Jak zdobyć się na odwagę, aby być sobą? Wywiad z Danutą Sowińską, założycielką Fundacji Diversity Polska!

13 grudnia 2022 | Dyskusje portalu Flexi | Wywiady

Jak zdobyć się na odwagę, aby być sobą? Wywiad z Danutą Sowińską, założycielką Fundacji Diversity Polska!

Logotyp Fundacji Diversity, zdjęcie Danuty Sowińskiej, fot. Maciej Roszkowski.

Co stanowiło wartościowy impuls do stworzenia Fundacji Diversity Polska? I jak wesprzeć jej działania? Dlaczego film pt.: „W tym wieku można być szczęśliwym” jest formą edukacji w zakresie profilaktyki samobójstw w grupie osób 60+? Czy coming out prowadzi do wyzwolenia? I jak tego dokonać? Co mają wspólnego synergia pokoleń, zarządzanie różnorodnością z przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na różne przesłanki? Jak stawiać sprecyzowane cele różnym generacjom w pracy, aby wnieść wartość do zespołu? A także kim jest „wewnętrzny krytyk”? I jak go poskromić?

O aktywności osób z Pokolenia Flexi, o sytuacji suicydalnej w tej grupie wiekowej, o „myśleniu twardym i miękkim”, o wymagającej pracy suicydologa i zarządzaniu innowacją rozmawiamy z Danutą Sowińską, założycielką i prezeską Fundacji Diversity Polska, suicydolożką, trenerką równościową, coachem, autorką i ekspertką ds. zarządzania różnorodnością. Zapraszamy do lektury wywiadu!

 

fot. Maciej Roszkowski.

Flexi.pl: Jest Pani założycielką i prezeską fundacji Diversity Polska celami, której są wspieranie i poprawa jakości życia osób z grup mniejszościowych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym ze względu na m.in. wiek. Jakie obecnie prowadzą Państwo projekty? I jak można wesprzeć działania fundacji?

Danuta Sowińska: 28 listopada zaczyna się filmowy przegląd feministyczny w Kinie Kameralnym Cafe, przygotowujemy się do dużej konferencji dla 300 osób we współpracy z CIC Warsaw o tranzycji w miejscu pracy. Prowadzimy szkolenia dla firm i instytucji, które oscylują wokół tematów związanych z zarządzaniem różnorodnością, językiem inkluzywnym czy przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na konkretną przesłankę. Przygotowujemy się z Kino Kameralne Cafe do kolejnego filmu dokumentalnego o prewencji suicydalnej, tym razem z udziałem młodzieży. W Bydgoszczy prowadzimy działania pomocowe dla osób z Ukrainy. Wesprzeć nasze działania mogą firmy czy instytucje, które wchodzą z nami we współpracę.

Flexi.pl: Film pt.: „W tym wieku można być szczęśliwym” porusza temat szeroko rozumianej aktywności pokolenia 50, 60+, ukazując wartość wymiany doświadczeń (życiowych czy zawodowych) między generacjami. Jakie motywy kierowały Panią przy tworzeniu konceptu projektu?

Danuta Sowińska: Dla mnie jako suicydolożki film pt.: „W tym wieku można być szczęśliwym” jest formą edukacji w zakresie profilaktyki samobójstw. Bohaterki i bohaterzy produkcji zostali zapytani o przyczynę tak dużego kryzysu suicydalnego, który ma miejsce w obecnym czasie na Pomorzu. Stawiając aktorom kolejne pytania, staram się zrozumieć, skąd osoby w wieku Flexi czerpią energię do działania jako aktywni wolontariusze i wolontariuszki czy też przedsiębiorcy.

Flexi.pl: Założycielka i prezeska Fundacji Diversity Polska, suicydolożka, trenerka równościowa, coach, autorka i ekspertka ds. zarządzania różnorodnością — te wszystkie stanowiska opisują życie zawodowe Danuty Sowińskiej. W zawodowym życiu, jak w szachach — każdy ruch ma znaczenie?

Danuta Sowińska: Od 14 lat jestem dyplomowaną coach. Umiejętności i kompetencje, które zdobywałam przez lata pracy coachingowej, nauczyły mnie pracy na sali szkoleniowej. Dlatego też zaczęłam częściej pracować grupowo. Wówczas zostałam certyfikowaną trenerką biznesową. Pracując z firmami wiele lat temu, brakowało mi odwagi do bycia sobą i kiedy 11 października 2018 roku zrobiłam coming out (Definicja coming out wg Kampanii Przeciw Homofobii w podręczniku pt.: „My Rodzice” podkreśla, że: „coming out odnosi się do procesu określania siebie jako gej, lesbijka czy osoba biseksualna, transpłciowa i mówienia o tym otwarcie w przestrzeni publicznej oraz prywatnej. Odnosi się również do procesu, przez który przechodzą rodzice, kiedy zaczynają mówić innym ludziom np. o homoseksualności swojego dziecka”) na sali szkoleniowej, to zrozumiałam, jakie to było dla mnie wyzwalające.

20 grudnia 2018 założyłam fundację Diversity Polska z naciskiem na przeciwdziałanie dyskryminacji krzyżowej i zaczęłam prowadzić działania związane z zarządzaniem różnorodnością w miejscu pracy.

Kiedy w Sztumie wprowadzono tzw. Kartę Rodziny, czyli szkodliwą, homofobiczną i transfobiczną uchwałę chciałam sprawdzić czy ma to wpływ na liczbę prób samobójczych i samobójstw w województwie pomorskim. Zaczęłam studia na kierunku suicydologia, zostałam członkinią Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i w ten sposób przeciwdziałam dyskryminacji ze względu na przesłankę wtórną, jaką jest szeroko rozumiane zdrowie.

Flexi.pl: Jest Pani ekspertką ds. zarządzania różnorodnością. Rezonuje to z profilem Flexi.pl – portalu pracy i aktywności dla osób 50, 60, 70 i więcej plus, który w swoich działaniach zachęca firmy do rekrutowania pracowników 50+ oraz do korzystania z ich potencjału. Jakie rady można dać firmom, aby zaczęły stawiać na synergię pokoleń i różnorodność w zespołach?

Danuta Sowińska: Wg ONZ osoby 60+ stanowią 12,3% światowej populacji, a do 2050 roku liczba ta wzrośnie do prawie 22%. Ja w życiu kieruję się faktami. Fakt jest taki, że za 20 lat 50% osób pracujących to będą osoby senioralne. Dlatego już dzisiaj pokazuję firmom, jak ważna jest różnorodność wiekowa, jakie różnice występują między pokoleniem Baby Boomers, X, Y, Z, φ. Jak młodzi, dorośli i osoby dojrzałe, pracując ze sobą, uczą się wzajemnie.

Wiele firm wprowadza elastyczne godziny pracy dla studentów, a warto też wprowadzić taki system pracy dla przedstawicieli Pokolenia Flexi. To właśnie aktywność zawodowa pozwala osobom z generacji 50+ cieszyć się relacjami i nie tracić motywacji do życia.

Pokolenie Baby Boomers kieruje się zgoła innymi wartościami aniżeli pokolenie Z w stosunku do pracodawcy. Baby Boomers do wszystkiego w swoim życiu musieli dojść samodzielnie i identyfikują sukcesy przede wszystkim z pracą. Większość obecnych Silversów wychowywała się w domach wymagających, konserwatywnych, z surowymi rodzicami, którzy przeżyli traumę wojny. Dla pokolenia Baby Boomers ciągła zmiana pracy jest tożsama z brakiem poczucia bezpieczeństwa, dlatego przedstawiciele tej generacji boją się utraty stanowiska, często pracują i nie narzekają, nawet jeżeli atmosfera w pracy jest toksyczna. Dzisiejsze pokolenie Z to osoby w wieku około 25 lat, mające za sobą kilka lat doświadczenia zawodowego, z których prawie połowa upłynęła w pandemii. Pokolenie Z jest podatne na stres, również ze względu na zmianę klimatu, przemoc związaną z wojną w Ukrainie, niestabilność polityczną. Kluczowe w pracy dla pokolenia Z jest poczucie znaczenia wykonywanej pracy, jej celowości. Dla pokolenia Z ciągła zmiana pracy jest tożsama z rozwojem osobistym. Kiedy rozmawiam z młodymi osobami wchodzącymi na rynek pracy, to ciągle ktoś im mówi, że są roszczeniowi. A kluczowe jest pytanie, czy stawiane im cele w pracy są sprecyzowane?

Flexi.pl: Podobno: „wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy”. Wiedza, sukcesywnie pozyskiwana i wykorzystywana w codziennych działaniach staje się ogromną wartością. Który z koordynowanych przez Panią projektów koresponduje z tym słowami? Czy jest taki, który przeczy tej idei?

Danuta Sowińska: Work-life balance — tego się nadal uczę. Praca w fundacji to moja pasja. Czytam o suicydologii, różnorodności, transpłciowości, II wojnie światowej i wdrażam w życie to, czego się nauczyłam. Książką, która zrewolucjonizowała moje życie, jest dzieło autorstwa Marilee Adams pt.: „Myślenie pytaniami”. Tam po raz pierwszy świadomie przeczytałam o krytyku wewnętrznym i napisałam swoje pierwsze autorskie warsztaty: „Jak poskromić swojego wewnętrznego krytyka”.

Flexi.pl: Suicydologia to interdyscyplinarna nauka zajmująca się samobójstwami, próbami samobójczymi oraz autodestruktywnością. Alarmująca są statystyka o samobójstwach w grupie osób 60+. Jak sobie z tym radzić w praktyce? Jak na bazie tych doświadczeń wygląda praca suicydologa?
 
Danuta Sowińska:
Ja od wielu lat jestem na psychoterapii. Spotkania z moją psychoterapeutką „odwentylowują” mnie. To jest mój najlepszy sposób radzenia sobie z trudną rolą suicydolożki. Jestem też przede wszystkim edukatorką. Prowadzę projekt szkoleniowy „Prewencja suicydalna młodzieży” w Mińsku Mazowieckim, Łomiankach, Sopocie. Prowadzimy w fundacji badania na temat przemocy, uzależnień, myśli i prób samobójczych młodzieży w Gdańsku. Badania te są możliwe dzięki współpracy z policjantką asp. sztab. Eweliną Stankiewicz, Specjalistą Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Z danych Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku, zebrałam informacje, w których notuje się 77% wzrost prób samobójczych i samobójstw w województwie pomorskim na przełomie ostatniego roku wśród Gdańszczan i Gdańszczanek powyżej 60 roku życia. Problem tkwi przede wszystkim w samotności, bólach psychosomatycznych, wysokiej inflacji, wojnie w Ukrainie.

Flexi.pl: Jest Pani również wydawczynią i autorką książki o zarządzaniu innowacją. Dlaczego warto wprowadzać do organizacji ten rodzaj zarządzania i jak może to wpłynąć na aktywność zawodową pracowników z Pokolenia Flexi?

Danuta Sowińska: Albert Szent-Gyögyi powiedział: „Odkrycia polegają na tym, aby patrzeć na to samo co inni i myśleć o czymś innym”. Tym dla mnie jest zarządzanie innowacją. Innowacja oznacza nową wartość. W swojej książce skupiłam się na moim doświadczeniu i wiedzy o zarządzaniu innowacją w wymiarze indywidualnym, czyli jak osoba indywidualna może generować nowe pomysły. Jak wpływają na to percepcja, selektywna percepcja, informacyjny dystans, stereotypowe myślenie, przetwarzanie informacji i ekspresja. Ważną kwestią, o której piszę, to myślenie. Wydawałoby się trywialne. Ważne jest jednak, aby myśleć odpowiednio i dopasować nasz rodzaj myślenia do sytuacji, ponieważ, jak się okazuje, mamy różne rodzaje myślenia i każdy z nich służy innym celom. Ukierunkowanie myślenia możemy przyrównać do strzelania na strzelnicy. Wybieramy konkretny model broni, podchodzimy do stanowiska, następnie wybieramy sobie punkt na tarczy, w który chcemy trafić i strzelamy z lepszym lub gorszym rezultatem. A teraz wyobraźcie sobie, że jesteście na strzelnicy, zastanawiacie się, którą broń wybrać. Mija 10 minut, za wami już zdążyła powstać kolejka, potem podchodzicie do stanowiska i zastanawiacie się nad punktami, gdzie trafić nie chcecie. Skupiacie myślenie na tych obszarach, które w żaden sposób nie mają wpływu na rozwiązanie. Jak mawiała Margaret Thatcher: 90% naszych zmartwień dotyczy spraw, które nigdy się nie zdarzą. A zatem możemy myśleć twardo: logicznie, racjonalnie, precyzyjnie, konsekwentnie, realistycznie, analitycznie, w sposób ukierunkowany, w sposób poważny. Możemy też myśleć miękko: metaforycznie, za pomocą wyobraźni, z poczuciem humoru, niejednoznacznie, bawiąc się, w oparciu o przeczucie, twórczo, generatywnie, bezkrytycznie.

Flexi.pl: Nominacje: do Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza oraz do LGBT+ Diamond Awards to ogromny sukces! Czy takie wyróżnienia motywują do podejmowania dalszych działań i stawiania czoła wyzwaniom?

Danuta Sowińska: Każda nominacja cieszy. Jednakże największym sukcesem jest to, że kolejna osoba decyduje się na terapię uzależnień lub terapię dla kobiet doświadczających przemocy, osoba, która po panelu dyskusyjnym dokonała coming out przed rodzicami, osoba, która dzięki mojemu szkoleniu nie odebrała sobie życia. Dla mnie przede wszystkim kolejne uratowane życie jest miarą sukcesu.

Flexi.pl: Przy tak imponującej liczbie zawodowych aktywności praca pewnie jest pasją. A co daje upust nadmiarowi emocji, które towarzyszą tak licznym zawodowym obowiązkom?

Danuta Sowińska: Wspomniałam już o terapii, ale nie mogłabym zapomnieć o mojej wspaniałej narzeczonej, z którą uwielbiam spędzać czas na rozmowach, spacerach, słuchaniu wspólnie muzyki, oglądaniu filmów czy seriali, spotykaniu się ze znajomymi. Mamy także 4 koty, a ja lubię patrzeć na ich kocią zabawę. Cały czas pracuję nad work-life balance.

Flexi.pl: Jest Pani organizatorką wielu projektów i wydarzeń, takich jak: Cykl konferencji Business with Diversity, eksperyment edukacyjny zastosowany w Gimnazjum dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową oraz intelektualną i neuroróżnorodnością, i wiele więcej. A jak kształtują się plany na następny rok? Jakie nowe inicjatywy będzie Pani realizować?

Danuta Sowińska: W planach jest marcowa konferencja: „Tranzycja w miejscu pracy”, czwarty rok czerwcowe wywiady realizowane podczas Pride Month (Miesiąc Dumy społeczności LGBT), na wiosnę film dokumentalny o profilaktyce samobójstw młodzieży, majowe i październikowe wizyty studyjne z niemiecką organizacją LEB in Niedersachsen.

Flexi.pl: W takim razie życzymy owocnych realizacji i dalszych projektów!

Dziękujemy za rozmowę!
Wywiad przeprowadziła Adrianna Lewandowska, Social Media and Content Specialist.
 

O filmie „W tym wieku można być szczęśliwym” pisaliśmy tutaj:


Wydrukuj

Zobacz podobne

Jak dobrze żyć? O dojrzałej kobiecości, sile jogi i samoakceptacji rozmawiamy z Joanną Hetman-Krajewską, prawniczką, nauczycielką jogi, medytacji i pranajamy, autorką książki „Jak dobrze żyć. Poradnik dojrzałej kobiecości”
Jak dobrze żyć? O dojrzałej kobiecości, sile jogi i samoakceptacji rozmawiamy z Joanną Hetman-Krajewską, prawniczką, nauczycielką jogi, medytacji i pranajamy, autorką książki „Jak dobrze żyć. Poradnik dojrzałej kobiecości”
02 marca 2025 | Dyskusje portalu Flexi | Wywiady

Jak dobrze żyć? O dojrzałej kobiecości, sile jogi i samoakceptacji rozmawiamy z Joanną Hetman-Krajewską, prawniczką, nauczycielką jogi, medytacji i pranajamy, autorką książki „Jak dobrze żyć. Poradnik dojrzałej kobiecości”

Czy dojrzałość to początek schyłku, czy może nowy rozdział pełen siły, harmonii i spełnienia? Joanna Hetman-Krajewska udowadnia, że życie po 50-tce może być piękniejsze niż kiedykolwiek. W rozmowie z Flexi.pl dzieli się swoją drogą do...
Czytaj dalej
Na linii (życzliwości) ze Srebrnym Pokoleniem
Na linii (życzliwości) ze Srebrnym Pokoleniem
02 czerwca 2023 | Dyskusje portalu Flexi | Materiały video

Na linii (życzliwości) ze Srebrnym Pokoleniem

W cyklu #DoPowiedzenia, Elżbieta Łacina, prezeska DOZ Fundacji dbam o zdrowie rozmawia z Flexi.pl o działaniach na rzecz aktywizacji srebrnego pokolenia, inicjatywach dotyczących zdrowia, a także o niecodziennej formie wsparcia, jaką jest „Telefon dla Sen
Czytaj dalej