„Tworzenie Silver contentu stało się moją misją i pasją” – wywiad z dr Barbarą Górnicką-Naszkiewicz

05 maja 2022 | Edukacja/ Oświata/ Wychowanie | Wywiady

„Tworzenie Silver contentu stało się moją misją i pasją” – wywiad z dr Barbarą Górnicką-Naszkiewicz

Źródło: archiwum prywatne dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz.

O zmianie, której źródłem jest… „głowa”. O tym, że nie istnieje granica i nie ma „nigdy”, gdy chce się wstąpić na nową życiową drogę. O organicznej pracy, celem której jest przełamywanie barier i zwrócenie społecznej uwagi na środowisko ludzi starszych. Czemu „wiek i dobrostan są naczyniami połączonymi”? Zobacz koniecznie. Flexi.pl zaprasza na rozmowę z dr Barbarą Górnicką-Naszkiewicz, dziennikarką, autorką bloga „Super Senior”, wydawcą publikacji aktywizacyjnych, propagatorką rozwoju osób dojrzałych na łamach polskich mediów senioralnych.

Flexi.pl: W swoich działaniach skupia się Pani na pokazaniu potencjału dojrzałego pokolenia i aktywizacji seniorów, podejmując te zagadnienia, m.in., na blogu Super Senior. Skąd zainteresowanie Srebrnym Pokoleniem?

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz: Wśród tematów, które w swej dziennikarskiej karierze podejmowałam, zawsze te związane z przełamywaniem stereotypu seniora były mi niezwykle bliskie. Uważam, że każda zmiana społeczna zaczyna się w głowie, dlatego im więcej o tym się mówi i pisze, tym lepiej. Duża w tym rola mediów, które mają ogromny wpływ na kształtowanie świadomości społecznej, mogą w łatwy sposób eksponować potencjał osób 55+ i zachęcać do aktywności. Kiedy to zrozumiałam, tworzenie Silver contentu stało się moją misją i pasją. Dziś współpracuję z wieloma ogólnopolskimi i regionalnymi portalami senioralnymi, a „Super Senior” jest moim blogiem, od którego wszystko się zaczęło. To medium opiniotwórcze skoncentrowane nie tylko na seniorach, ale i na pracy z nimi, a także wszelkich inicjatywach oraz przedsięwzięciach skierowanych do Srebrnego Pokolenia, które mają miejsce w Polsce.

Flexi.pl: Oprócz tego, że tworzy Pani wartościowe treści na portale senioralne, prowadzi też działalność wydawniczą. Ukazało się już osiem Pani publikacji, które mają służyć rozwojowi osobistemu i podtrzymywaniu najważniejszych sprawności osób w „jesieni życia”? Co Pani zdaniem jest taką motywacją?

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz: Nigdy nie jest za późno na życie z pasją, rozwój i aktywność. Każdy z nas jednak wie, że najtrudniej zacząć. Kiedy pandemia ograniczyła aktywność społeczną seniorów, ciągle myślałam o tym, co może być alternatywą dla biernego spędzania czasu przed telewizorem. Tak powstał „Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów” (wyd. Studio B – moja firma). Sukces publikacji przyczynił się do powstawania następnych „ćwiczeniówek”. Każda z nich ma za zadanie rozwijać inny obszar aktywności i sprawności (ekspresję twórczą, sprawność ręki, spostrzegawczość, opanowanie stresu itp.). Ich wyjątkowość polega na tym, że zawierają 100% materiału aktywizującego, przygotowywane są z seniorami, dostosowane merytorycznie i technicznie do możliwości oraz potrzeb osób starszych. Także dziś wiele osób chce się rozwijać w domu. To, że udaje mi się aktywizować je małymi kroczkami jest dla mnie budujące. Publikacje doceniły także osoby pracujące z osobami dojrzałymi, dla których stanowią one gotowy materiał do zajęć, co szczególnie mnie cieszy.

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz wyróżniona Opolską Marką. Źródło: archiwum prywatne dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz.

Flexi.pl: Flexi.pl jest przestrzenią inspiracji dla ludzi 50, 60, 70 i więcej plus w obszarze zawodowym i pozazawodowym. Super Senior swoją działalnością obejmuje jednak nie tylko osoby dojrzałe i starsze, ale wszystkie pokolenia oraz środowisko związane zawodowo z seniorami. Jak ocenia Pani gotowość ludzi 55+ do bycia aktywnym jako inicjatorka i koordynatorka wielu akcji społecznych, w tym „Podziel się książką z seniorem”, „Seniorzy z pasją”, „Akcja Aktywizacja”?

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz: Pokolenie 50+ chce być aktywne, ale tak naprawdę na jego styl życia ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Miejsce zamieszkania, środowisko, świadomość społeczna, stan zdrowia i samopoczucie, jakość życia, wsparcie instytucjonalne, przekaz medialny – wszystko to może determinować postawy Silversów. Każde pokolenie ma ogromny wpływ na to, jak żyją osoby dojrzałe i starsze. Obalanie stereotypów to proces ciągły i długotrwały, w którym udział ma całe społeczeństwo. Pokazywanie dobrych praktyk na łamach ogólnopolskich mediów, wydawanie regionalnego miesięcznika „Super Senior”, kampanie i akcje społeczne – wszystko to robię, by pokazać potencjał osób starszych szerokiemu gronu odbiorców w każdym wieku. Ciągle też współpracuję z różnego typu organizacjami i portalami senioralnymi, by ideę aktywizacji propagować jak najszerzej. Jestem również społecznikiem oraz promuję ciekawe metod pracy z seniorami, m.in. bardzo obiecującą Metodę Montessori Senior - Montessori Lifestyle®. Wspieram medialnie i opiniuję różne senioralne przedsięwzięcia. Wszystko po to, aby eksponować to, co już wypracowane, upowszechniać wartościowe inicjatywy, które realnie wpływają na poniesienie jakości życia osób po pięćdziesiątce.

Flexi.pl: Publikując dla Pokolenia Flexi, bo tak nazywamy aktywnych i zaangażowanych przedstawicieli generacji Silver, pokazuje Pani historie kobiet, które zdecydowały się na zmianę. W kobietach siła?

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz: Akcję „Kobiece historie mają moc” realizuję jako redaktor naczelna portalu kobietapo60.pl. Chcę pokazać, że doświadczenia kobiet dojrzałych nie muszą być bagażem, ale wartością dodaną. Autentyczność opowieści wspomnieniowych i bogactwo życiowych doświadczeń kobiet po sześćdziesiątce to dla mnie niewyczerpane źródło mądrości i inspiracji. Dzielenie się własnymi doświadczeniami ma przede wszystkim wymiar społeczny, a jego głównym celem jest dostrzeżenie potencjału kobiet po 60. roku życia oraz zachęcenie ich do werbalizacji życiowych perypetii. Opowiadanie osobistych historii ma też wymiar terapeutyczny, pozwala przepracować trudne emocje. Jest to również zaproszenie do współtworzenia treści portalu przez jego Czytelniczki, aktywnego włączenia się w życie tego medium.

Flexi.pl: Czy wiek to tylko liczba? Jak Pani to postrzega?

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz: Każdy ma tyle lat, na ile się czuje. Moim zdaniem wszystko zależy od jakości życia. Nasz dobrostan i metryka działają jak naczynia połączone. Jeśli jesteśmy zdrowi, mamy dobry nastrój i motywację do działania – czujemy się młodo. Dlatego należy robić wszystko, aby wyjść naprzeciw społecznym potrzebom Srebrnego Pokolenia, ale nie tylko tym podstawowym. Opieka, wsparcie, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo są szalenie ważne, ale nie możemy zapominać o potrzebach wyższego rzędu. Stąd też moje ciągłe nawoływanie do aktywności, samorealizacji, rozwoju osobistego, ekspresji twórczej czy korzystania z dającej rewelacyjne efekty terapii zajęciowej. Często patrzymy na osoby starsze przez pryzmat ich deficytów, a nie widzimy ich potencjału. Ba! One same nie mają świadomości, ile w nich jest jeszcze możliwości. Bycie seniorem też może być super, a zadbanie o to, by faktycznie tak było jest wielkim wyzwaniem jakie stawia nam XXI wiek. Stąd „Super Senior” – moja społecznie odpowiedzialna misja, która szczególnie dziś jest bardzo potrzebna.

Dziękujemy za wywiad. Rozmawiała Beata Ryba, marketing director Flexi.pl

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Czy Uniwersytet Trzeciego Wieku Online jest szansą na podjęcia studiów dla Pokolenia Flexi? Wywiad z Elżbietą Kobryń, założycielką UTW APS!
Czy Uniwersytet Trzeciego Wieku Online jest szansą na podjęcia studiów dla Pokolenia Flexi? Wywiad z Elżbietą Kobryń, założycielką UTW APS!
06 września 2022 | Edukacja/ Oświata/ Wychowanie | Wywiady

Czy Uniwersytet Trzeciego Wieku Online jest szansą na podjęcia studiów dla Pokolenia Flexi? Wywiad z Elżbietą Kobryń, założycielką UTW APS!

O początkach Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior”, który pierwotnie skierowany był tylko do lokalnej społeczności Krakowian. O pokonywaniu trudności związanych z pandemią, w wyniku której „Seniorzy zostali „odcięci” od siebie i świata.
Czytaj dalej
Angielski z przyjaciółmi przy herbacie
Angielski z przyjaciółmi przy herbacie
07 kwietnia 2021 | Edukacja/ Oświata/ Wychowanie | Wywiady

Angielski z przyjaciółmi przy herbacie

Flexi.pl w rozmowie o pracy lektora języka angielskiego w czasach pandemii i wartościach płynących z nauczania Pokolenia Flexi z Anną Piotrowską – wieloletnią lektorką języka angielskiego w Akademii Trzeciego Wieku oraz założycielką szkoły English&Tea.
Czytaj dalej