Pan Maciej Dobromilski, od siedmiu lat Prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników, zawsze kochał podróże. Już w trakcie studiów na Akademii Rolniczej pracował jako pilot wycieczek dla wielkich, w tamtym czasie, biur podróży, takich jak: Almatur, Orbis, Juventur czy Logostur.
O byciu przewodnikiem. Jak Pokolenie Flexi „przewodzi”?
W lipcu tego roku Pan Maciej skończy 65 lat, ale jest ciągle aktywnie działającym przewodnikiem i pilotem wycieczek. Jest też współwłaścicielem biura podróży „Fair – Play Travel”, które prowadzi wraz ze swoją wspólniczką. Jego biuro specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów tematycznych, szkoleniowych, integracyjnych, wyjazdów dla firm, instytucji kultury oraz ludzi dojrzałych. Organizacja koncentruje się na obszarze szeroko rozumianego Pomorza – od Gdańska do Lubeki.
Działalność turystyczna z Pokoleniem Flexi w tle
Kilka lat temu Pan Maciej zaczął prowadzić wykłady z zakresu organizacji i zarządzania działalnością turystyczną. Oprócz tego zaczął się zajmować organizacją kursów dla pilotów i przewodników. Od 2013 roku jest organizatorem Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego (MDPT) w Szczecinie, który przypada 21 lutego (data wybrana trochę nietypowo, ale po to, żeby ożywić martwy w tym okresie sezon turystyczny w wielu rejonach szczególnie Europy). To dzień, w którym przewodnicy oprowadzają po mieście grupy turystów za darmo. Obchody tego dnia w Szczecinie to największa impreza przewodnicka w Polsce i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Władze miasta wpisały to wydarzenie do kalendarza dorocznych imprez organizowanych w Szczecinie. W 2022 roku w tej akcji wzięło udział 26 przewodników, którzy za darmo oprowadzali mieszkańców i przybyłych turystów po mieście. W ubiegłym roku Pan Maciej zauważył w trakcie obchodów MDPT, że w wycieczkach po mieście uczestniczyło bardzo dużo osób dojrzałych, które nie tylko chętnie zwiedzały, ale też często dopowiadały różne informacje i dodawały własne historie.
Zaświtało nam, że można tę wiedzę seniorów wykorzystać. Wykorzystać nie tylko ich wiedzę, ale i doświadczenie, szczególnie w wypadku zapomnianych dzielnic Szczecina, takich jak Stołczyn, Skolwin czy Żelechowa, które popadają w zapomnienie po epoce wielkich zakładów produkcyjnych kiedyś tam działających– mówi Pan Maciej.
W latach transformacji opuszczane i zapominane, teraz stają się obiektem zainteresowania deweloperów. A za tym idzie rosnące zainteresowanie młodszego pokolenia tymi starzejącymi się rejonami miasta. I tutaj Pan Dobromilski połączył zaobserwowaną aktywność osób dojrzałych w trakcie miejskiego zwiedzania z ideą połączenia ich z młodymi, napływającymi do nowo budowlanych osiedli, mieszkańcami starych dzielnic.
Chodzi tutaj o integrację seniorów, odizolowanych dodatkowo przez pandemię, z młodymi ludźmi. O wyciągnięcie ich z marazmu i stworzenie szansy na aktywność, na dodatkowe, interesujące zajęcie - dodaje Pan Maciej. Tak powstał projekt „Rezydenci Historii”.
O projekcie
W partnerstwie z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych oraz we współpracy z Klubami Seniorów i Radami Osiedlowymi, złożony został projekt do Europejskiego Funduszu Społecznego. Nabór uczestników odbył się poprzez Kluby Seniorów, zwłaszcza te, działające w zapomnianych dzielnicach, takich jak: Północ (Osiedla Skolwin i Żelechowo, Pogodno i Prawobrzeże. Osiedla te mocno się od siebie różnią, ale też o to w projekcie chodzi).
Skolwin i Żelechowo (Północ) – to kiedyś mocno uprzemysłowione, kompletnie zniszczone w czasie wojny przez lotnictwo brytyjskie dzielnice. W socjalizmie odbudowane, po przemianach ustrojowych ulokowane tam zakłady upadły, a teraz znowu budzą się do życia.
Prawobrzeże – 10-tysięczne osiedle, które powstało w połowie lat 80-tych, na miejscu dawnej wsi. Jej mieszkańcy musieli polikwidować sady i gospodarstwa i przenieść się do bloków.
Pogodno – to ekskluzywna dzielnica, pozostałość po chętnie tam zamieszkujących, partyjnych notablach. Teraz głównie zamieszkała przez wdowy po nich.
Z każdego osiedla, po spotkaniach w Klubach Seniora, wybrano po 10 osób (łącznie w projekcie uczestniczy 40 osób).
I etap
W pierwszym etapie projektu osoby te otrzymały pakiet szkoleń (nagrano w tym celu specjalne filmy instruktażowe), w trakcie których uzyskali wiedzę z zakresu:
- Pracy z grupą w trudnych sytuacjach.
- Architektury miasta.
- Historii architektury.
II etap
W drugim etapie projektu odbędzie się egzamin praktyczny. Każdy senior będzie oprowadzał po swojej dzielnicy grupę wybranych do projektu seniorów. Grupie będzie towarzyszyło 2 – 3 zawodowych przewodników, którzy ocenią umiejętności i kwalifikacje przewodnickie uczestników projektu.
III etap
W tym etapie z każdej dziesiątki zostanie wybranych po 5 osób, z którymi, jako przewodnikami, odbędą się wycieczki po każdej z czterech dzielnic.
IV etap
Na zakończenie projektu nastąpi spotkanie wszystkich seniorów, którzy, już jako samodzielni przewodnicy, będą oprowadzać pozostałych uczestników projektu po swoich osiedlach. Ma to na celu, między innymi, także integrację międzydzielnicową dojrzałych przewodników, ale też przybliżenie im historii i atrakcji dzielnic innych niż ich własne. Ukoronowaniem inicjatywy będzie możliwość umieszczania, na stronie Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników ZSPP.pl, ogłoszeń o ich propozycjach oprowadzania wycieczek. Tak więc projekt stwarza nie tylko możliwości aktywizacji osób dojrzałych i ich integracji, ale też realizacji własnych pasji i zainteresowań. Dodatkowo może też stanowić źródło dodatkowych dochodów dla osób już nieaktywnych zawodowo, często jednak szukających nowych źródeł zarobkowania.
Projekt o pozytywnych skutkach
„Rezydenci Historii” to bez wątpienia projekt, którego realizacja przynosi wieloaspektowe, pozytywne skutki. Pozwala realizować pasje i marzenia osób dojrzałych, uaktywnia je, „wyciąga z domu”, pozwala nawiązywać nowe relacje, integrować i ożywiać zapomniane dzielnice, a też łączyć pokolenia i przekazywać indywidualną, cenną lokalną historię młodemu pokoleniu.
Grażyna Zalewska - Pawlisz – trenerka, coach i mentorka biznesowa, ambasadorka Flexi.pl na województwo pomorskie
Komentarz redakcyjny Flexi.pl
Jesteśmy przestrzenią inspiracji dla ludzi 50, 60, 70 i więcej plus. Chętnie pokazujemy inicjatywy, które aktywizują Pokolenie Flexi do działania oraz dają opcję, by dzieliło się ono swoim doświadczeniem z młodszymi pokoleniami, bo różnorodność jest wartością cenną i należy czynić wszystko, by takich projektów było więcej. „Rezydenci Historii” łącząc pokolenia, agregują wiedzę o Szczecinie i jego kultowych miejscach, popularyzując zawód przewodnika. Pasja spotkała się z historią i to wszystko za sprawą przedstawiciela Pokolenia Flexi, Maciej Dobromilskiego.