia się doświadczeniem z nowozatrudnionymi pracownikami. Regularnie organizowała spotkania, na których wprowadzała zmiany, ogłaszała nowości w prawie podatkowym. Odkryła dzięki tym spotkaniom talent mentorski, wzmacniając go szkoleniem.

Jako coach kariery z doświadczeniem w sprzedaży wzmocniłam talent rozmowy o potrzebach i oczekiwaniach klienta. Prowadząc kilkanaście lat szkolenia, ugruntowałam umiejętność prezentacji, ale też moderowania grup dyskusyjnych. Umiejętności sprzedażowe doprowadziły mnie do odkrycia kolejnego talentu, którym jest tworzenie krótkich treści na w mediach społecznościowych, głównie na Linkedin.

Jak uwierzyć w siebie?

Często deprecjonujemy siebie, włączając „syndrom oszusta”, czyli zjawisko psychologiczne powodujące brak wiary we własne osiągnięcia. Pomimo zewnętrznych dowodów o kompetencjach osoby cierpiące z powodu tego syndromu, pozostają przekonane, że są oszustami i nie zasługują na sukces, który osiągnęły.

W jednym z odkrytych w Internecie artykułów, dotyczących talentów i odkrywania ich w sobie, Marta Piątkowska pisze:

„Od małego jesteśmy uczeni, że najważniejsze to niwelowanie braków aniżeli rozwijanie się dziedzinach, w których idzie nam dobrze i jeszcze, że w dobrym tonie należy być skromnym”.

Stara (i niezbyt mądra zasada) trzyma się nas nadal dobrze i często wybrzmiewa podczas prowadzonych przeze mnie konsultacji w procesie szukania pracy.

Zasada brzmi: „Siedź w kącie, a znajdą Cię, wciąż trzyma się mocno”.

Tak to nie działa.

Sama / sam musisz sięgnąć po swoje doświadczenie i zrobić remanent. Wówczas zobaczysz, co w Tobie drzemie. Może pomogą Ci małe kroki::

  1. Zobacz, co w ostatnim czasie zrobiłaś / eś w organizacji i za co dostałeś pochwałę słowną, nagrodę.
  2. Wymień sytuację, w której odniosłaś/ eś sukces. Opisz swoimi słowami, jak to osiągnęłaś /eś, jakimi działaniami – używaj pierwszej osoby liczby mnogiej.
  3. Pomyśl, czy te działania przyszły Ci intuicyjnie, czy zrobiłaś /eś je z łatwością.
  4. Co konkretnie zrobiłaś / eś, aby odnieść sukces ?
  5. Czy podobała Ci się droga do sukcesu?
  6. W czym jeszcze możesz na ścieżce zawodowej wykorzystać swoje umiejętności?
  7. Jakie działania podejmiesz?

Odkrycie talentu przez klienta bardzo przyśpiesza proces dotarcia do celu, którymi są nowa praca czy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie musisz iść na kolejne studia, warsztaty, kursy czy szkolenia, bo wiesz, jakie masz talenty oparte na już zdobytych konkretnych umiejętnościach, zdolnościach, hobby.

Świetnie gotujesz!
Organizujesz wyjazdy zagraniczne dla swoich bliskich!
Doskonale obracasz się w mediach społecznościowych!
Dbasz o estetykę swojego domu!

To talenty, które mogą być punktem wyjścia do ciekawych, nowych aktywności w obszarze zarządzania gastronomią, organizatora wyjazdów, specjalisty ds. treści w mediach społecznościowych, homestaging specjalista.

Nie twierdź więc, że nic nie umiesz! Być może trzymasz w ręku klucz do drzwi, za którymi chowa się, czego od dawna poszukujesz!

Autorka tekstu:
Dorota Hetmańczyk-Żuchalska, coach kariery, wspiera w procesie szukania i zmiany pracy.

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej