O wymiarach szczęścia w wieku Flexi w relacji z panelu dyskusyjnego filmu „W tym wieku można być szczęśliwym”

02 listopada 2022 | Szczęście w wieku Flexi | Artykuły

O wymiarach szczęścia w wieku Flexi w relacji z panelu dyskusyjnego filmu „W tym wieku można być szczęśliwym”

Źródło: Materiały pochodzą od Organizatora.

Danuta Sowińska (Fundacja DiversityPl) i Aleksandra Janowicz (Fundacja Awereness), realizując przy udziale partnerów i wsparciu medialnym portalu Flexi.pl, film: „W tym wieku można być szczęśliwym”, stawiają w tytule projektu wymowną tezę. Poczucie szczęścia i metryka się nie wykluczają. A osobliwa konotacja słowa: „można” skłania do refleksji, jak wiele zależy od nas samych, od tego, jak organizujemy swoje życie, od relacji z sobą samym i otoczeniem. Od tego, czy posiada się pasję, snuje nowe plany, a w sytuacjach kryzysowych umie prosić o pomoc. Pretekstem do premiery był Międzynarodowy Dzień Seniora. A dyskusje prowadzone podczas kolejnych odsłon filmu, na które zaprasza Kino Kameralne Cafe, podejmują temat aktywności Bohaterów i Rozmówców, oraz szeroko rozumianej wartości bycia aktywnym. Tym razem panel dyskusyjny moderowała Grażyna Zalewska-Pawlisz, ambasadorka Flexi.pl, zapraszając do rozmowy Krystynę Szewczak-Szubielską, bohaterkę filmu, Barbarę Bałkę, Pełnomocniczkę Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej, asp.sztab. Ewelinę Stankiewicz, Specjalistę Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Zainspiruj się relacją z tego spotkania i dołącz do kolejnego! (www.youtube.com/shorts/53hGsjwOOe4)

Gdy dojrzałość doskwiera, czyli o prewencji suicydalnej

Widzowie, którzy wzięli udział w spotkaniu, mieli okazję przysłuchiwać się daleko posuniętej dyskusji. Ta związana z trudnym tematem wzrostu liczby samobójstw osób 60+ w woj. pomorskim skupiła się na szukaniu rozwiązań i definiowaniu problemu. Zastanawiano się wspólnie, co można zrobić, aby zdesperowanych, zrozpaczonych ludzi zauważać, wyławiać z tłumu, zwracać na nich uwagę. A potem, co niezwykle ważne, co każdy z nas może dla nich zrobić? W jaki sposób zareagować? Porozmawiać, zaprosić na spotkanie do Domu Sąsiedzkiego, podać numer telefonu do miejsca, gdzie można otrzymać fachową pomoc psychologiczną czy prawną. Wskazać, gdzie jest Centrum Interwencji Kryzysowej, a czasami nawet może z taką osobą tam podjechać?


Źródło: Materiały pochodzą od Organizatora.

Temat eskalacji liczby samobójstw w gronie osób z Pokolenia Flexi jest zagadnieniem, które wymaga szerokiej profilaktyki i rozwiązań. W rozmowie padły propozycje ze strony asp.sztab. Eweliny Stankiewicz, aby szukać pomocy w Wydziale Prewencji Komendy Policji. Barbara Bałka zwróciła uwagę, że w Urzędzie Marszałkowskim działa specjalna infolinia dedykowana osobom dojrzałym w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Rozmowa, choć definiuje trudny temat i odnosi się przygnębiających statystyk, ma być wskazówką i próbą pomocy.

Siła w aktywności

W drugiej odsłonie dyskusji skupiono się na pozytywnych aspektach, wybrzmiała tutaj szeroko rozumiana aktywność osób z Pokolenia Flexi. Grażyna Zalewska-Pawlisz wraz z rozmówcami poruszyła tematy możliwości, które dziś ma do dyspozycji generacja 60+, głównie odwołując się do przykładów, o których opowiadali bohaterowie filmu. Wszyscy podkreślali dwa aspekty: ruch, wysiłek fizyczny z jednej strony, a realizacja pasji, hobby, zainteresowań z drugiej, to wartości, o które warto dbać. Zastanawiano się też nad tym, jak wspomóc osoby, które takich pasji w sobie nie odkryły? Jak je przekonać, że pasję można odkryć w każdym wieku i zainteresować ich możliwościami, jakie stwarzają coraz liczniejsze podmioty: Domy Sąsiedzkie, Kluby Seniora czy Uniwersytety Trzeciego Wieku?

Ożywiona dyskusja owocuje pięknym przesłaniem: „W tym wieku można być szczęśliwym”.

 


Wydrukuj

Zobacz podobne