W rytmie hip-hopu, czyli opowieść o tanecznej pasji formacji 60+ – Yoł Yoł Seniorzy

02 lutego 2022 | Rekreacja/ Hobby | Wywiady

W rytmie hip-hopu, czyli opowieść o tanecznej pasji formacji 60+ – Yoł Yoł Seniorzy

Czy hip-hop można pokochać po 60-tce? Jak sprostać choreografii i czym jest prawdziwa pasja? Co dają taniec i spotkania w tanecznym gronie? Grupa taneczna „YOŁ YOŁ Seniorzy” udowadnia, że „czuje bit”, a hip-hop tańczyć mogą wszyscy, niezależnie od PESEL-u. Zobacz, co ich inspiruje i zaczerpnij od nich. Wigor, witalność i „flow” i wiele więcej!

Flexi.pl: „Yoł Yoł Seniorzy to ekipa aktywnych i kreatywnych wolontariuszy 60+, których połączyła pasja do muzyki i tańca hip-hop” – to fragment opisujący genezę powstania formacji. Jak to się zaczęło? Ile osób obecnie tańczy?

 

Mariusz Kołodziejski – Yoł Yoł Seniorzy: Początki hip-hopu dla seniorów sięgają 2014 roku, kiedy w ramach projektu „Akademia Wolontariatu Seniora" zaserwowaliśmy naszym wolontariuszom cykl inspirujących warsztatów jako drobny element całości. Hip-hop pojawił się w III edycjach przedsięwzięcia i poskutkowało to stworzeniem (na prośbę seniorów) nowego projektu „Wolontariat w rytmie hip-hop", dedykowanego starszym miłośnikom kultury ulicznej. Udało się zebrać grupę pasjonatów tańca, która przez kilka miesięcy systematycznie ćwiczyła kroki i elementy tańca hip-hop pod czujnym okiem trenera, Seweryna Obałki i w finale powstała grupa Yoł Yoł Seniorzy. Ja jestem odpowiedzialny za pozyskiwanie środków, czuwanie nad organizacją działań grupy i tworzenie nowych projektów, natomiast Seweryn – za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć, opiekę merytoryczną, promocję oraz przygotowanie do pokazów.

Flexi.pl: Yoł Yoł Seniorzy: Skąd taka nazwa formacji? Witalność, energia, radość i trochę przekory – czy słusznie ją tak odbieramy?

Mariusz Kołodziejski – Yoł Yoł Seniorzy: Dokładnie. Nazwa powstała z inicjatywy całej grupy i ich trenera w odniesieniu do atmosfery, która panowała podczas zajęć i ogólnego klimatu jej uczestników.


 
Flexi.pl: A dlaczego hip-hop? Czy przemycacie do choreografii także elementy innych gatunków?

Mariusz Kołodziejski – Yoł Yoł Seniorzy: Nie. Od początku skupiliśmy się na hip-hopie i ograniczamy się tylko do tego stylu, jak i całej jego kultury. Potrzeba wyszła od uczestników poprzednich projektów i tego konsekwentnie się trzymamy. Poza tym, dla nas osobiście jest to bardzo bliska kultura, z którą się identyfikujemy.

Flexi.pl: Grażyna Lipko – liderka grupy była Nominowana w plebiscycie Flexi.pl, który promuje niezwykłą aktywność ludzi 50+. Jak odebraliście, jako ekipa, to wyróżnienie?

Mariusz Kołodziejski – Yoł Yoł Seniorzy: Bardzo się ucieszyliśmy, że nasza Grażynka była w finałowej grupie. Cała formacja jej kibicowała, oddawała głosy i była dumna z tego osiągnięcia. Jest to wyróżnienie dla wszystkich, którzy włożyli pracę na rzecz zespołu.

Flexi.pl: W jednym z wywiadów Pan Seweryn Obałka – trener grupy Yoł Yoł Seniorzy powiedział o spotkaniach: „Jest też aspekt społeczny – seniorzy mogą się tutaj z kimś spotkać i poznać nowych ludzi”. Co daje taniec?



Mariusz Kołodziejski – Yoł Yoł Seniorzy:
Prócz aspektu zdrowotnego i fizycznego, dzięki tańcowi ludzie się otwierają, są pewniejsi siebie, ćwiczą pamięć i samokontrolę. Dla naszych uczestników jest to również ważny element, który mogą wykorzystać podczas swojego wolontariatu.

Flexi.pl: Aktywność daje siłę i energię, ale też poprawia kondycję. Jak pandemia wpływa na Wasze spotkania?

Mariusz Kołodziejski – Yoł Yoł Seniorzy: Pandemia mocno ograniczyła nasze działania, odwołaliśmy większość naszych planów, zaś zajęcia prowadziliśmy w trybie online i hybrydowym. Na szczęście większość naszych uczestników wróciła na salę i kontynuuje udział w grupie.

Flexi.pl: Jako grupa jesteście 60+ i „czujecie flow.” A jak rodzina i znajomi odbierają taką pasję?

Mariusz Kołodziejski – Yoł Yoł Seniorzy: Najbliżsi wspierają Yoł Yoł Seniorów, przychodzą na występy, dzielą się doniesieniami w mediach społecznościowych, pomagają w zakupie strojów... Są z nich dumni!!!

Flexi.pl: Czy czujecie, że jesteście głosem w ważnej dyskusji, aby łamać negatywne stereotypy na temat wieku? Jak to odbieracie? Co powiecie tym ludziom 60+, którzy zwątpili w siebie i szukają swojej drogi?

Mariusz Kołodziejski – Yoł Yoł Seniorzy: Nigdy nie jest za późno na realizację swoich pasji i skrywanych marzeń... Kiedy jak nie teraz!!!

Flexi.pl: W prasie znaleźliśmy też takie słowa opisujące trenera: „Trener, który nas prowadzi ma zaskakujące podejście do nas. Słuchamy go uważnie. Jesteśmy z niego zadowoleni, nie goni nas, ale wymaga od nas”. Jesteście przykładem świetnej, międzypokoleniowej współpracy, która przynosi efekty. Co jest najcenniejszym owocem tych treningów?

Mariusz Kołodziejski – Yoł Yoł Seniorzy: Spokój, indywidualne podejście, doświadczenie oraz pasja. Najcenniejszym owocem jest uśmiech seniorów, chwile wzruszeń oraz efekty na scenie.

Flexi.pl: Macie za sobą występy na dużej scenie. Formacja pojawiła się np. się na Gali Wolontariatu w Łodzi i Pabianicach, tańczyła w ogólnopolskim programie Dzień Dobry TVN. Macie apetyt na więcej? Jakie są plany na kolejne występy?

Mariusz Kołodziejski – Yoł Yoł Seniorzy: Oczywiście, że mamy!!!! Marzy nam się udział w dużym, czerwcowym hip-hopowym wydarzeniu – zawody pt. „Rytmy ulicy" w Pile... Obecnie szukamy sponsorów i partnerów, którzy sfinansują nam transport i stroje.🙂

Życzymy powodzenia i dziękujemy za rozmowę!
 

Rozmawiała - Beata Ryba - digital brand maganer


Wydrukuj

Zobacz podobne

Podróże i przygody po 50-tce?
Podróże i przygody po 50-tce?
31 stycznia 2024 | Rekreacja/ Hobby | Artykuły

Podróże i przygody po 50-tce?

Podróże to nie tylko wspaniała okazja do odkrywania nowych miejsc, ale również doskonały sposób na rozwijanie zainteresowań, budowanie relacji społecznych i przeżywanie niezapomnianych przygód.
Czytaj dalej
Joga – Taniec – Dźwięk!
Joga – Taniec – Dźwięk!
09 października 2023 | Rekreacja/ Hobby | Wywiady

Joga – Taniec – Dźwięk!

Jak poprawić jakość życia dzięki jodze hormonalnej i tańcowi intuicyjnemu, czyli o projekcie „Joga – Taniec – Dźwięk” rozmawiamy z Joanną Hetman-Krajewską (Asią Hetman „Siavasanką”) oraz dr Mateuszem Wiszniewskim...
Czytaj dalej