Panel ekspercki „Pracownik 50+”. Część I: Jaki jest naprawdę Pracownik 50+?

02 czerwca 2021 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Materiały video

00:00
-30:23

Skuteczne poszukiwanie pracowników?

Takiej debaty dawno nie słyszeliśmy i nie oglądaliśmy. Czy temat dojrzałych wiekowo i zawodowo pracowników może wywołać tyle pozytywnych emocji? Zobacz, jaki jest naprawdę Pracownik 50+ w pierwszej części panelu eksperckiego. Dla doświadczonych ekspertów i praktyków zarządzania personelem uczestniczących w spotkaniu była to znakomita okazja do dyskusji na temat swoich doświadczeń z firm, w których pracują. Bo stanęliśmy w obliczu zmian na rynku pracy – spodziewanym brakiem pracowników, starzeniem się społeczeństwa i dylematami dotyczącymi korzystania z zasobów pracy 50+ a nawet 60+.

Zachęcamy do skorzystania z kapitału wiedzy, doświadczenia i ekspertyzy naszych gości z takich organizacji, jak: McDonald’s, CIECH, Randstad, MJCC oraz Flexi.pl. Zapraszamy przede wszystkim szefów firm, menedżerów oraz rekruterów i pracowników działów HR.

Jak szukać pracownika z Pokolenia Flexi?

Flexi.pl to inicjatywa angażowania Pokolenia Flexi w życie zawodowe. Bo coraz liczniejsza grupa osób 50+ to dotąd nie w pełni wykorzystywany potencjał w naszym społeczeństwie. Jeśli nie zapewnimy chętnym i wciąż aktywnym osobom 50+ możliwości pracy, to wkrótce coraz mniejsza liczba pracowników będzie musiała utrzymywać coraz liczniejszą grupę osób w wieku poprodukcyjnym.

Na częstszym korzystaniu z dojrzałych pracowników korzystać będą także firmy. Nie stać nas na to, by tracić taki potencjał. Dlatego z przyjemnością pokazujemy dobre przykłady firm, w których zauważono, że angażowanie osób 50+ daje dobre rezultaty, z korzyścią dla wszystkich.

Tezy główne do dyskusji

  • Demografia pokazuje, jak szybko starzeje się polskie społeczeństwo i rośnie średnia wieku pracowników. W najbliższych latach będzie drastycznie spadała liczba osób w wieku do 49 lat i rosła liczba osób w wieku 50 lat i więcej. Zabraknie doświadczonych pracowników o określonych kwalifikacjach. Sytuacja wymusi zmianę podejścia pracodawców do pracowników 50+ i 60+.
  • Firmy w Polsce nie są gotowe do podjęcia tego wyzwania. Zarówno kadra menedżerska, jak i działy HR nie mają jeszcze wystarczającej świadomości czekających nas zmian. Firmy nie dostosowały jeszcze swoich systemów i podejścia do dojrzałych zasobów pracowniczych.
  • Ale … są już „pierwsze jaskółki”, które zwiastują zmianę postaw. Pojawiają się dobre praktyki, którymi warto się podzielić. Skoro niektóre firmy zauważyły już korzyści związane z pracownikami 50+, to kolejne pójdą ich śladem? Może zarządzanie wiekiem stanie się normą? A może koniecznością? Czas zmian przed nami!
     

Część I: Jaki jest naprawdę pracownik 50+?

  • Wokół grupy pracowników 50+ narosło wiele stereotypów. Ale tak naprawdę to w naszych firmach nie mamy wyjścia, by nie zatrudniać pracowników dojrzałych. Społeczeństwo się starzeje, zmienia się rynek pracy. I nie można tego nie zauważać. Zarządzanie wiekiem to więc wyzwanie dla działów HR.
  • Wiele firm nadal boi się zatrudniać starszych pracowników. Tak naprawdę to ludzie w organizacjach obawiają się, że tacy starsi pracownicy mogą sobie nie poradzić z wieloma sprawami. Kandydaci dojrzali także mają swoje przekonania na temat starania się o pracę.
  • Dopiero w praktyce łamane są uprzedzenia. Przykładowo, jedna z firm produkcyjnych musiała sięgnąć po starszych mechaników do obsługi linii produkcyjnych, z powodu braku na rynku pracy młodszych kandydatów o takich umiejętnościach. Okazało się, że tacy doświadczeni pracownicy potrafili lepiej optymalizować procesy produkcyjne niż ich młodsi koledzy.  
  • Starsi pracownicy świetnie sprawdzają się przy obsłudze klientów, często przecież coraz starszych.
  • Stereotypy na temat starszych pracowników są niszczące. Niektórzy pracodawcy patrzą na osoby dojrzałe, jak na ich równolatków sprzed 20 lat. Wyniki badań opinii pokazują także takie stereotypy, choć jednocześnie wskazują, że to mogą być cenni pracownicy.
  • W McDonald’s kiedyś dominował stereotyp, że tam jest praca dla młodych, bo starsi pewnie chcą tylko doczekać do emerytury. Ale to się diametralnie zmieniło i jest wiele przykładów, że dojrzalsi pracownicy są niezwykle zaangażowani. A także, że chcą się rozwijać, mają wiele empatii i potrafią łagodzić trudne sytuacje. Szczególnie to zaczęło być zauważalne na nowo utworzonym stanowisku Lider Gościnności. Warto więc obalać stereotypy i mity na temat pracowników 50+.
  • Dzisiejszy 50-latek to zupełnie inna osoba niż taka sprzed 20 czy 30 lat. Uczy się korzystać z nowych technologii, stał się członkiem najszybciej rosnącej grupy internautów. Kiedyś faktycznie – wielu nie mogło się doczekać emerytury, potem odpoczynku, działeczki, itp. Obecnie nawet przechodzący na emeryturę zwykle chcą być aktywni, potrzebni. Planują też wiele działań, coraz częściej także zawodowych.
  • Inny przykład – potrzebni są doświadczeni pracownicy w działach utrzymania ruchu. Coraz częściej mamy przykłady emerytów wracających do swoich zakładów, by dalej pracować, czasem w mniejszym wymiarze, na zlecenie, ale nadal potrzebnych i do tego wspierających młodszych pracowników. Zarządzanie wiekiem w procesach rekrutacji ma więc zasadnicze znaczenie.
  • Osoby 50+ są bardziej dojrzałe przy podejmowaniu decyzji, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, awaryjnych. Co szczególnie jest istotne w przemyśle, jak w wielu zakładach CIECH. Zależy im na swoim stanowisku pracy, szanują je, są lojalni i zaangażowani. Mają wiele pragmatycznej wiedzy, czego często brakuje młodszym pracownikom. Przy procesach produkcyjnych i technologicznych kompetencji nabiera się po wielu latach. Dojrzalsi pracownicy potrafią lepiej reagować na niestandardowe sytuacje i działać wielokierunkowo, a przy tym twórczo. Bez dużego doświadczenia trudno o wyważone i odpowiedzialne decyzje.
  • Spokój, opanowanie, dystans, cierpliwość – to się przydaje także przy uczeniu młodszych oraz w relacjach z klientami. To równoważy w zespołach nieprzewidywalność młodych pracowników. I się uzupełnia.
  • Monitor Rynku Pracy pokazuje, że osoby powyżej 50-go roku życia wykazują niewielką rotację na stanowiskach. W przeciwieństwie do młodych pracowników. A koszt odejścia z pracy, dużej rotacji, często mierzy się krotnością wielu pensji.
  • Przy obsłudze klienta w starszym wieku, a jest ich coraz więcej, dojrzały pracownik po prostu jest dla niego bardziej wiarygodny. A zatem to się może bardziej opłacać firmie go zatrudniającej.

To tylko wybrane wątki z dyskusji w I części panelu dyskusyjnego ekspertów. Zachęcamy do obejrzenia załączonego nagrania.

Panel ekspercki został przeprowadzony w formie online w dniu 30.04.2021 r.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział nasi goście – eksperci:   

  • Anna Mikulska, Dyrektor EB MJCC
  • Monika Szyperek, Employer Reputation and Engagement Consultant, McDonald’s
  • Mateusz Ilski, Account Specialist, Randstad
  • Liliana Mila, HR Manager spółki CIECH Soda Polska oraz Anna Niewiatowska, Talent Acquisition Koordynator w CIECH SA.

Gospodarzami spotkania ze strony Flexi.pl byli:

  • Katarzyna Łakińska, założyciel Flexi.pl i szef grupy V&P
  • Dariusz Ludwiczak, wieloletni menedżer i ekspert HR.

Bardzo dziękujemy za udział w dyskusji.

Zobacz także drugą i trzecią część panelu:

Jak znajdować i pozyskiwać dojrzałych pracowników? Ciekawe przykłady zarządzania wiekiem w firmach
Jakie korzyści uzyskują firmy zatrudniające pracowników 50+?


Wydrukuj

Zobacz podobne

Ile zarabia Pokolenie Flexi? Ile zarobi w 2023 roku?
Ile zarabia Pokolenie Flexi? Ile zarobi w 2023 roku?
27 października 2022 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Ile zarabia Pokolenie Flexi? Ile zarobi w 2023 roku?

Wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek pracownika, o ile jest związany ze stażem pracy i pogłębianiem doświadczeń zawodowych. Niestety badania pokazują, że zarobki osób w wieku 65+ spadają poniżej średnich dochodów.
Czytaj dalej
Workation jest Flexi, czyli w pracy i na wakacjach?
Workation jest Flexi, czyli w pracy i na wakacjach?
14 października 2022 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Workation jest Flexi, czyli w pracy i na wakacjach?

Czy możliwe jest połączenie pracy z wakacjami? Oczywiście. Na tym polega workation, nowy trend w pracy zdalnej. To dobry pomysł na zwiększenie zadowolenia pracowników oraz ich efektywności, a dla działów HR świetny, pozapłacowy benefit...
Czytaj dalej
Polacy zaczynają dorabiać
Polacy zaczynają dorabiać
31 sierpnia 2022 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Polacy zaczynają dorabiać

W pierwszym półroczu 2022 r. Polacy zaciągnęli 4,5 mld zł pożyczek pozabankowych, o 47 proc. więcej niż w roku ubiegłym (BIK). Szalejąca inflacja, wzrost cen produktów i usług oraz kosztów życia sprawia, że nasi rodacy boją się o domowe budżety.
Czytaj dalej

Flexi dla firm i HR

Portal dedykowany osobom z doświadczeniem