Źródło: archiwum prywatne Elżbiety Kobryń.
O początkach Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior”, który pierwotnie skierowany był tylko do lokalnej społeczności Krakowian. O pokonywaniu trudności związanych z pandemią, w wyniku której „Seniorzy zostali „odcięci” od siebie i świata, nie mogli się spotykać na wykładach, zajęciach, wspólnej gimnastyce”. O przeniesieniu nauki z formy stacjonarnej na zdalną oraz o aktywnym działaniu i łamaniu barier, bo „dla nas było to wyzwanie do rozwoju, szczególnie pod względem technicznym”. O budowaniu społeczności UTW Online złożonej z „… Słuchaczy z całej Polski, a nawet z zagranicy”. I wreszcie o aktywnym działaniu Słuchaczy i dla Słuchaczy!
Przeczytaj wywiad z Elżbietą Kobryń, założycielką UTW APS!, Prezeską Stowarzyszenia PRO-AGE i dowiedz się więcej na temat nauki online!
Flexi.pl: W 2015 roku założyła Pani pierwszy dzielnicowy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jakie były początki jego działalności?
Elżbieta Kobryń: Moje przejście na emeryturę było właściwie formalne, bo nadal spełniałam się zawodowo, choć w innej formie. Ale miałam więcej czasu. Uczestniczyłam w zajęciach UTW na Politechnice Krakowskiej. W pewnej chwili pomyślałam, że warto stworzyć UTW dla dojrzałych mieszkańców, bliżej ich miejsca zamieszkania. Zainteresowałam pomysłem grupę znajomych i powstało stowarzyszenie PRO-AGE, a w jego ramach pierwszy w Krakowie dzielnicowy Uniwersytet Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior”. Pierwsza lokalizacja w Domu Kultury, a po kilku miesiącach znaleźliśmy przystań w pobliskiej szkole.
Flexi.pl: „Od marca 2020 roku przenieśliśmy nasze zajęcia z krakowskiego liceum do Internetu” – czytamy na stronie Uniwersytetu. Zmiana formy prowadzenia zajęć była związana z pandemią? Czy była to trudna decyzja? I jak odebrali to Słuchacze?
Elżbieta Kobryń: W drugiej połowie marca 2020 roku z uwagi na pandemię, dyrekcja szkoły zdecydowała o zamknięciu obiektu. Dla wszystkich to był szok. Nasi Seniorzy zostali „odcięci” od siebie i świata, nie mogli się spotykać na wykładach, zajęciach, wspólnej gimnastyce. Wtedy pewien bliski mi młody człowiek wziął sprawy w swoje ręce i zorganizował infrastrukturę do działania online już od kwietnia 2020 r. Niestety nie wszyscy skorzystali z tej formy nauki i rozwoju. Część nie miała komputera czy tabletu, część miała, ale nie umiała go obsługiwać lub sprzęt był zajęty przez pracującą zdalnie rodzinę, lub uczące się w formie online wnuki. A część po prostu nie chciała spędzać czasu przed komputerem. Zaczęliśmy w mniejszym gronie, ale informacja w mediach społecznościowych sprawiła, że grono szybko się powiększyło o Słuchaczy z całej Polski, a nawet z zagranicy. Dla nas było to wyzwanie do rozwoju, szczególnie pod względem technicznym.
Flexi.pl: Na podstawie badania Kantar i Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej można wskazać, że 70% osób w wieku 55+ posiadających konta bankowe obsługuje rachunki online. W gronie osób po 60. roku życia jest 30% aktywnych użytkowników Internetu, z czego, według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, aż 65,2% korzysta z bankowości online. Dojrzałe pokolenia stanowią również 42% wszystkich kupujących w sieci. Jak Pokolenie Flexi odnajduje się w przestrzeni Internetu na bazie doświadczeń UTW Online?
Elżbieta Kobryń: Nasi Słuchacze w większości dokonują płatności online, zdarzają się 2-3 osoby w semestrze, które płacą za pomocą przekazu pocztowego. Część opłat online jest dokonywana w formie przelewów zwykłych za pomocą bankowości internetowej, ale około 70% osób dokonuje płatności kartą płatniczą lub blikiem za pomocą naszej strony internetowej — staramy się coraz bardziej propagować tę formę płatności online, i z roku na rok ten procent się zwiększa. W każdym semestrze nasi Słuchacze mają zajęcia na temat możliwości bezpiecznego dokonywania płatności przez Internet. Oferujemy także pomoc techniczną naszym Słuchaczom w tym zakresie, ale zapotrzebowanie na nią stale się zmniejsza.
Flexi.pl: Dlaczego UTW Online skupia się głównie wokół: warsztatów dietetycznych, finansowych, artystycznych, zajęć komputerowych i gimnastycznych? Czy są to przedmioty szczególnie istotne dla osób 50+ pragnących poszerzać swoją wiedzę? Czy planują Państwo poszerzenie oferty edukacyjnej?
Elżbieta Kobryń: Mamy szeroką ofertę wykładów z różnych dziedzin, a w tym, m.in., wykłady medyczne wygłaszane przez lekarzy o różnych specjalizacjach, prezentacje wystaw muzealnych i historii największych artystów polskich i zagranicznych, „wycieczki online” do ciekawych miejsc w Polsce i za granicę, czasami koncerty światowych wykonawców. Nie jestem w stanie wymienić wszystkiego. Każdy semestr ma inny program. Ponadto Słuchacze znajdują na naszej stronie internetowej wiele interesujących informacji oraz zajęć uzupełniających i dokształcających.
Flexi.pl: Uniwersytet daje możliwość zapisania się na zajęcia: z języka angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, włoskiego oraz francuskiego. Czy osoby 50+ chętnie uczą się nowych języków? Który język obcy jest wybierany przez nich najczęściej?
Elżbieta Kobryń: Przez ostatnie semestry proponowaliśmy dwa języki: angielski i hiszpański online. Z dotychczasowego doświadczenia mogę powiedzieć, że Seniorzy uczą się języków bardzo chętnie, z dużym zaangażowaniem i odnoszą duże postępy. Pozostałe języki to nasza propozycja od nowego semestru.
Największym powodzeniem cieszą się: język angielski i hiszpański.
Flexi.pl: Wśród stereotypów narosłych wobec osób dojrzałych występuje przeświadczenie, że są one zamknięte na poszerzanie wiedzy. Tymczasem co innego mówią badania. Jak Osoby z Pokolenia Flexi, biorące udział w zajęciach, podchodzą do nauki nowych umiejętności?
Elżbieta Kobryń: Moim zdaniem absolutnie nie — wręcz odwrotnie, nasi Słuchacze bardzo chętnie poszerzają swoją wiedzę oraz aktywnie uczestniczą w wykładach i zajęciach. Podczas zajęć Uczestnicy zadają wykładowcy pytania na czacie czy opowiadają swoją historię. Często Słuchacze proponują też nowe tematy wykładów i zajęć.
Flexi.pl: Dlaczego warto skorzystać z możliwości, jakie daje UTW i zapisać się na wykłady i zajęcia online? Jakie korzyści uzyskują Słuchacze?
Elżbieta Kobryń: UTW online jest alternatywą dla stacjonarnego UTW, ale też dla osób, które do stacjonarnego UTW mają daleko albo z różnych powodów muszą pozostawać w domu. W naszym UTW zdobędą nową wiedzę i umiejętności, a także ciekawie spędzą czas przed komputerem. Mogą też poznać i porozmawiać z innymi słuchaczami w „Kawiarence Seniora”. Ponadto wykłady są nagrywane i każdy, kto nie może uczestniczyć w zajęciach, może je odtworzyć w innym dniu do końca semestru.
Flexi.pl: Benjamin Franklin powiedział: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”. Rezonuje to z zasadami działalności Uniwersytetu? Czy istotne jest, aby Słuchacze nie tylko słuchali, ale też aktywnie zdobywali wiedzę?
Elżbieta Kobryń: Jak wspomniałam powyżej, nasi Słuchacze czynnie uczestniczą w zajęciach. Nauka języków odbywa się z użyciem kamer i mikrofonów, uczestnicy rozmawiają z lektorem i pozostałymi uczestnikami. Zajęcia są nagrywane, można je odtwarzać wielokrotnie według własnych potrzeb, a materiały lekcyjne wydrukować z naszej strony internetowej. Podczas wykładów Słuchacze kontaktują się z wykładowcami na czacie. Ponadto wszyscy Słuchacze mają kontakt w różnej formie ze mną jako koordynatorem UTW APS w każdej sprawie i koordynatorem technicznym w przypadkach problemów technicznych z komputerem czy połączeniem w czasie wykładów czy zajęć, lub nawet z komputerem własnym Słuchacza.
Flexi.pl: Czy Słuchacze w najbliższych latach mogą spodziewać się kolejnych, wartościowych zmian na Uniwersytecie? Jakie są dalsze plany do zrealizowania i cele do osiągnięcia?
Elżbieta Kobryń: Cały czas rozwijamy nasze możliwości techniczne, bo to determinuje naszą ofertę dla Słuchaczy oraz umożliwia przyjęcie większej liczby Słuchaczy. Każdego dnia powiększamy też bazę kontaktów i poszukujemy ciekawych propozycji. Nasz Uniwersytet ma interesującą ofertę, o czym świadczy fakt, że Słuchacze do nas wracają i ciągle przybywają nowi. Na duże zainteresowanie nauką online przez Seniorów wskazuje ogromna ilość wejść na naszą stronę internetową i konta na Facebooku każdego dnia. Nie każdy Senior się jeszcze odważył. Czekamy i serdecznie zapraszamy!
Flexi.pl: Zachęcamy do zapisów na UTW online tutaj!
Dziękujemy za fantastyczną rozmowę!
Wywiad przeprowadziła Adrianna Lewandowska, Social Media and Content Specialist Flexi.pl.