Łamiemy stereotypy nt. pracowników 50+. Przyłączysz się?

19 lipca 2021 | Sprawy zawodowe/ pracownicze/ branżowe | Artykuły

Łamiemy stereotypy nt. pracowników 50+. Przyłączysz się?

Gdy masz 25 czy 35 lat i patrzysz na osobę w wieku 55 lat, to kogo widzisz? Człowieka z epoki PRL-u? Swojego dziadka czy babcię? Wujka - rencistę, niepracującą sąsiadkę, nieporadnego starszego znajomego rodziców? Jak tego rodzaju obrazy mogą przełożyć się na Twoją pracę zawodową, gdy pracujesz w dziale HR i gdy zajmujesz się rekrutacją? Czy sięgniesz po dojrzałych kandydatów? Czy wykorzystasz ich potencjał jako członków zróżnicowanych zespołów? A może jednak patrzysz na takie osoby z innej perspektywy? Zmierzmy się z tym!

Pracownik 50+ dzisiaj

Współcześnie osoby po tzw. pięćdziesiątce są zdecydowanie inne od swoich rówieśników z tamtych czasów. Każda z nich przeżyła większość swojego zawodowego życia w gospodarce wolnorynkowej, a sporą jego część w erze mediów elektronicznych. A z pewnością doświadczała zmian, które nie śniły się poprzednim pokoleniom. I w nich uczestniczyła. I nie mówimy tu o sporej części osób nieaktywnych zawodowo i biernych społecznie. Skupmy się na tych, którzy potrzebują aktywności!

Stereotypy na temat pracownika 50+

Stereotyp to konstrukcja myślowa, zawierająca uproszczone przeświadczenie dotyczące genezy różnych zjawisk czy osób. Zwykle opiera się na utrwalonych przed laty spostrzeżeniach czy obserwacjach bądź też lękach, czy mitach. W przypadku osób pracujących, mających 50, 55, 60 czy więcej lat mamy do czynienia właśnie z ich stereotypizacją. Postrzegamy je przez pryzmat naszych obserwacji sprzed 20 czy 30 lat. Dlatego pytamy, czy zdarza Ci się spotykać z negatywnymi opiniami na temat pracowników 50+? A może to tylko fałszywe tezy i stereotypy? Mówimy – sprawdzam!

  • Absolwentowi nie trzeba będzie płacić wiele, a  taki z doświadczeniem będzie chciał więcej.

Komentarz Flexi.pl: starszy kandydat, który akurat szuka pracy, nie zawsze jest nastawiony na maksymalizację wynagrodzenia. Często bardziej ceni sobie inne walory, a w szczególności samą pracę.

  • Łatwiej przyuczyć młodego pracownika niż zmieniać nawyki starszego.

Komentarz Flexi.pl: dzisiejsi 50-latkowie wiedzą już, czym są zmiany i nie boją się ich. Nie można też być pewnym, że młodszy pracownik po przyuczeniu, nie zmieni pracy.

  • Dojrzały pracownik może wiedzieć więcej od młodszego szefa. A po co nam ktoś, kto może podważać autorytet?

Komentarz Flexi.pl: dla młodszego szefa doświadczony pracownik może być skarbem. Wystarczy tylko poukładać sobie z nim relacje i ustalić zasady wymiany kompetencji. Obawa przed konkurencją zwykle jest na wyrost.

  • Łatwiej będzie się współpracowało w zespole młodych pracowników.

Komentarz Flexi.pl: wszelkie badania pokazują, że optymalne są zróżnicowane zespoły. Doświadczeni pracownicy często działają jak młodsi, a wnoszą do zespołu wiele ciekawych rozwiązań, empatii i dają możliwość innego spojrzenia na relacje. Więcej tutaj.

  • Starszy pracownik może częściej chorować i być nieobecnym.

Komentarz Flexi.pl: według danych z ZUS, pracownicy w wieku 50-60 są generacją przebywającą najmniej dni na L4.

  • Starszy pracownik nie nadąży za innymi w tej gonitwie za realizacją celów.

Komentarz Flexi.pl: czasem nie nadąży, a czasem przegoni, ale istotna jest współpraca. A może pozwoli na stworzenie większego dystansu do tej gonitwy i zauważy inne rozwiązania?

  • Dojrzały pracownik nie zna systemów komputerowych i nie komunikuje się w języku obcym.

Komentarz Flexi.pl: pracownicy 50+ od lat już obsługują systemy komputerowe i surfują po Internecie. Stale też podnoszą swoje kwalifikacje. A języki? Zanim użyjemy tego argumentu, zadajmy sobie pytanie - jakiej biegłości językowej potrzebujemy na danym stanowisku? Nie każda profesja też wymaga komunikacji w obcym języku.

  • Pracownik 50+ nie ma chęci do ciągłej nauki i poznawania nowych rozwiązań.

Komentarz Flexi.pl: osoby dojrzałe mają za sobą długą drogę ciągłej nauki i zwykle nie są oporne, by poznawać nowe rozwiązania. Warto zezwolić im na indywidualne tempo, a wykorzystać inne atuty, jak doświadczenie.

  • Im starszy pracownik, tym wolniej pracuje.

Komentarz Flexi.pl: nawet jeśli nieco wolniej, to może w sposób bardziej uporządkowany, przemyślany, kontekstowy? Zależy oczywiście od rodzaju pracy. Tam, gdzie liczy się solidność, to może być atutem.

  • Przecież znam osoby po 50-tce, które siedzą w domu i do pracy jakoś się nie rwą.

Komentarz Flexi.pl: nie takich osób szukamy. Nie patrzmy na osoby po 50-tce przez pryzmat niektórych cioć, wujków, dziadków czy sąsiadów, które akurat tak mają. Poza tym metryka nie jest wyznacznikiem braku aktywności, którą można obserwować także u przedstawicieli innych generacji. Kierujemy się do tych aktywnych, twórczych, chcących dzielić się swoimi kompetencjami i czuć się potrzebnymi oraz nie wyobrażających sobie życia bez pracy. A takich w pokoleniu 50+ jest coraz więcej.

Stop stereotypom! Wybierz aktywnego pracownika 50+

Wkrótce przekonamy się w naszych organizacjach jeszcze mocniej o tym, że brakuje pracowników młodszych i brakuje osób o oczekiwanych kompetencjach. Dlatego zawczasu przygotujmy się mentalnie do tego, że kandydaci do pracy 50+, że nasi pracownicy 50+, są na wagę złota. Tylko trzeba umieć ich rozpoznać, trzeba umieć nimi zarządzać.

Dariusz Ludwiczak


A o stereotypach i ich odczarowywaniu posłuchaj także w nagraniu: „Młody rekruter a kandydat 50+”.

 

 


Wydrukuj

Zobacz podobne

Elastyczna umowa o pracę dla pracownika 50+
Elastyczna umowa o pracę dla pracownika 50+
14 października 2021 | Sprawy zawodowe/ pracownicze/ branżowe | Artykuły

Elastyczna umowa o pracę dla pracownika 50+

Osoby w wieku 50+, a szczególnie te, które osiągnęły wiek emerytalny chciałby pozostać czynne zawodowo, ale często są zainteresowane bardziej elastyczną formą współpracy niż praca na pełny etat w stałych godzinach.
Czytaj dalej

Flexi dla firm i HR

Portal dedykowany osobom z doświadczeniem