„Nie jestem marzycielką, tylko działaczką” — twórcze spotkanie z Ireną Anną Jarzębak, nauczycielką z 50-letnim stażem

11 maja 2023 | Kobiecość jest Flexi | Wywiady

„Nie jestem marzycielką, tylko działaczką” — twórcze spotkanie z Ireną Anną Jarzębak, nauczycielką z 50-letnim stażem

Źródło: materiał prywatny Ireny Anny Jarzębiak.

O pracy dydaktyka i dydaktyce, która stanowi paliwo do życiowego rozwoju. O działaniu na polach zawodowym, prywatnym, charytatywnym rozmawiamy z Ireną Anną Jarzębak, nauczycielką biologii, przyrody, informatyki, miłośniczką „zdobywania szczytów” zarówno w pracy, jak i w praktykowanym w różnych obszarach wolontariacie. O roli mentora w życia młodego człowieka i czerpaniu z tej relacji kreatywnej inspiracji do rozwoju i określania swojego miejsca. O pracy na emeryturze — spotkaniu między pokoleniami i sile tych relacji. O miłości do podróżowania i planie, by wyruszyć na Antypody.

Przeczytaj wywiad, w którym doświadczenia kolejnych profesji i koordynowanych projektów nie mają końca. Zainspiruj się i sprawdź, jak być szczęśliwym, ofiarowując siebie innym.

Flexi.pl: Podobno „W życiu przydaje się mentor, nauczyciel. Ktoś życzliwy, kto popchnie nas nawet leciutko, ale we właściwym kierunku. Puknie palcem w mapę i wskaże drogę, której początku sami nie umieliśmy odnaleźć”. 50 lat pracy w zawodzie nauczyciela koresponduje z tą tezą?

Irena Anna Jarzębak: Tak, miałam w życiu takiego mentora. Była to metodyczka przyrody, która zachęcała do podwyższania swoich kwalifikacji, zapraszała na swoje lekcje pokazowe, zachęcała mnie do przeprowadzania lekcji koleżeńskich.

Flexi.pl: Liczne zawodowe sukcesy, odznaczenia przyznane za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, a także wobec uczniów Ireny Anny Jarzębak uhonorowanych w konkursach — co smakuje wybornie droga do celu czy zdobyty już cel?

Irena Anna Jarzębak: Jestem kreatywnym i aktywnym człowiekiem, lubię „zdobywać szczyty”. Kiedyś uprawiałam lekkoatletykę i odnosiłam sukcesy, w harcerstwie też zdobyłam najwyższy stopień instruktorski — harcmistrza, przez kilka lat byłam społecznym Komendantem Hufca ZHP Brwinów Podkowa Leśna. Podczas 20-letniej działalności w wolontariacie szkolnym, 12 moich uczniów — wolontariuszy zostało laureatami w Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Konkursy organizuje Fundacja Świat na Tak, której prezesem jest poseł Joanna Fabisiak. Po przejściu na emeryturę zaproponowano mi pracę w Domu Kultury, tu jestem instruktorem turystyki i kultury oraz opiekuję się wolontariuszami z Klubu Ośmiu. Zgłosiłam 16-letniego wolontariusza do Konkursu Ośmiu Wspaniałych i został laureatem, Gala odbędzie się 16.05 o 12.00 w Teatrze Polskim, będzie to zarazem 30-lecie tego Konkursu. Pracując w szkole, organizowałam i przeprowadzałam przez 15 lat Dzielnicowe Konkursy Ekologiczne dla uczniów z 6 szkół Ursusa.

Flexi.pl: Irena Anna Jarzębiak jako nauczycielka lubi też się uczyć. Które z siedmiu ukończonych kierunków studiów podyplomowych są tymi ulubionymi?

Irena Anna Jarzębak: Najbardziej przydała mi się Informatyka. Bez trudu obsługiwałam dziennik elektroniczny, robię prezentacje multimedialne na lekcje i z podróży. Zorganizowałam około 20 wycieczek dla nauczycieli i mnóstwo wycieczek, biwaków i obozów dla uczniów i harcerzy. Kiedy wprowadzono nowy przedmiot przyroda, ukończyłam tę Podyplomówkę na UW i sprawiło mi to najwięcej radości. I rozszerzyło moją wiedzę. Opracowałam Ścieżkę dydaktyczną pt. „Przyroda i historia Osiedla Gołąbki” — jest zamieszczona w Internecie.

Flexi.pl: Dysponując bogatym doświadczeniem zawodowym, można z powodzeniem dzielić się nim z innymi w międzypokoleniowym dialogu. Czy jako przewodnik miejski i pilot wycieczek doświadcza Pani wymiany perspektyw różnych generacji?

Irena Anna Jarzębak: Oprowadzam wycieczki, których uczestnikami są uczniowie, ludzie dorośli, babcie z wnukami, w większości przypadków widać więź międzypokoleniową. Bardziej widoczna jest ona podczas projektów. Np. Szkoła z Klasą czy Szkoła pełna energii. Zadania były wspólnie realizowane z rodzicami czy dziadkami, np. wnuk uczył dziadków posługiwać się komputerem podczas zajęć w szkolnej pracowni komputerowej pod opieką nauczyciela informatyki, którym ja także byłam. Obliczanie zużycia energii elektrycznej czy wody w gospodarstwie domowym dziennie, przez tydzień, miesiąc. Zbiórka makulatury, baterii itp. W 2016 roku szkoła zajęła I miejsce na Mazowszu w zbiórce baterii ponad 1 tona przez rok, zbiórka makulatury 1 tona na miesiąc — odbierała Firma Reba i inne.

Flexi.pl: Pozostając w duchu różnorodności i widoków, krajobraz monotonny po jakimś czasie się nudzi, pragniemy zmiany i czegoś nowego. Różnorodne doświadczenia dydaktyczne, pracy charytatywnej w fundacji, bycia radną tworzą atrakcyjne zestawienie. Tytaniczna praca czy pasja — co za nimi stoi?

Irena Anna Jarzębak: Jestem z natury aktywna i ciągle poszukuję nowych wyzwań: wolontariat, zielone szkoły, projekty.

Utworzyłam z uczniami z Klubu Eko Trasę turystyczną po Osiedlu pt. „Przyroda i historia Osiedla Gołąbki” z 10 przystankami i tablicami informacyjnymi (w projekcie), opieką nad grobami żołnierskimi, sadzeniem drzew wokół szkoły, balami integracyjnymi itp. W dniach 21-23.04 byłam w polskiej delegacji do Ravensbruck, aby zaopiekować się 94-letnią kombatantką podczas obchodów 78 rocznicy wyzwolenia obozu dla kobiet.

Tych działań jest mnóstwo. Teraz robię cykl spotkań Wielokulturowości w Warszawie, dzisiaj w Domu Kultury Portiernia odbył się Wieczór Bułgarski — pomagały wolontariuszki 60+ i młodzi wolontariusze 14+.

Flexi.pl: Marzenia się spełniają, ale nigdy tym, którzy tylko marzą — które marzenia chce Pani jeszcze spełnić, realizując i wdrażając w życie?

Irena Anna Jarzębak: Przepracowałam w szkole 50 lat, obecnie jestem instruktorem ds. turystyki i kultury w Domu Kultury na umowę zlecenie. Nie jestem marzycielką, tylko działaczką. Robię wszystko, żeby pomóc ludziom, dzieciom potrzebującym. Myślę o Australii i już składam pieniążki na ten wyjazd. Bardzo ważne są dla mnie podróże z przyjaciółmi — nieważne gdzie, ale ważne z kim się podróżuje, czy coś wykonuje. Mam dużo przyjaciół i zawsze mogą na mnie liczyć. Działania są spontaniczne, jeżeli ktoś potrzebuje pomocy, zaraz ją organizuję. Myślę, że więcej daję ludziom niż otrzymuję, ale jestem szczęśliwa z tego powodu.

Dziękujemy za rozmowę.

Wywiad zrealizowany przez Flexi.pl

we współpracy z Serwisem Kobieta50plus.pl

*„Misją serwisu społecznościowego kobieta50plus.pl jest przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek i płeć, przeciwstawienie się wykluczeniu społecznemu, odkłamanie stereotypów przypisanych dojrzałym kobietom, zmiana wizerunku kobiety przed i po pięćdziesiątce, propagowanie aktywnego stylu życia. Pokazujemy piękno i uroki życia przed i po pięćdziesiątce, nowe szanse pojawiające się wraz z dojrzałością. Aktywny styl życia jest w zasięgu ręki każdej dojrzałej kobiety. W naszym serwisie społecznościowym kobiety same tworzą najważniejsze dla siebie tematy i zagadnienia, wymieniają się doświadczeniem, zadają nurtujące je pytania, realizują się zawodowo i twórczo, spełniają swoje marzenia”.

Rozmowę z ramienia Flexi.pl przeprowadziła Beata Ryba, marketing director.

Sprawdź też inne wywiady z cyklu „Kobiecość jest Flexi”!


Wydrukuj

Zobacz podobne

Dzień (Flexi) Matki — życzenia od Flexi.pl!
Dzień (Flexi) Matki — życzenia od Flexi.pl!
25 maja 2023 | Kobiecość jest Flexi | Artykuły

Dzień (Flexi) Matki — życzenia od Flexi.pl!

Świętując Dzień Matki, pragniemy skierować nasze serdeczne życzenia do wszystkich niesamowitych matek (tych z młodszych pokoleń, jak i tych z generacji 50+). Niezależnie od tego, czy jesteś młodą mamą, czy też tą bardziej doświadczoną...
Czytaj dalej