Kiedy praca zmienia Ciebie, to co możesz zrobić TY? Case study kariery po 50. roku życia

03 marca 2023 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Kiedy praca zmienia Ciebie, to co możesz zrobić TY? Case study kariery po 50. roku życia

W ostatnich kilkunastu latach mojej pracy jako coach kariery pomagam odnaleźć się dojrzałym pracownikom po 50. roku życia ponownie na rynku pracy, często po dwudziestu, a czasami po dwudziestu pięciu latach pracy w jednej organizacji. Czasy, kiedy wchodziliśmy do firmy, otrzymując zatrudnienie do emerytury, już dawno odeszły w niepamięć.

Dynamika zmian rynku pracy, globalizacja, automatyzacja, rozwój nowych technologii powodują, że zmieniają się organizacje, a co za tym idzie, zmienia się nasza rola jako pracowników w firmie.

Często to praca nas zmienia, a nie odwrotnie.

Kiedy tak się dzieje, a my mamy pięćdziesiąt plus, stajemy ponownie przed drzwiami z pytaniem:

Co dalej? Dokąd mogę pójść? Jak mogę wykorzystać swoje dotychczasowe kompetencje i doświadczenie? Czy znajdę organizację, która mnie zechce zatrudnić?

W tym przypadku często pomaga program outplacementowy lub spotkanie z coachem kariery, które może wesprzeć tych pierwszych dniach dezorientacji, a nawet lęku.

Na zawodowym losu zakręcie?

Sama jestem w grupie osób 50 plus, wielokrotnie zmagałam się ze zmianą miejsca zamieszkania, zmianą pracy, zmieniałam branżę i stanowiska. Ponad 10 lat temu chciałam odejść ze sprzedaży i rozpocząć swoją przygodę w obszarze szkoleń z branży HR. Miałam też sporą przerwę w życiorysie zawodowym, zajmowałam się bowiem swoją kilkuletnią córką, która zaczynała swoją edukację w nowej szkole, w nowym miejscu. Pojawił się ciekawy projekt restrukturyzacji jednej linii produkcyjnej firmy farmaceutycznej w Krakowie. Poszukiwali konsultanta kariery, który wesprze osoby zwalniane na rynku pracy. Nie miałam żadnego doświadczenia w tym zakresie. Moje doświadczenie obejmowało budowanie sprzedaży i prowadzenie oddziału handlowego, ale to, co było moim wyróżnikiem, to różnorodność doświadczenia, zmiany organizacji, umiejętność szukania nowej pracy i odnajdywania się na rozmowach kwalifikacyjnych.



Towarzyszyły mi również optymizm, postawa pełna energii i gotowość do nauki, ale też otwartość na nową formę zatrudnienia: umowę zlecenie, a nie ETAT. Miałam również za sobą wcześniej doświadczenie prowadzenia szkoleń, rekrutacji na potrzeby małego oddziału handlowego i ten cały bagaż doświadczeń okazał się strzałem w dziesiątkę. I tak zaczęłam przygodę z konsultacjami kariery, która trwa do dzisiaj.

Case study Marka

Pamiętam kolejny przykład mojego klienta Marka, Dyrektora działu IT, który po 24 latach pracy stracił to stanowisko ze względu na redukcję zatrudnienia. Postanowił wrócić do swoich korzeni, kiedy zaczynał pracę jako programista / informatyk. Wykorzystał program zwolnień i wykupił szkolenie przygotowujące go do prowadzenia projektów IT. Rozpoczął poszukiwania, mocno opierając je na sieci networkingowej. Finalnie „wylądował” jako Project Manager w branży IT, wykorzystując wiedzę informatyczną, jak również umiejętność zarządzania ludźmi, którą zdobył, pracując jako dyrektor.

Succes story Marioli

Nie zapomnę też klientki Marioli, która po piętnastu latach pracy w bankowości, musiała odejść. Nie ona zdecydowała, ale bank. Pełniła funkcję menadżerki oddziału, ale miała dość zarządzania ludźmi. Postanowiła wrócić do wiedzy, którą zdobywała na studiach, kształcąc się w kierunku rachunkowości.
Zaczęła poszukiwania stażu w biurach księgowych, była gotowa nawet na staż bezpłatny (sytuacja finansowa jej na to pozwalała). Po 4 miesiącach znalazła biuro rachunkowe, które zatrudniło ją na płatny staż, po minimalnej stawce. Po miesiącu została zatrudniona na etat. Obecnie prowadzi biuro rachunkowo-księgowe, mając własną działalność.

Pivot nie zawsze taki straszny, jak go malują? Historie Roberta i Anny

Zmiana branży niejednokrotnie wiąże się z dużym poziomem stresu. Jest on tym większy, im mniej wierzymy w swoje kompetencje i wykształcenie, i nie korzystamy z informacji naszej sieci znajomych.

Często rozmowa ze znajomymi może nam pokazać nasze pokłady wiedzy i zainspirować do działania w nowym obszarze zawodowym. Wszystkich moich klientów zachęcam, aby porozmawiali z osobami, które taką drogę zmiany branży już przeszli. Nie budujmy iluzji, jak może być, tylko oceniajmy, jak jest.
Koresponduje z tym przykład klienta Roberta, który postanowił po 25 latach pracy w jednej firmie, założyć własną firmę w obszarze usług podatkowo-księgowych. Miał ogromne doświadczenie jako Tax manager i wiedzę, a także liczne kontakty. Zachęcony przez znajomego właściciela dużej firmy handlowej, postanowił zacząć działać, kiedy firma podziękowała mu za współpracę. Obecnie w jednej z rozmów potwierdza:

„Nigdy nie wróciłbym na etat”.

Ostatnim przykładem zmiany z sukcesem jest moja klientka Anna, która od ponad 15 lat pełniła funkcję Kierownika sprzedaży w dużej odzieżowej firmie. Ponownie restrukturyzacja firmy „zadecydowała”, że klientka postanowiła zmienić kierunek kariery i pójść w kierunku HR, o którym myślała od dłuższego czasu, a sytuacja zewnętrzna stała się tylko wyzwalaczem.

Na początku było trudno, pomimo jej doświadczeń w zarządzaniu ludźmi, szkoleń, coachingu, nie spotykała się z zainteresowaniem pracodawców. Zaczęła zatem od małego projektu unijnego w obszarze budowania szkoleń dla pracowników urzędów, aby po kilku latach i w międzyczasie ukończonych studiach podyplomowych w zakresie HR, zostać HR Business Partnerem w firmie handlowej.

Czy zawsze zmiana branży kończy się sukcesem?

Nie. Zmianie branży dobrze, jeśli towarzyszą determinacja i motywacja oraz cierpliwość. Zdarza się, że mamy tego za mało i to też jest ok. Warto przy zmianie branży mieć w rękawie przygotowany plan B, jeśli nie wyjdzie, nie tylko z powodu braku wystarczająco dobrze rozwiniętych wyżej wymienionych umiejętności, ale z powodu zmiany naszej sytuacji zewnętrznej czy też rodzinnej.

Tak, jak miało to miejsce w przypadku Magdy, która postanowiła po 20 latach pracy w bankowości rozpocząć przygodę jako life coach. Zainwestowała w odpowiedni kurs, przygotowała stronę internetową i rozpoczęła poszukiwania klientów, wykorzystując współcześnie dostępne kanały marketingowe, skupiając się głównie na social mediach. Po prawie roku czasu zmieniła się jej sytuacja życiowa, musiała przeprowadzić się do innego miasta, musiała podjąć pracę o bardziej stabilnym regularnym przychodzie. Finalnie wróciła na etat, ale wykorzystała to doświadczenie coachingu: zmieniła branżę i pracuje w dziale szkoleń, wspiera pracowników.

Reasumując: kiedy praca zmienia Ciebie, co możesz zrobić?

  • Rozpoznaj swój potencjał.
  • Poznaj dobrze swoje kompetencje.
  • Porozmawiaj ze znajomymi o zawodach, branżach, które są na Twojej liście zainteresowań.
  • Sprawdź, co już masz, a w co musisz zainwestować, aby Twój pomysł „się domknął”.
  • Zacznij działać.

Tylko tyle lub aż tyle. 😊

Autorka tekstu: Dorota Hetmańczyk-Żuchalska, coach kariery, wspiera w procesie szukania i zmiany pracy.

Źrodło: archiwum prywatne Doroty Hetmańczyk-Żuchalskiej.

Komentarz Flexi.pl

Pivot po 50. roku życia to temat złożony. Inspirujące są historie sukcesu, w których wybrzmiewają determinacja, ambicja i chęć wykorzystania różnorodnych doświadczeń. Czasem jest to także otwartość na propozycje, których pierwotnie nie bierzemy pod uwagę i dotyczą one np. formuły pracy (nie etatu, a zlecenia, projektu, zadania). Nie zawsze jest łatwo, zwłaszcza w obliczu recesji gospodarczej, stereotypów, które podcinają skrzydła, a czasem sytuacji, które po prostu trudno zaklasyfikować zero-jedynkowo. „Doświadczenie się nie starzeje”, jak mawia klasyk i warto wykorzystać jego bogactwo oraz różnorodność (w pracy) w pivotach.

 

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!
12 sierpnia 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Wykorzystaj wartość doświadczenia i zatrudniaj dojrzałe kobiety!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie rynku pracy, dojrzałe kobiety stanowią niezwykle cenny zasób talentów. Doświadczenie, które zdobyły na przestrzeni lat, jest nieocenione w kontekście elastycznego zatrudnienia i rozwoju kariery.
Czytaj dalej
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?
18 lipca 2024 | Rynek pracy/ Zatrudnienie/ Aktywizacja zawodowa | Artykuły

Praca sezonowa jako sposób na aktywne spędzanie czasu?

Lato to czas nie tylko wypoczynku, ale także możliwości aktywnego działania, także dla osób 50+. Coraz więcej przedstawicieli Pokolenia Flexi decyduje się na pracę sezonową jako sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz dodatkowy zarobek.
Czytaj dalej