Panel ekspercki „Pracownik 50+”. Część III: Jakie są korzyści z zatrudniania pracowników 50+?

07 czerwca 2021 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Materiały video

00:00
-13:35

Gdzie szukać pracowników?

Podsumowując tę debatę ekspercką, w tej części jej uczestnicy koncentrują się na najważniejszych korzyściach z zatrudniania i współpracy z pracownikami z Pokolenia Flexi. Zapraszamy szefów firm, menedżerów oraz rekruterów i pracowników działów HR na III część dyskusji z ekspertami z McDonald’s, CIECH, Randstad, MJCC oraz Flexi.pl.

Atuty pracowników 50+

Podczas debaty eksperckiej dotyczącej angażowania pracowników 50+ poruszono wiele ciekawych tematów, w tym padły pytania o to, jak szukać pracowników, gdzie szukać pracowników lojalnych i gotowych, by dzielić się wiedzą.  Kwintesencją rozmowy jest podkreślenie korzyści, których firmy mogą się spodziewać po zatrudnieniu osób dojrzałych.

  • Kluczowymi cechami pracowników 50+ są: dojrzałość, lojalność, odpowiedzialność, opanowanie i empatia. Ta ostatnia przyda się tak w relacjach z klientami, jak i podczas przekazywania wiedzy innym, zwłaszcza młodszym pracownikom. Słowem kluczowym wyrażającym sumę pozytywnych cech Pokolenia Flexi jest …równowaga.
  • Pracownicy 50+ są zwykle stabilni życiowo. Posiadają przy tym wiele umiejętności, pozostając wyważonymi w podejmowaniu decyzji. To cechy szczególnie cenione zwłaszcza przy produkcji przemysłowej i w obszarach technicznych.
  • Jest coraz więcej przykładów dobrych praktyk w zakresie zatrudniania starszych specjalistów, np. z przeszłością menedżerską. To osoby wnikliwe i analityczne, co przekłada się na ich jakość pracy.
  • Poza wszystkim warto popracować nad kampanią dla pracodawców i przekonywać ich, że zatrudnianie pracowników 50+ przekłada się na konkretne korzyści, także finansowe. Mniejsze składki na PFRON, szybsze przejmowanie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego, możliwe dopłaty do tworzenia stanowisk dla osób 50+ i inne to wartości dodatkowe z tego wynikające. A do tego w praktyce można zaobserwować, że pracownicy z pokolenia 50+ rzadziej korzystają z L4 niż osoby młodsze. Cechuje ich także duża lojalność, fachowa wiedza, rzadziej rotują na stanowiskach pracy.
  • Wbrew pozorom, dojrzalsi pracownicy w zakładzie to większe szanse na poprawienie procesów i ich optymalizację. Zderzenie młodych kreatywnych z osobami, które widziały już niejeden proces tworzy optymalne mechanizmy i usprawnia działania.
  • Nadal dość często młodsi zwykle rekrutujący pracownicy HR czy menedżerowie, mają uprzedzenia do starszych kandydatów, budowane na stereotypach i w ramach tzw. konfliktu pokoleń. Gdy poznają osobę dojrzałą i zaczną z nią współpracować, dziwią się, często pozytywnie, i dopiero wtedy poznają korzyści z tego płynące.
  • Pokolenie Flexi nie było nauczone łatwości zaprezentowania się pracodawcy, co powoduje, że pracownicy 50+ czasem nie wierzą w siebie. I bywa tak, że nie wiedzą, jak szukać pracy i jak się odpowiednio pokazać. Gdy już dojdzie do spotkania rekrutacyjnego, to można stracić przez to wartościowego kandydata. Dlatego zachęcamy osoby 50+ do pokazywania się, starania się o pracę lub dodatkowe zajęcie, uświadamiając im to zjawisko i inspirując do dobrych rozmów. A pracodawców zachęcamy do sięgania po takich kandydatów.

 
To tylko wybrane wątki z dyskusji z III części panelu dyskusyjnego ekspertów. Zachęcamy do obejrzenia załączonego nagrania.

Zapraszamy także na pierwszą i drugą część panelu:

 

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej