Idea zarządzania różnorodnością pojawiła się i rozwinęła w USA w drugiej połowie XX w. Miała doprowadzić do integracji przedstawicieli mniejszości w miejscu pracy i stworzenia im takich warunków, w których każda zatrudniona osoba będzie mogła rozwijać swój potencjał w poczuciu bycia szanowaną i docenianą. Dziś około 75 proc. największych amerykańskich koncernów ma wdrożone programy zarządzania różnorodnością.
Strategia zarządzania różnorodnością a Polska
Do Polski koncepcja zarządzania różnorodnością trafiła na początku lat 90. wraz z aktywnością międzynarodowych koncernów. Dużym krokiem w jej rozwoju było wejście do Unii Europejskiej i przyjęcie prawa Wspólnoty. Pierwsze działania zdominowały kwestie równego traktowania kobiet i mężczyzn. Według raportu GLOBAL GENDER GAP REPORT 2020, kobiety w Europie Środkowowschodniej będą miały równy status ekonomiczny, prawny, społeczny oraz równe szanse z mężczyznami dopiero w 2128 roku. Czyli za… 107 lat. Dziś definicja różnorodności jest znacznie szersza niż kwestia płci: to wszystkie możliwe – widoczne i niewidoczne – różnice oraz podobieństwa wśród ludzi, np. fizyczne, psychiczne, światopoglądowe.
Różnorodność a Pokolenie Flexi
Coraz głośniej mówi się także o tworzeniu zespołów w miejscu pracy z udziałem ludzi 50+, którzy są dziś grupą wciąż dyskryminowaną, podobnie jak mniejszości seksualne i osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem specjaliści z firm, które różnorodność praktykują, podkreślają, że zróżnicowane zespoły są bardziej innowacyjne niż zespoły homogeniczne, a to przekłada się na jakość oferowanych przez nie produktów i usług.
Siła w różnorodności?
Stawia na nią także Flexi.pl – nie tylko szerząc wiedzę o Pokoleniu Flexi, co wnosi głos do dyskursu na temat ageizmu, a też poprzez współpracę z firmami, które praktykują koncepcję zarządzania różnorodnością. Flexi.pl pokazując dobre praktyki i dbając o różnorodność zamieszczanych ofert pracy w Bazie Ofert Pracy, wskazuje na potencjał zróżnicowanych wiekowo zespołów.
Przykłady dobrych praktyk
Zarządzanie różnorodnością w mBank Polska
Jak mBank łamie stereotypy na temat rekrutacji pracowników 45+ do pracy w contact center i pokazuje dobre praktyki w zarządzaniu różnorodnością? Firma udowadnia, że pracownicy z Pokolenia Flexi przynoszą organizacji wiele korzyści. Ich wiedza i doświadczenie przydaje się w sytuacjach niecodziennych, a ich opanowanie pomaga w sytuacjach kryzysowych. mBank podkreśla, że w firmie zatrudnia wiele osób w wieku 45+, które wnoszą do zespołu kompetencje, także te miękkie, np. empatyczne podejście do klientów. Firma skrupulatnie buduje kulturę zarządzania różnorodnością w swojej strukturze. Ewa Czech-Strąkowska, Menedżer w Wydziale Rozwoju Nowych Talentów mBanku wskazuje, że ludzie pracujący w zróżnicowanych zespołach chętniej wymieniają się swoją wiedzą i doświadczeniem życiowym oraz zawodowym. A pracownicy 50+ stają się mentorami dla młodszych współpracowników, dają dobry przykład w zakresie lojalności wobec pracodawcy i wzajemnego szacunku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Ciech — miejsce rozwoju zróżnicowanych talentów
Grupa Ciech jest firmą opartą na kluczowych wartościach, takich jak zrównoważony rozwój, odpowiedzialność i nowoczesne podejście do biznesu. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie. A od maja 2021 prowadzi roku strategię ESG (Environmental, Social & Governance), której komponent „Social” zawiera takie zobowiązania, jak: bycie odpowiedzialną częścią lokalnych społeczności, troska o bezpieczeństwo, wspieranie rozwoju talentów, m.in. poprzez wprowadzanie nowoczesnych metod oceny pracy oraz dbanie o różnorodność i równe szanse rozwoju. Istotnym elementem tej strategii jest kultura organizacyjna firmy, która ogniskuje się wokół pracowników. To właśnie ludzie tworzą firmę i są jej podstawą. Grupa Ciech udowadnia, że praca w zróżnicowanym zespole przynosi wiele korzyści, np. osoby z Pokolenia Flexi chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem z młodszym pokoleniem. A i od młodszych pracowników osoby 50+ mogą się dużo nauczyć! Sprawdź!
Ogłoszenia o pracę dla Pokolenia Flexi
Czy zróżnicowane zespoły to dobry początek do nowoczesnego zarządzania i zmiany podejścia pracodawców? Tak! Postępująca demografia, która wpływa na zmiany w gospodarce, wskazuje, że w najbliższym czasie średni wiek Polaków przekroczy ponad 50 lat! W związku z tym statystyczny konsument na szeroko pojętym rynku potrzeb będzie właśnie w tym wieku! Już teraz coraz więcej firm dostrzega zmiany w strukturze ludności i wprowadza strategię zróżnicowanych zespołów. Flexi.pl wskazując na wartość takiego działania, chce łamać stereotypy na temat pracowników 50+. A w Bazie Ofert pracy agreguje oferty pracy od firm, które są otwarte na takie zmiany. Ogłoszenia o zatrudnieniu dostępne na portalu nie stygmatyzują pracowników ze względu na wiek. A podkreślają inne wartości, takie jak doświadczenie czy wiedza, których przedstawicielom Pokolenia Flexi nie brakuje! Dla pracodawców publikujących na Flexi.pl ważne są: lojalność, zaangażowanie w powierzone obowiązki czy opanowanie i balans, które legitymizują dojrzałą generację w pracy zespołowej. Ważne, by na pierwszym miejscu w rekrutacji byli człowiek i jego umiejętności, a nie PESEL. Mamy świadomość, że zróżnicowane (pod wieloma względami) zespoły wpływają na poprawę efektywności działań pracowników w firmie, a także na atmosferę wewnątrz organizacji! Sprawdź aktualne oferty pracy!
Działajmy i wspierajmy dobre praktyki firm!