Źródło: materiał Henryka Kaletki.
Dlaczego tak ważne jest zaangażowanie w życie społeczne Seniorów? I jakie korzyści z tego płyną? Czemu nie można dopuścić do zaprzepaszczenia aktywności i kreatywności osób dojrzałych? Jak promować i doceniać twórczość polskich Seniorów? I wreszcie, co sprawia, że przedstawiciele Pokolenia Flexi czują się niezastąpieni?
Przeczytaj wywiad z dr. inż. Henrykiem Kaletką, administratorem strony KREATYWNOŚĆ POLSKICH SENIORÓW oraz Uczestnikiem konkursu „Apetyt na życie” i dowiedz się, dlaczego „współpraca młodszych z Seniorami to [...] nasze wspólne bogactwo pokoleń”?
Flexi.pl: Co stanowiło impuls do założenia strony KREATYWNOŚĆ POLSKICH SENIORÓW?
Henryk Kaletka: Znakiem czasu jest bardzo wielka aktywność polskich Seniorów w Internecie. To właśnie oni korzystają z różnego rodzaju szkoleń organizowanych przez UTW, Gminne Rady Seniorów i inne podmioty w celu opanowania „tajników” posługiwania się Internetem. Impulsem do założenia strony internetowej KREATYWNOŚĆ POLSKICH SENIORÓW były bezpośrednie prośby i propozycje wystosowane od polskich Seniorów do mnie. Wynikało z nich, że w tej grupie społecznej istnieje potrzeba, aby powstała właśnie taka strona internetowa, promująca twórczość polskich Seniorów, zachęcająca ich do kreatywności, pokazująca oraz gromadząca twórczości przedstawicieli Pokolenia Flexi. A twórczość ta jest niesamowicie różnorodna, bardzo ciekawa i warta pokazania! A przede wszystkim nie można dopuścić do jej zaprzepaszczenia!
Źródło: materiał Henryka Kaletki.
Flexi.pl: Jaki jest profil Państwa działalności? I w jaki sposób osoba dojrzała może zgłosić do Państwa swoją twórczość?
Henryk Kaletka: W miarę działalności internetowej wykrystalizował się nasz profil, który określamy mianem: KOLEGIUM REDAKCYJNE STRONY INTERNETOWEJ KREATYWNOŚĆ POLSKICH SENIORÓW.
Kolegium to ciało społeczne złożone z kreatywnych Seniorów z całej Polski, którzy umożliwiają Seniorom aktywność, kreatywność, współpracę twórczą w wielu dziedzinach życia, prowadząc następujące działy:
a) Komentarze wydarzeń: red. Jadwiga Szlezinger.
b) Problematyka społeczna: red. Marianna Świerczek.
c) Sztuka: red. Sabina Jastrzębska.
d) Zdrowie: red. Zofia Sobik.
e) Literatura: red. Ewa Kaczmarczyk.
f) Aktywność fizyczna: red. Jadzia Liszkowska.
g) Kulinaria: red. Mirka Wachowicz.
h) Rękodzieło: red. Dorota Hejduk.
i) Moda: red. Hanna Piekarska.
j) Rozmaitości: red. Elżbieta Skibińska.
k) Fotografia, film: Henryk Kaletka, administrator strony.
Redaktorzy poszczególnych działów tematycznych sami tworzą i promują ważne dla Seniorów tematy. A także prowadzą dyskusje i udzielają porad, zachęcając Odbiorców do aktywności i kreatywności w tych aspektach.
Senior może w tych poszczególnych działach prowadzić interesującą go działalność twórczą, pokazywać swoje zainteresowania i osiągnięcia.
Jeśli Senior jest zainteresowany danym działem to może swoje uwagi lub prace twórcze przesłać bezpośrednio do nas, za pośrednictwem Messengera strony KREATYWNOŚĆ POLSKICH SENIORÓW, wiadomości do strony lub e-mail do Administratora strony (nie stwierdziliśmy żadnych trudności w przesyłaniu prac przez Seniorów).
Flexi.pl: Projekt KREATYWNOŚĆ POLSKICH SENIORÓW jest źródłem inspiracji dla tych, którzy szukają swoich talentów i pasji, ale także jest to miejsce, w którym doceniane są aktywność i kreatywność osób dojrzałych. Która historia ukazana w tej przestrzeni zapadła Panu najbardziej w pamięć?
Henryk Kaletka: Jest wiele pięknych i ciekawych historii, które powstały w trakcie 3 lat naszej działalności! Ograniczę się tylko do najważniejszych wydarzeń, takich jak:
- Wydanie przez Panią Mariannę Świerczek znakomitej książki pt. „Po wertepach współczesnego świata”, która była promowana na terenie całej Polski.
- Wydanie książki pt. „Okruchy życia” przez Panią Jadwigę Szlezinger.
- Zaproszenie wszystkich polskich Seniorów – poetów do Konkursu Poetyckiego pt. „Wiosno, to ty?”, którego efektem będzie drukowany w Warszawie tomik poetycki z pięknymi, unikalnymi wierszami o wiośnie.
- Szereg konkursów organizowanych dla Seniorów na naszej stronie np. pt. „Najmilszy uśmiech lata Seniorki”, „Najpiękniej zaśpiewana kolęda”, „Najładniejszy wianek Bożonarodzeniowy”, „Najładniejszy kwiat wiosenny” i wiele innych działań, które umożliwiały Seniorom aktywność i kreatywność w interesujących ich dyscyplinach.
- Osobną sprawą jest publiczna promocja efektów aktywności polskich Seniorów w Halo Rybnik poprzez organizację spotkań z Seniorami.
- Wydanie albumu malarskiego Pani Sabiny Jastrzębskiej, publiczna promocja wierszy polskich Seniorów.
- Spotkanie naszego KOLEGIUM REDAKCYJNEGO ze studentami UTW w Wodzisławiu Śląskim i zachęcenie ich do współpracy.
- Nawiązanie współpracy twórczej z ZNP emerytów w Rybniku.
Cieszy nas wysoka aktywność Seniorów, która przejawia się m.in. publikacją wierszy na naszej stronie oraz udostępnianiem twórczości malarskiej z różnych dziedzin.
Na naszej stronie swoje wiersze publikuje wybitna polska poetka Henryka Łazaj!
Flexi.pl: W jednym z wywiadów powiedział Pan: „Żadne stowarzyszenie senioralne w Polsce nie ma kolegium redakcyjnego, a my mamy 9 redaktorów z całej Polski” – jak to wygląda obecnie? Jak działa Państwa inicjatywa?
Henryk Kaletka: Działy kolegium redakcyjnego składają się z ludzi aktywnych i kreatywnych. Są to redaktorzy (tak, jak wspomniałem już wcześniej), którzy sami szukają możliwości do spełnienia się w swojej twórczości, a przy okazji zachęcają do dzielenia się swoją twórczością innych. Wymaga to od nich daru przekonywania, ale też odpowiedniego psychologicznego podejścia do Seniora, by nie zniechęcić go do efektywnej współpracy, a przekonać, że efekty jego pracy twórczej są ważne dla nas wszystkich – polskich Seniorów! Dowodem tego będzie wyjątkowy tomik poetycki z cudowną poezją nas – polskich Seniorów!
Redaktorzy działowi pracują społecznie, czerpią z tego radość! A całym KOLEGIUM kieruje Administrator strony, czyli ja – dr inż. Henryk Kaletka. Opracowałem logo strony, dbam o aktualność informacji dostępnych na stronie oraz odpowiednią oprawę graficzną, a także zamieszczam nadesłane przez Seniorów posty.
Źródło: materiał Henryka Kaletki.
Dodatkowo nieustannie z całą redakcją pozyskujemy nowe twarze do KOLEGIUM, np. dołączyła do nas malarka, Pani Felicja Musioł — Kozielska.
Flexi.pl: Jakie wartości płyną z udziału przedstawicieli Pokolenia Flexi w twórczości i aktywności społecznej? I jakie są korzyści wynikające z takiej wymiany doświadczeń i poglądów?
Henryk Kaletka: Bez wątpienia korzyści z udziału przedstawicieli Pokolenia Flexi w życiu społecznym są ogromne. Trzeba podkreślić, że portal Flexi.pl umożliwia chętnym i sprawnym Seniorom poszukiwanie pracy, czy dalsze zatrudnienie. Powyższe aspekty mają istotne znaczenie dla funkcjonowania gospodarki, bo „rąk do pracy” ubywa.
Zatrudnianie Seniorów (ludzi z ogromnym doświadczeniem) pozwala nie marnować ich kapitału ludzkiego z korzyścią dla całego społeczeństwa. Jest to najlepszy kierunek działań Flexi.pl. Jest to skomplikowany i wymagający dużo starań kierunek (choćby: wpływanie na Seniorów), ale daje zysk zarówno Seniorom, jak i gospodarce.
Zaangażowanie twórcze Seniorów w lokalne społeczności, ich aktywność i kreatywność w rozwiązywaniu problemów lokalnych daje nam wszystkim korzyści w wielu dziedzinach życia, a Seniorom (poza satysfakcją) radość z życia i poczucie bycia potrzebnym, co w efekcie czyni ich po prostu zdrowszymi.
Współpraca młodszych z Seniorami to darmowa nauka dla młodszych osób i nasze wspólne bogactwo pokoleń!
Portal Flexi.pl znakomicie kreuje zaangażowanie Seniorów w wielu dziedzinach życia i należy takie inicjatywy rozbudowywać i promować!
Flexi.pl: Jakie rady dałby Pan osobom dojrzałym, które chciałyby rozpocząć swoją twórczą podróż, ale czują pewne obawy lub wątpliwości?
Henryk Kaletka: To prawda, wiele Seniorów czuje strach przed publiczną prezentacją swoich dokonań, mimo że mają co pokazać. Dlatego tak ważne jest docieranie do świadomości Seniorów, pokazywanie, że ich twórcze działanie do końca życia jest ważne dla każdego z nas! Najbardziej potrzebne są takie projekty jak portal Flexi.pl lub strona internetowa KREATYWNOŚĆ POLSKICH SENIORÓW, które zachęcą do aktywności i kreatywności, pokazują twórczych Seniorów oraz efekty ich pracy. Widać to na przykładzie naszej strony — bez naszej walki nie byłoby takich wspaniałych książek, które napisali nasi Seniorzy, cudownych wierszy, czy po prostu braterskiej atmosfery, która umila Seniorom czas i życie! Sprawia, że nie czują się samotni, a wręcz niezastąpieni!
Flexi.pl: Strona KREATYWNOŚĆ POLSKICH SENIORÓW działa już ponad 3 lata. Jakie wyzwania i problemy dotyczące aktywności i kreatywności osób w wieku Flexi zaobserwował Pan przez ten czas? I jakie kroki można podjąć, aby aktywizować to pokolenie jeszcze bardziej?
Henryk Kaletka: Zasadniczym problemem jest dotarcie z informacją do Seniorów. W Internecie działa wiele stron dla Seniorów, którzy mają możliwość wyboru i decydują się na to, co im najbardziej odpowiada. Każda strona tworzy sobie swoich sympatyków, fanów i to trwa. Istotne jest, aby takie strony jak Flexi.pl czy KREATYWNOŚĆ POLSKICH SENIORÓW, które działają w kierunku pobudzania do aktywności i kreatywności były promowane, przez agendy rządowe, bo promocja na Facebooku kosztuje! Za darmo nikogo nikt nie wypromuje!
Takie strony powinne być też promowane przez stacje telewizyjne, a ich przedstawiciele powinni mieć prawo głosu na antenie.
Aktualnie stacje telewizyjne absolutnie o takich portalach nie mówią. To skąd ma się o nich dowiedzieć Senior? A tym bardziej być aktywny i kreatywny? Warunek podstawowy to szeroka i łatwo dostępna informacja dla Seniorów.
Flexi.pl: Jakie plany ma Pan na przyszłość i rozwój projektu? Czy są jakieś nowe inicjatywy, którymi chciałby się podzielić?
Henryk Kaletka: Projekt jest dobrze zbudowany i spełnił swoje zadanie, umożliwia chętnym Seniorom aktywność oraz kreatywność. Pozwala wyszukiwać talenty, które by nie ujrzały światła dziennego ze stratą dla nas wszystkich.
Potrzebna jest reklama projektu, dotarcie do szerokiej opinii publicznej i pokazanie efektów mrówczej, społecznej pracy. A przede wszystkim pokazanie w mediach, że praca społeczna Seniorów, nawet tych 80+, ma głęboki sens społeczny.
Inicjatywy rodzą się jako burza mózgów KOLEGIUM REDAKCYJNEGO w zależności od potrzeby chwili, np. nowe kontakty ze środowiskami seniorskimi w Polsce, organizowanie spotkań i wycieczek, promowanie kreatywnych Seniorów itp. Te inicjatywy oddolne finansowane są ze swoich skromnych środków Seniorów, ale są i poszerzają zaangażowanie w życie społeczne polskich Seniorów. Nawet takie trudne działania przynoszą efekty i dają radość Seniorom!
Dziękujemy za rozmowę!
Wywiad przeprowadziła Adrianna Lewandowska, Social Media and Content Specialist.