#DoPowiedzenia to rozmowy portalu Flexi.pl – praca i aktywność dla osób 50+, które dotykają wielu zagadnień. Od HR, zarządzania, relacje między pracodawcami i pracownikami, po biznes i inne aspekty ukazujące wartość i potencjał Pokolenia Flexi, na rynku pracy, jak i w obszarze szeroko rozumianej aktywności. Tym razem dowiadujemy się np., czym jest „HR oparty na faktach”…
O czym Flexi.pl rozmawia z dr. Kazimierzem Sedlakiem, twórcą firmy Sedlak&Sedlak?
- „HR oparty na faktach” – to motto Sedlak&Sedlak. Choć coraz więcej firm dojrzało już do tego, by swoje decyzje opierać właśnie na faktach i danych, a nie na wyobrażeniach.
- Koszty wynagrodzeń i świadczeń zaczęły w ostatnich latach być w Polsce coraz bardziej istotnym czynnikiem w prowadzeniu biznesu. Stąd zainteresowanie takimi badaniami.
- Wiele lat doświadczeń skutkuje coraz bardziej precyzyjnymi raportami płac i świadczeń – ogólnie, w danych branżach i na danych stanowiskach. Firma zajmuje się także tematyką wskaźników HR, badań satysfakcji i motywacji, poziomu zaangażowania czy wartościowania pracy.
- Mediana – to parametr, który precyzyjniej niż średnia opisuje poziomy wynagrodzeń w stosunku do rynku. Warto porównywać mediany w danych branżach i stanowiskach.
- Total compensation, czyli łączne korzyści z pracy – to kolejny parametr, z którego warto korzystać przy motywującej komunikacji z pracownikami. Jest wszak kosztem pracodawcy, ale i inwestycją w pracownika. Czy można pokazywać pracownikom takie informacje?
- Ile płacić pracownikom? To zależy od tego, jakie przyjmiemy założenia, co do poziomu płac na rynku podobnych firm i podobnych stanowisk. Czy chcemy pozyskiwać tych najlepszych i płacić im więcej niż inni? Czy może średnio? A może jednak poniżej mediany rynkowej? A skąd pozyskać informacje o płacach na rynku? Właśnie z raportów!
- Wynagrodzenie jest ceną za pracę na rynku. Firmy wiele lat broniły się przed wdrożeniem standardów w zakresie wynagradzania. Ale obecny czas pokazuje, że nie da się uniknąć profesjonalnego podejścia do tego tematu.
- Zasoby pracowników dojrzałych wiekowo są niezwykle cenne. Pracodawcy będą wręcz skazani na czerpanie z tej „puli” pracowników. Dojrzałość pracowników to niezwykły atut w wielu sytuacjach biznesowych. Potencjał intelektualny wielu pracowników jest bezcenny.
- Wiek emerytalny jest sporym błędem społecznym, który blokuje wręcz aktywność i energię zawodową wielu osób, które mogą być przecież nadal cenne dla pracodawców.
Zobacz cały film!
Dr Kazimierz Sedlak – dyrektor Sedlak&Sedlak. Założyciel firmy i przedsiębiorca. Mieszka w Krakowie. Wciąż aktywny zawodowo, osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest dla niego żadną cezurą. Śledzi na bieżąco nowinki światowe w zakresie wynagrodzeń, analizuje trendy i podejmuje decyzje w swojej firmie. Biega, pływa, korzysta z siłowni, jeździ na nartach. Może być dla wielu świetnym przykładem aktywności i sprawczości, oraz kompetencji w dojrzałym wieku.
Z dr. Kazimierzem Sedlakiem rozmawiał Dariusz Ludwiczak