Flexi.pl w rozmowie o pracy lektora języka angielskiego w czasach pandemii i wartościach płynących z nauczania Pokolenia Flexi z Anną Piotrowską – wieloletnią lektorką języka angielskiego w Akademii Trzeciego Wieku przy Collegium Da Vinci oraz założycielką szkoły English&Tea.
Flexi.pl: Jak to się stało, że założyła Pani szkołę English&Tea i że jest ona przeznaczona właśnie dla osób z pokolenia Flexi?
Anna Piotrowska: Przez prawie 15 lat byłam lektorką języka angielskiego w Akademii Trzeciego Wieku przy Collegium Da Vinci. Z powodu pandemii Uczelnia rozwiązała Akademię i zarówno ja, jak i moi uczniowie-seniorzy zostaliśmy bez siedziby i zajęcia, ale za to z ogromną wolą przetrwania. Był to bardzo trudny moment dla nas wszystkich, zostaliśmy wyizolowani i odcięci od naszych codziennych aktywności. Na szczęście mieliśmy kontakt online. Kontynuowaliśmy pracę w ten sposób. Szybko jednak doszliśmy do wniosku, że jeśli chcemy przetrwać i mieć szansę na długotrwałą współpracę, musimy podejść do nauki profesjonalnie. Wtedy właśnie powstała idea założenia Klubu English&Tea.
Flexi.pl: Duża odwaga w pandemii :)
AP: Tak, niewątpliwie. Jednak nie mieliśmy wyjścia. Czekanie na koniec pandemii nie miało sensu, bo nikt nie wiedział i do tej pory nie wie kiedy to nastąpi. Mogliśmy albo się rozproszyć i już nigdy się nie spotkać, albo zaryzykować. Relacje, które zawiązały się między nami jeszcze w ATW - zaufanie, szacunek i doświadczenie długoletniej współpracy, pozwoliły mi podjąć ryzyko stworzenia klubu językowego English&Tea dla seniorów. W epicentrum pandemii, kiedy większość firm podupadała i była zmuszona do kończenia działalności, ja, na przekór wszystkiemu i dzięki ogromnemu wsparciu moich seniorów, znalazłam miejsce na siedzibę Klubu w centrum Poznania i rozpoczęliśmy regularne lekcje j. angielskiego.
Flexi.pl: Sam entuzjazm i relacje nie wystarczą do prowadzenia zajęć językowych dla seniorów.
AP: Uczę języka angielskiego od roku 2000. Mam wykształcenie filologiczne, doświadczenie i niesłabnący zapał do pracy, i rozwoju. Jestem magistrem filologii UAM i posiadaczem certyfikatu CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages) przyznawanego przez Uniwersytet Cambridge. Jest to powszechnie uznawany dyplom potwierdzający kwalifikacje do nauczania języka angielskiego na całym świecie. Nieustannie udoskonalam swój warsztat na licznych kursach i konferencjach dla nauczycieli języka angielskiego. Pracowałam też w Anglii dla Bell Cambridge na letnich kursach językowych.
Flexi.pl: To super przygotowanie, jednak grupa studentów mniej typowa?
AP: Wierzę w ideę Long Life Learning - uczenie się przez całe życie. Uczenie siebie i innych jest źródłem nieprzerwanej satysfakcji. Jeśli przeanalizujemy proces uczenia się w ogóle, w tym także proces uczenia się języka, okaże się, że nauka w wieku dojrzałym ma ogromny sens i szansę na sukces. Dorośli uczniowie mają dużą świadomość siebie, motywację, doświadczenie, znają swoje style uczenia się, mają dużą zdolność koncentracji, samodyscyplinę oraz wiele różnych zainteresowań i marzeń, które wspierają proces. Uczenie się w wieku dojrzałym oparte jest o całkiem inne cele.
Nie uczymy się instrumentalnie, żeby zdać egzamin czy dostać lepsze stanowisko. Pod tym względem uczymy się bezstresowo, dla czystej przyjemności zdobywania wiedzy. Takie podejście do nauki wzbogaca nas, a uczenie staje się nie przykrą koniecznością, a hobby, stylem życia i luksusem - to daje prawdziwą satysfakcję. Nauka języka przekłada się też na inne sfery życia. O wiele swobodniej czujemy się podróżując w porównaniu do osób, które nie znają języka angielskiego - podróże nie są źródłem stresu, a radości. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzięki nauce języka w pandemii moi uczniowie są biegli w posługiwaniu się smartfonami, aplikacjami na telefon wspierającymi naukę języka, poruszaniu się po Internecie i korzystaniu z platform do wideokonferencji tj. Zoom czy Meet.
„Efektem ubocznym” nauki języka jest trening pamięci i hamowanie procesów starzenia się mózgu, który pracuje nieporównywalnie bardziej efektywnie. Badania wykazują, że języki usprawniają umysł, poprawiają pamięć i koncentrację, zapobiegają takim schorzeniom jak Alzheimer oraz opóźniają demencję.
Flexi.pl: Jak może Pani scharakteryzować tą grupę i pracę z osobami Flexi.
AP: Pracowałam z każdą grupą wiekową, ale najlepiej odnajduje się w kontaktach z uczniami dorosłymi - z seniorami pracuję prawie 15 lat, niezmiennie i codziennie ciesząc się z naszej współpracy. Społeczność Klubu stanowią osoby bardzo aktywne, ciekawe świata, nastawione na rozwój osobisty, empatyczne, wspierające, towarzyskie, optymistyczne, pełne energii i posiadające bardzo wiele fascynujących doświadczeń zawodowych i życiowych, którymi chętnie się dzielą. Motywacją do nauki są zamiłowania do podróży, ciekawość świata i ludzi, obcokrajowcy w rodzinie lub chęć samorozwoju.
Praca z seniorami jest niezwykle satysfakcjonująca, ale również wymagająca. Metody pracy wypracowuję w praktyce przez lata obserwując i wspierając style uczenia się dorosłych, analizując zajęcia i dostosowując materiał, a także prosząc słuchaczy o informację zwrotną i wsłuchując się w ich potrzeby. Na rynku metodycznym jest cały czas bardzo mało materiałów i kursów wspierających lektorów w pracy z seniorami.
Flexi.pl: Jak wyglądają lekcje?
AP: Moje lekcje są przemyślane i dopasowane do potrzeb moich uczniów. Staram się, żeby zajęcia były ciekawe, angażujące i skuteczne. Czasami uczę z podręcznika, a czasami bez - w zależności od preferencji grupy. Grupom początkującym podręcznik daje poczucie uporządkowania.
Grupy zaawansowane wolą pracować na materiałach autorskich często dotyczących bieżących wydarzeń. Na lekcjach robię notatki online, które każdy uczeń dostaje w formie maila lub dokumentu na dysku google tuż po zakończonych zajęciach. To bardzo ułatwia i usprawnia pracę. W ten sposób notatki są kontrolowane i ujednolicone dla wszystkich, a uczniowie zyskują czas na lekcji na rozwijanie praktycznych umiejętności.
Flexi.pl: Czy te zajęcia polegają na wyuczeniu regułek i słówek ?
AP: Zajęcia skoncentrowane są na rozwijaniu umiejętności mówienia i rozumienia ze słuchu. Nie ma lekcji stricte gramatycznych i uczenia się list słówek na pamięć. Dużą wagę przykładam do komunikacji, wymowy i do prostoty przekazu. Nagrywam dla uczniów materiały potrzebne do samodzielnej pracy w domu. Obserwuję style uczenia się moich uczniów i staram się je wspierać. Rozmawiam z uczniami o ich potrzebach w rozwoju językowym. Organizuję ciągłe powtórki - małe na każdych zajęciach i duże co kilka spotkań. Skupiam się na skutecznej komunikacji, nie na perfekcji. Zadania domowe są sugerowane, a nie wymagane i jest to bardzo skuteczne podejście - uczniowie nie tylko odrabiają zadane prace domowe, ale proszą o więcej!
Flexi.pl: Jak reagują studenci? Czy są zestresowani ?
AP: Nauka języka nie jest prosta. Dlatego oprócz szukania skutecznych sposobów przekazywania wiedzy niezwykle ważnym aspektem w mojej pracy jest odpowiednie podejście do każdego ucznia, atmosfera na lekcji sprzyjająca nauce i redukowanie napięć. Nie wierzę w naukę w stresie i w szkolne sposoby prowadzenia zajęć.
Założyłam klub, nie szkołę - szkoła w naszych czasach może kojarzyć się z przedmiotowym, rutynowym podejściem do ucznia. W klubie English&Tea dbamy o nieformalną, luźną atmosferę akceptacji i wzajemnej pomocy. Tutaj każdy może popełniać błędy bez obaw. Uczymy się na błędach, żartujemy, śmiejemy się, wymieniamy poglądami, pijemy kawę, herbatę, jemy słodycze, obchodzimy urodziny i inne ważne i mniej ważne święta. Tworzymy niesamowitą społeczność integrujemy się i po prostu jesteśmy razem. Niektórzy słuchacze twierdzą nawet, że angielski jest wartością dodaną do spotkań ze znajomymi. Ja cały czas wierzę, że jest odwrotnie :)
Flexi.pl: Jak się odbywają lekcje - online czy stacjonarnie?
AP: To zależy. Są osoby już zaszczepione i chętne do spotkań na żywo. Jest to jedno z niewielu miejsc na mapie Poznania, które umożliwia seniorom spotkania face to face. Przestrzegamy jednak wszystkich zasad bezpieczeństwa, dbamy o higienę, nosimy maseczki. Są grupy, które zdecydowały się na naukę w trybie zdalny. Jest też hybryda. Każdy może wybrać, co jest dla niego najlepsze. A ja mam nadzieję, że wkrótce wszyscy wrócimy do siedziby Klubu.
Flexi.pl: Czy oprócz nauki angielskiego Klub English&Tea oferuje inne aktywności dla seniorów?
AP: Główną ideą klubu jest nauka angielskiego, ale nie tylko. W ramach Akademii Trzeciego Wieku przy CDV odbyliśmy wiele podróży do krajów angielskiego obszaru językowego. Kilkukrotnie byliśmy w Anglii, Irlandii, Szkocji i na Malcie. Po zakończeniu pandemii mamy nadzieję wrócić do eksplorowania kultur anglojęzycznych. Oprócz tego chcielibyśmy, żeby Klub działał aktywnie lokalnie organizując seniorom wspólne wyjścia do teatru, kina, na koncerty, a potem do kawiarni, żeby na bieżąco dzielić się wrażeniami i emocjami.
Flexi.pl: To kogo Pani szczególnie zaprasza? Czy to są osoby na emeryturze, czy jeszcze pracują? Działają społecznie?
AP: Zapraszam wszystkich, którzy chcą uczyć się języka angielskiego w wyjątkowym miejscu z wyjątkowymi ludźmi.
Flexi.pl: Bardzo dziękujemy za rozmowę, mamy nadzieję, że kolejni uczniowie dołączą do English &Tea. A może uda nam się też zaproponować jakieś wspólne działania na Flexi.pl. Widzimy ogromną energię i chęć działania w tej grupie.
AP: Będą zaszczycona jeśli będę mogła w czymś pomóc. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Zapraszamy do ogłoszenia z informacjami o zajęciach w Klubie English&Tea - przejdź do ogłoszenia